مدیركل دفتر بهبود كیفیت آبزیان:

54 مزرعه، ظرفیت تولید ماهی تیلاپیا را دارند

54 مزرعه، ظرفیت تولید ماهی تیلاپیا را دارند

به گزارش آبیاری مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران اظهار داشت: حالا ۵۴ مزرعه پرورشی با ظرفیت ۱۱ هزارتن آمادگی تولید ماهی تیلاپیا را دارند که برخی پروانه بهره برداری دریافت کرده و برخی درحال دریافت پروانه و موافقت اصولی هستند.


« عیسی گلشاهی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به اینکه برنامه تولید ماهی تیلاپیا در کشور از سال ۹۸ مجوز دریافت کرد اضافه کرد: قرار است طی مدت هفت سال تولید این ماهی از ۱۰۰۰ تن در سال به تدریج به ۲۰ هزارتن برسد.
مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران اظهارداشت: ازاین رو حالا تولید ماهی تیلاپیا از برنامه عقب است به صورتی که در سال ۹۹، ۵۵۰ تن تولید تیلاپیا در ۱۳ مزرعه داشتیم که دارای پروانه بهره برداری بودند و مابقی مزارع در دست مرحله پروانه تاسیس یا موافقت اصولی هستند.
گلشاهی صریح کرد: طبق برنامه باید تا سال ۱۴۰۵ به عدد ۲۰ هزارتن تولید تیلاپیا برسیم، در حالیکه ما می توانیم به تولید ۷۵ هزارتن هم برسیم اما برای پیشگیری از هر نگرانی هدف گذاری ما ۲۰ هزارتن است.
تولید و تکثیر تیلاپیا در ۵ استان کشور
مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران اظهار داشت: حالا پنج استان کشور شامل قم، سمنان، یزد، خراسان جنوبی و کرمان مجوز تکثیر و تولید ماهی تیلاپیا را دارند.
وی اظهارداشت: از این تعداد فقط چهار استان اجازه پرورش ماهی تیلاپیا و استان کرمان مجوز تکثیر آنرا دارند.
پایین بودن قیمت تیلاپیا برای اقشار کم درآمد
گلشاهی اضافه کرد: در صورت افزایش تولید ماهی تیلاپیا در کشور، تهیه و مصرف آن برای اقشار کم درامد امکان پذیر خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: حالا قیمت هر کیلوگرم ماهی تیلاپیا سرمزرعه بین ۱۵ هزار تا ۱۸ هزارتومان است که می تواند خود ماهی با قیمت ۲۵ هزارتومان و فیله آن با قیمت حدودا ۶۰ هزارتومان بدست مردم و حتی اقشار کم درامد برسد.
به گفته وی، این درحالیست که حالا قیمت هر کیلوگرم فیله تیلاپیای وارداتی ۱۲۰ هزارتومان است.
پیشنهاد تولید تیلاپیا در تمامی استانهای غیرساحلی کشور
مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران اظهار داشت: سازمان شیلات ایران پیشنهاد تولید و پرورش ماهی تیلاپیا در تمامی استانهای غیرساحلی کشور را ارائه داده است که می تواند در تأمین نیاز آبزیان کشور با قیمت مناسب موثر باشد.
وی درباره ادعاهایی در خصوص مهاجم بودن ماهی تیلاپیا اضافه کرد: هر گروه از ماهیان پرورشی می توانند برای سایر آبزیان در لیست ماهیان مهاجم قرار بگیرند، به صورتی که موجودات جانوری و حتی گیاهی در یک محیط خاص می توانند برای گونه های دیگر همزیست یا رقابتی باشند.
وی اظهارداشت: چالش اصلی ما مهاجم بودن تیلاپیا و این که بعنوان مهاجم می تواند دیگر آبزیان را با خطر روبرو کند، نیست بلکه مبحث اصلی ما کم کاری گروهی و ارگانی است به نحوی که هم اکنون ماهی تیلاپیای زیلی که مورد نظر پرورش در کشور نبود از راه آبهای مرزی کشور عراق به آبهای آزاد استان خوزستان راه پیدا کرده است.
وی افزود: در حالیکه ما می توانستیم از ابتدا با تعریف فرآیند مبتنی بر توسعه پایدار با دستور العمل مناسب زیست محیطی و فنی طراحی شده تولید این ماهی را کنترل نماییم که این مخاطرات را به حداقل ممکن برسانیم.
گلشاهی اعتقاد دارد ما باید برپایه منافع ملی و صلاحدید کشور تصمیم گیری نماییم ازاین رو تولید ماهی تیلاپیا در مزارع پرورشی می تواند به منافع ملی کشور کمک نماید.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، طبق آمار سال ۲۰۱۷ بیشتر از ۶ میلیون تن ماهی تیلاپیا در دنیا تولید می شود که عمده تولید کنندگان کشورهای چین، اندونزی، ویتنام، مصر بنگلادش و مالزی هستند، همینطور برپایه آمارها کشور هند یکی از مخالفان تولید ماهی تیلاپیا بود که از سال ۲۰۰۹ با شروع تولید توانسته سالانه بیشتر از ۲۰ هزارتن از این ماهی را تولید نماید.
مصرف سالانه فیله ماهی تیلاپیای وارداتی در کشور بیشتر از ۱۲ هزارتن است که به نظر می آید با وجود ظرفیت تولید این ماهی در کشور ما هنوز مجوزی برای پرورش این ماهی در محیط های بسته نداریم.منبع:

1400/04/19
11:26:01
5.0 / 5
989
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد