تاكید دادستان كل كشور بر تسریع در پیوستن ایران به كنوانسیون حقوقی دریای خزر

تاكید دادستان كل كشور بر تسریع در پیوستن ایران به كنوانسیون حقوقی دریای خزر

به گزارش آبیاری دادستان کل کشور با تاکید بر این که به دنبال این هستیم که هرچه زودتر ایران به کنوانسیون حقوقی دریای خزر بپیوندد اظهار داشت: در جلسه امروز با سفیر ایران در روسیه تصمیم بر این شد که موضوع با جدیت بیشتری پیگیری شود تا به مرحله اجرائی برسد و در اموری که باید صورت گیرد تسریع صورت گیرد.به گزارش آبیاری به نقل از دادستانی کل کشور، بمنظور ارائه گزارش درباره نخستین اجلاس دادستان های کل کشورهای ساحلی دریای خزر که به میزبانی روسیه انجام شد کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه با حضور در دفترحجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور با وی ملاقات و گفتگو کرد.

در حاشیه این دیدار حجت الاسلام و المسلمین منتظری در ارتباط با نقش و جایگاه دادستانی کل جمهوری اسلامی ایران در توسعه همکاری ها با کشورهای ساحلی دریای خزر اظهار نمود: پنج کشور ساحلی دریای خزر (ایران، روسیه، ترکمستان، قزاقستان، آذربایجان) می توانند ارتباطات تنگاتنگی در زمینه های مختلف با یکدیگر داشته باشند.

وی اظهار داشت: یکی از مباحث مهم بین دولت های کشورهای ساحلی دریای خزر موضوع رژیم حقوقی این دریا است که جمهوری اسلامی ایران مقدمات کار را برای پیوستن به این کنوانسیون فراهم نموده، اما هنوز به مرحله امضاء نرسیده است.

این مقام قضایی عنوان کرد: امیدواریم باتوجه به اهمیت موضوع در دولت آینده این مسئله در دستور کار قرار گیرد و به نتیجه نهایی برسد.

دادستان کل کشورگفت: در حاشیه این کنوانسیون بحث صیانت از محیط زیست دریای خزر مطرح است پس قسمتی از مسئله صیانت از دریای خزر به وظایف و تکالیف دادستان های کل هر کشور مربوط می شود.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری افزود: اجلاس دادستان های کل کشورهای ساحلی دریای خزر چهارشنبه هفته گذشته به میزبانی روسیه برگزار شد که به سبب شرایط ویروس کرونا و تغییر و تحولات در دستگاه قضایی فرصت حضور در این اجلاس برای ما فراهم نگردید.

وی اضافه کرد: البته ما بصورت ویدئو کنفرانسی و ازراه دور در این اجلاس حضور یافته و نقطه نظرات خودرا مطرح و پیشنهاداتی را ارائه دادیم. برای امضا اعلامیه پایانی اجلاس هم آقای جلالی سفیر محترم ایران در روسیه به نمایندگی از اینجانب در اجلاس حاضر و اعلامیه پایانی اجلاس را امضا نمودند.

دادستان کل کشور با تاکید بر این که به دنبال این هستیم که هرچه زودتر ایران به کنوانسیون حقوقی دریای خزر بپیوندد اظهار داشت: در جلسه امروز با سفیر ایران در روسیه تصمیم بر این شد که موضوع با جدیت بیشتری پیگیری شود تا به مرحله اجرائی برسد و در اموری که باید صورت گیرد تسریع صورت گیرد. چون کشورهای ساحلی دریای خزر درباب مسائل محیط زیستی باید با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشند و پس در بخش حقوقی و قضایی این مسئله را با اهتمام بیشتری دنبال خواهیم کرد.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در ارتباط با اهمیت این اجلاس و توسعه همکاری ها هم اظهار داشت: ما معتقدیم که هرچه سریعتر ایران به جمع امضا کنندگان کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر بپیوندد بهتر و سودمندتر است. به هر حال از بین ۵ کشور ساحلی دریای خزر کشورهای روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان به این کنوانسیون پیوسته و فقط ایران است که آنرا تصویب نکرده؛ پس نکاتی که مدنظر عزیزان است باید هرچه زودتر جمع بندی شده تا نهایتا ایران به این کنوانسیون ملحق شود.

وی توضیح داد: حالا وضعیت به شکلی است که ۴ کشور مذکور با هم همکاری و مناسبات مختلف دارند و ایران دراین زمینه نباید از این جمع جدا مانده و متضرر گردد؛ پس امیدواریم هرچه سریعتر در دولت آینده این مساله در دستور کار قرار گرفته و با جدیت بیشتری دنبال شود.

کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه نیز در حاشیه این دیدار ضمن ابراز خرسندی از توجه ویژه دادستان کل کشور به موضوع دریای خزر اظهار نمود: همانگونه که مستحضرید بنده در نخستین اجلاس دادستان های کل کشورهای ساحلی دریای خزر افتخار نمایندگی از جانب دادستان کل جمهوری اسلامی ایران را داشته و در آن اجلاس حاضر بودم.

وی درباره این اجلاس و اهمیت آن اظهار داشت: بنظر میرسد یک ابتکار خوب از جانب دادستان های کل کشورهای ساحلی دریای خزر در این اجلاس صورت گرفته وآن هم مسئله صیانت از محیط زیست دریای خزر است. چون یکی از خطراتی که دریای خزر در آینده با آن مواجه خواهد شد بحث استفاده نابجا از منابع دریای خزر و مسائل محیط زیستی آنست.

جلالی اضافه کرد: ورود دادستان های کل کشورهای ساحلی دریای خزر می تواند یک اتفاق بسیار مهم باشد، خصوصا اگر یک همکاری قضایی نزدیک به یکدیگر داشته و بتوانند این رویه را دنبال کنند تا به نحو مناسبی از دریای خزر صیانت شود..

کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر مرداد ماه سال ۹۷ به امضای سران ۵ کشور ساحلی این دریا یعنی ایران، روسیه، قزاقستان، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان رسید، اما هنوز در مجلس شورای اسلامی به تصویب نرسیده است.

منبع:

1400/04/21
16:58:33
5.0 / 5
973
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد