معاون وزیر جهاد كشاورزی:

اراضی كشاورزی كشور با ۲۵ درصد كم آبیاری روبروست

اراضی كشاورزی كشور با ۲۵ درصد كم آبیاری روبروست

آبیاری: معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: به صورت متوسط در اراضی کشور ۸ هزار متر مکعب آب در هکتار مصرف می شود که بررسی ها نشان داده است در واقع در بیشتر نقاط کشور با حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد کم آبیاری اراضی کشاورزی روبرو می باشیم.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا، «علیمراد اکبری» امروز در مراسم آغاز بهره برداری از طرح های ملی وزارت جهاد کشاورزی و در هشتاد و دومین برنامه پویش دولت تدبیر و امید که با حضور رئیس جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، از استان کردستان درباره با طرح های آب و خاک اضافه کرد: سه طرح آب و خاک به مساحت ۶۶ هزار هکتار شامل ۲۵ هزار هکتار طرح جامع شبکه های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور در استانهای کرمانشاه، ایلام، کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی، ۴۱ هزار هکتار سامانه های آبیاری تحت فشار و طرح های زیربنایی آب و خاک در سرتاسر کشور و رونمایی از نتایج اولیه پایش اندازه گیری آب مصرفی محصولات زراعی و باغی کشور به بهره برداری رسید.
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: مبحث آب یکی از مسائل بسیار اساسی در کشور به حساب می آید و پایداری کشاورزی کشور را تحت تأثیر قرار می دهد، ازاین رو برای خروج از بحران آب در دولت تدبیر و امید طرح های عمده ای در حوزه آب و خاک کشور شروع و به نتیجه برسد.
وی یکی از این طرح های بزرگ و کم نظیر در دنیا را اتمام فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام در سطح ۲۹۵ هزار هکتار برشمرد.
اکبری درباره طرح شبکه های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور خاطرنشان کرد: از پروژه ۲۲۷ هزار هکتاری شبکه های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور، امروز ۱۲۷ هزار هکتار به بهره برداری خواهد رسید.
وی عنوان کرد: پروژه ۲۸۰ هزار هکتاری زهکشی استان گلستان یکی از بزرگترین پروژه های زهکشی اراضی دیم در خاورمیانه است که ۱۰۰ هزار هکتار از آن در دولت تدبیر و امید به اتمام رسیده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره پروژه سیستان و بلوچستان اظهار داشت: پروژه سیستان ۴۶ هزار هکتار بوده که به اتمام رسیده است.
وی افزود: در هشت سال گذشته، ۱.۲ میلیون هکتار از اراضی به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده است که در طول تاریخ کشور بی نظیر بوده است.
اکبری درباره اعتبارات پروژه های آب و خاک اظهار داشت: در این پروژه ها ۲۲ هزار میلیارد تومان هزینه شده و چهار هزار میلیارد تومان هم درحال هزینه هستیم.
وی ضمن اشاره به قول این معاونت به رئیس جمهور برای افتتاح ۵۰ هزار هکتار از طرح شبکه های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور، تصریح کرد: از این میزان ۲۵ هزار هکتار در بهمن ماه سال ۹۹ راه اندازی شد و امروز ۲۵ هزار هکتار دیگر افتتاح می شود که ۱۲ هزار هکتار از این اراضی دیم، ۱۳ هزار هکتار جبران کمبود آب آبیاری، بیشتر از ۹ هزار نفر اشتغال و با ارزش افزوده بیشتر از ۱۰ برابر نسبت به اراضی دیگر کشور بوده است.
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی افزود: اجرای ۴۱ هزار هکتار پروژه آب و خاک شامل ۲۵ هزار هکتار توسعه سامانه های نوین آبیاری، ۱۶ هزار هکتار نوسازی اراضی، بازسازی قنوات و اجرای کانال های درجه ۳ و ۴ در سایر نقاط کشور از پروژه هایی است که امروز افتتاح می گردد و با اجرای این طرح ها و در جهت بهینه کردن مصرف آب در مزارع و حفاظت کمی و کیفی از منابع آبی و خاکی کشور، موجبات افزایش راندمان آبیاری فراهم می شود، همینطور باعث اشتغال پایدار، کشاورزی قابل برنامه ریزی، رشد اقتصادی و بهبود معیشت کشاورزان رقم خواهد خورد.
اکبری ضمن اشاره به چالش مصرف آب در بخش کشاورزی اشاره نمود و اظهار داشت: پروژه ای را در زمینه آب کشاورزی از چهار سال قبل شروع کردیم که در این پروژه ۴۰ هزار نفر روز کارشناس، در چهار هزار و ۵۰۰ مزرعه کار کارشناسی را شروع کردند که طبق مطالعات این کارشناسان، حجم آب مصرفی در بخش کشاورزی ۷۰ میلیارد متر مکعب است، تنش آبی و کم آبیاری در اغلب محصولات کشاورزی زراعی و باغی وجود دارد، این تنش آبی و کم آبیاری در پسته ۵۰ درصد، چغندر قند ۲۵ درصد، ذرت علوفه ای ۲۰درصد و پنبه ۳۰ درصد کمتر از حد تعیین شده نیاز آبی گیاه در سند ملی آب است.
به گفته وی، در هندوانه که همیشه مورد انتقاد است تنها چهار هزار و ۷۰۰ متر مکعب آب مصرف می شود که عدد قابل توجهی نیست. حجم آب مصرفی در بخش کشاورزی ۷۰ میلیارد متر مکعب است.
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: سهم استان کردستان از اراضی آبی در کشور ۱۲ درصد است، ۳۰ درصد اشتغال این استان در بخش کشاورزی بوده و رشد اقتصادی استان بر مدار کشاورزی می چرخد در حالیکه این استان از ۰.۷ درصد منابع آبی کشور بهره مند است.
وی اضافه کرد: سهم استان کردستان از ۲۲۷ هزار هکتار شبکه های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور، ۱۶ هزار و ۸۱۰ هکتار است که امروز پنج هزار و ۴۷۰ هکتار از آن به بهره برداری می رسد و در مجموع ۱۳ هزار و ۴۱۰ هکتار به اتمام رسیده است.
اکبری افزود: پروژه ای که الان افتتاح می شود، پروژه ۳ هزار و ۵۰۰ هکتاری در شهرستان کامیاران است.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، امروز در هشتاد و دومین برنامه پویش دولت تدبیر و امید با حضور رئیس جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی به صورت ویدئو کنفرانس از سه طرح زیربنایی آب و خاک به مساحت ۶۶ هزار هکتار، ۴۴۳ طرح صنایع تبدیلی و غذایی، دو طرح شهرک های کشاورزی و ۱۴ طرح شیلاتی به ارزش بالغ بر ۱۱ هزار و ۷۰۳ میلیارد تومان برای ۲۴ هزار و ۱۳۴ نفر اشتغالزایی راه اندازی شد.


1400/04/29
22:28:27
5.0 / 5
1071
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد