آلودگی هوا اعتماد به دیگران را می كاهد

آلودگی هوا اعتماد به دیگران را می كاهد

آبیاری: خراسان رضوی نتایج بررسی های جدید نشان میدهد که آلودگی هوا با اعتماد اجتماعی کمتر مرتبط می باشد.


به نقل از سایکولوژی نیوز، آلودگی هوا از دهه ها قبل در مناطقی از جهان، ازجمله آمریکا بعنوان یک مشکل پایدار مطرح بوده، اما میزان آلودگی در سالهای اخیر بسیار قابل توجه شده است و این میزان به سلامتی انسان لطمه های بسیاری می رساند.
نتایج تحقیق نشان داده است که هم اکنون، ۴۰ درصد از آمریکایی ها در مناطقی با سطح ناسالم آلودگی هوا زندگی می کنند. در کشورهای درحال توسعه نیز این مشکلات بیشتر شده است بطوریکه آلودگی هوا در پکن (پایتخت چین)، چنان زیاد است که دولت به شهروندان هشدار می دهد در خانه بمانند و یا در دهلی (پایتخت هند)، مقامات فوریت های بهداشتی دستور تعطیلی مدارس و محل های کار را صادر می کنند.
نتایج بررسی در نشریه Lancet نشان داده است که حدود ۲میلیون مرگ بطور مستقیم در رابطه با آلودگی هوا و ناشی از سرطان ریه، بیماریهای قلبی و عروقی و زایمان زودرس گزارش شده است.
بااینکه نتایج درباره ارتباط منفی آلودگی هوا و سلامت فیزیولوژیکی ثابت نشده است، اما پژوهشگران بتازگی عنوان کردند: آلودگی هوا سطح اعتماد فرد به دیگران را می کاهد.
این بررسی در سه سطح انجام شد:
در بررسی اول، عکسهایی از منظره های آلوده یا پاک به شرکت کنندگان ارائه شد و نتایج نشان داد، افرادی که در هنگام تکمیل پرسشنامه سنجش اعتماد اجتماعی، عکسهایی با صحنه آلوده را مشاهده کرده بودند، امتیاز کمتری داده بودند.
در بررسی دوم، پژوهشگران با بهره گیری از رویکرد «داده های بزرگ»، اطلاعات گسترده ای از سیستم عامل های رسانه های اجتماعی جمع آوری و در رابطه با داده های نظارت هواشناسی تجزیه و تحلیل کردند و نتایج نشان داد که شرایط آلوده با کاهش احساسات مثبت در رسانه های اجتماعی و در وضعیت بهتر با افزایش احساس مثبت همراه بود.
سرانجام، در بررسی سوم، شرکت کنندگانی که با خواندن پست های شبکه های اجتماعی به کیفیت پایین هوا و آلودگی هوا اندیشیده بودند، نسبت به افرادی که پست های غیر در رابطه با آلودگی را خوانده بودند، اعتماد اجتماعی کمتری را گزارش کردند. جالب است بدانید که احساسات منفی بر تاثیر آلودگی هوا بر اعتماد بین فردی نیز موثر است. به بیان ساده تر، وجود افکار منفی در مورد آلودگی هوا، موجب ایجاد احساسات منفی می شود که به نوبه خود منجر به اعتماد کمتر به دیگران خواهد شد.
نتایج این بررسی گسترده است. نتایج این مطالعه نشان میدهد که آلودگی هوا می تواند با کاهش اعتماد به دیگران، اثرات مخربی بر انسجام و هماهنگی اجتماعی داشته باشد و باتوجه به شیوع آلودگی هوا در سراسر کره زمین، باید توجه جدی به هرگونه تاثیر بین آلودگی و روان شناسی انسان شود.
منبع:

1400/04/22
20:21:04
5.0 / 5
966
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد