مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی:

ارقام كشت بهاره سیب زمینی برخی استان ها اصلاح گردد

ارقام كشت بهاره سیب زمینی برخی استان ها اصلاح گردد

به گزارش آبیاری مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، محصول سیب زمینی خرید حمایتی برخی استانهای کشور را بی کیفیت دانست و از معاونت زراعت و معاونت تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهادکشاورزی اصلاح ارقام کشت بهاره سیب زمینی را خواهان شد.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، «سیدمحمد موسوی» با تکیه بر جایگزینی ارقام سیب زمینی کشت بهاره در بعضی استان ها همچون استان گلستان اضافه کرد: یکی از اشکالات عمده کشت سیب زمینی بهاره در استان مذکور استفاده از ارقامی با درصد مصرف آب بالا، ماده خشک کم، پوست نازک و دوام پایین است که به هیچ وجه برای کشاورزان، مصرف کنندگان و دولت به علت خرید حمایتی و توافقی صرفه اقتصادی ندارد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران عنوان کرد: خریدهای تضمینی و توافقی به علت قدرت ماندگاری پایین این رقم و فسادپذیری سریع آن مشکلات فراوانی را بوجود آورده است.
وی تصریح کرد: با بررسی همه جانبه روی ارقام مختلف سیب زمینی باید ارقام مناسب را به سرعت جایگزین رقم موجود کرد تا کشاورزان به سمت کشت ارقام با ماندگاری بالا و کیفیت مطلوب پیش روند.
موسوی با اشاره به اینکه این پیشنهاد و درخواست در ارتباط با حالا نیست، خاطرنشان کرد: این درخواست دست کم در ارتباط با ۱۲ سال پیش است و تاکید کردم که باید بطور حتم الگوی کشت بهاره سیب زمینی استان گلستان به سمت ارقام ماندگار با ماده خشک بالا و درصد آب کمتر پیش رود، درغیر این صورت استمرار این روش همانگونه که سال جاری هم شاهد این مورد هستیم، هرساله خسارت زیان باری را به دنبال خواهد داشت.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: یکی از درخواست های سازمان از حوزه های پژوهشی، اجرایی و پشتیبانی وزارت جهاد کشاورزی جایگزینی ارقام جدید سیب زمینی کشت بهاره استان گلستان است.
موسوی افزود: انتظار می رود مدیران در معاونت های سازمان تحقیقات و ترویج و زراعت وزارت جهادکشاورزی و همینطور سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان این مهم را در اولویت ویژه قرار دهند تا با راهکار جدید کشاورزان را همراهی کرده و رقم مطلوب، بادوام و با توجیه فنی و اقتصادی بالاتر را جایگزین رقم فعلی نماییم.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، طبق آمار سال قبل بیشتر از ۵.۵ میلیون تن محصول سیب زمینی در سطح زیر کشت افزون بر ۱۴۹ هزار هکتار ساخته شده است.
در پی کاهش قیمت سیب زمینی در کشور، دولت برای پشتیبانی از کشاورزان و پیشگیری از ضرر و زیان کشاورزان استان گلستان، از ۶ تیرماه سال جاری تابحال با استقرار حدود ۱۰ مرکز بیشتر از پنج هزار و ۶۰۰ تن سیب زمینی خریداری نموده است.
بر اساس ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی به سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، قیمت حمایتی خرید هر کیلوگرم سیب زمینی از کشاورزان با عنایت به رقم و کیفیت محصول یک هزار و ۷۰۰ تومان ( ۱۷ هزار ریال ) بعنوان کف قیمت تعیین شد.
همچنین سیب زمینی پاییزه موجود در انبارهای فنی و سردخانه های کشور که از سال قبل به سالجاری منتقل شد، به همراه سیب زمینی ساخته شده در سه ماهه نخست سالجاری در سطح کشور به استناد گزارش معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات گیاهی، بیشتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن بوده که بعد از کسر میزان تقریبی یک میلیون و ۷۵ هزار تن نیاز داخلی و صادراتی کشور، حدود ۱۲۷ هزار تن مازاد بر نیاز اعلام گردید که لزوم خرید حمایتی سیب زمینی با هدف حفظ تعادل قیمت این محصول در بازار از قبل پیشبینی شده بود.منبع:

1400/05/04
20:59:07
5.0 / 5
937
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد