سیدعباس صالحی عنوان كرد

نتایج فساد و شفافیت در حوزه فرهنگ و هنر

نتایج فساد و شفافیت در حوزه فرهنگ و هنر

به گزارش آبیاری سیدعباس صالحی ضمن اشاره به ضرورت شفافیت در حوزه فرهنگ و هنر می گوید: حوزه فرهنگ و هنر حوزه پرگردش مالی نیست ولی پرمنزلت است و اگر فساد در آن باشد باعث بی اعتباری و نقص در کارکردهای این حوزه می شود.


به گزارش آبیاری به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در جهت اجرای طرح تجربه نگاری با هدف ثبت و انتقال تجربیات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران و معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هشتمین و نهمین بخش از گفت وگوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوازدهم با عنوان روزگار فرهنگ، هنر و رسانه انتشار یافت،. در این بخش از این گفتگو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عمومی سازی دسترسی فرهنگی و شفافیت در عرصه فرهنگ، هنر و رسانه بعنوان کلان برنامه های خود پرداخته است.
صالحی درباره اقدامات و سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره عمومی سازی دسترسی فرهنگی می گوید: این کلان برنامه دو برنامه را دنبال می کرد که شامل افزایش دسترسی همگانی به فضاها، خدمات و محصولات فرهنگی با نگرش عدالت فرهنگی و همینطور تقویت و پشتیبانی از اصلاح نظام توزیع و فروش محصولات فرهنگی و هنری می شد.
او اظهار می کند: برای تحقق این کلان برنامه چند مسیر را طی کردیم. مسیر اول سفرهای استانی و امضای تفاهمنامه با استانداری ها بود که بر این اساس بتوانیم در ترکیب امکانات وزارت خانه به هر استان به ارتقای زیرساخت ها و ارتقای فعالیت ها دست یابیم که در این راه چند هزاران میلیارد تومان به استان ها معطوف شد.
صالحی ادامه می دهد: راه و مسیر دوم در حوزه بودجه بود. به این معنا که معاونت ها و سازمان ها بخشی از بودجه خویش را در چارچوب تفاهمنامه با استان ها به سمت هزینه در استان ها معطوف کنند و از ۲۰ درصد از بودجه شروع شد و شاهد رشد بیشتر هم در این حوزه بودیم. سومین مسیر در حوزه دسترسی و توسعه نظام زیرساخت ها در مناطق کشور و چهارمین مسیر توسعه رویدادها در مناطق مختلف کشور بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از این گفتگو تاکید می کند: در چهار سال قبل سعی کردیم هم رویدادهای ملی خویش را در استان ها مختلف نماییم و هم استان ها و شهرستان ها را به پایگاه برگزاری جشنواره ها و رویدادهای ملی تبدیل نماییم. همینطور بر مبنای شعار ایران فقط تهران نیست تلاش شد مردم ایران در این جغرافیا سهمی مشابه از برخورداری های فرهنگی کشور داشته باشند.
او اظهار می کند: در کنار این مسیرها به این فکر کردیم که در برنامه دسترسی چگونه می توانیم نظام توزیع فرهنگی و هنری خویش را اصلاح نماییم. در این عرصه هم مسیرهایی طی شد که رو به رشد است و یکی از این مسیرها این بود که اصلاح نظام توزیع از راه فضای مجازی صورت بگیرد چونکه فضای مجازی به شدت به کمک این نظام می آید. در این عرصه اقدامات موفقی در برگزاری مجازی نمایشگاه های کتاب تهران و قرآن کریم داشتیم. بعنوان مثال در ۱۰ روز برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران ۶۴ میلیارد تومان کتاب به فروش رسید. یک میلیون و ۳۷۰ هزار نسخه فروش داشت. حدود ۸۰۰ هزار بسته ارسالی از طرق پست و برخی ناشران داشتیم و این روند نشان داد که در این راه عدالت جغرافیایی، عدالت جنسیتی، فرصت های حضور، امکان ترکیب داده ها و... بوجود آمد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلام در بخش دیگری به برگزاری مجازی نمایشگاه قرآن کریم اشاره می کند و تاکید دارد: در این نمایشگاه این تجربه را کسب کردیم که می توانیم از راه فضای مجازی بین المللی شدن رویدادها را راحتتر شکل بدهیم. ازاین رو فرصت برای اصلاح نظام توزیع داخلی و فراملی قابل اعتنا است و باید ادامه یابد. سامانه پلت زا بخشی از نظام توزیع در سامان دهی ایده ها و محصولات فعالان فرهنگی است و سامانه سمفا در سازمان سینمایی هم در حوزه اکران نظام سینمایی بود که در این راستا افتتاح شد. بعنوان مثال در سامانه سمفا توانستیم بخشی از اختلافات صنفی را حل نماییم.
وی در بخش دیگری تصریح می کند: بر بستر فضای مجازی امیدواری زیادی برای اصلاح نظام توزیع فرهنگی و هنری یک کشور داریم.
صالحی درباره روند شفافیت در این وزارت خانه می گوید: در این عرصه اقدامات مختلفی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفت. محورهایی مشخص و بعنوان محورهای ضروری شفافیت به معاونت ها و مراکز مختلف ابلاغ گردید. همچون این اقدامات میتوان به انتشار اطلاعات مدیران، انتشار مقررات، مصوبه ها، آئین نامه ها و قراردادها، انتشار حمایت ها و خریدهای حمایتی، انتشار هزینه کرد جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی و هنری، انتشار اسامی داوران و... اشاره نمود.
او ادامه می دهد: اقدام دوم در حوزه شفافیت مبحث دولت الکترونیک است. دولت الکترونیک این مزیت را دارد که به صورت ناحق به کسی امتیازات داده نشود.
در بخش دیگری از این گفتگو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شبکه شهرهای خلاق و زمینه های عمومی سازی دسترسی فرهنگی و همینطور تقویت ظرفیت های مردمی در این عرصه اشاره می کند.
صالحی در نهمین بخش از این گفتگو به شفافیت در عرصه فرهنگ، هنر و رسانه اشاره دارد.
وی در این بخش می گوید: یکی از کلان برنامه ها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط با شفاف سازی بود که در این کلان برنامه دو مبحث دنبال می شد. اول این که نگاه به هدف گذاری آن مورد نظر بود. شفافیت جلوگیری از فساد است. البته حوزه فرهنگ و هنر حوزه پرگردش مالی نیست ولی پرمنزلت است و اگر فساد در آن باشد باعث بی اعتباری و نقص در کارکردهای این حوزه می شود. فایده دوم شفاف سازی ارتقای سطح اعتماد متقابل است که بین حکمرانی، شهروندان و ذی نفعان پدید می آید. ازاین رو سرمایه اجتماعی حکمرانی، اعتماد متقابل است.
وی در بخش دیگری می گوید: کاهش هزینه ها مزیت و فایده سوم شفاف سازی است. ازاین رو شفافیت یک گنج قابل توجه برای ساختار حکمرانی به شمار می آید.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات می گوید: آئین نامه این قانون در دولت یازدهم ابلاغ گردید و در دولت دوازدهم اجرایی شد. دبیرخانه آن در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مستقر شد و راه اندازی سامانه آن نخستین اقدام آن به شمار می آید. هم اکنون ۱۶۰۰ دستگاه در این سامانه حضور دارد.
وی در ادامه تاکید دارد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جلسات بسیاری در این حوزه برگزار کرده و سهم قابل توجهی در استقرار این قانون داشته است. اصلاحاتی هم در جلسات مختلف در این قانون صورت گرفته است که از آن جمله میتوان به موضوعات حریم خصوصی، اطلاعات محرمانه و... اشاره نمود.

هشتمین و نهمین گفت وگوی سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت اجرای طرح تجربه نگاری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از لینک های زیر قابل دسترسی است:

تجارب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم در گفتگو با سیدعباس صالحی- قسمت هشتم
تجارب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم در گفتگو با سیدعباس صالحی- قسمت نهم
منبع:

1400/05/26
21:00:48
5.0 / 5
987
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد