دبیر كمیسیون كشاورزی مجلس:

وزارت جهاد کشاورزی اهتمام ویژه به توسعه آبیاری نوین داشته باشد

وزارت جهاد کشاورزی اهتمام ویژه به توسعه آبیاری نوین داشته باشد

آبیاری: عضو کمیسیون کشاورزی مجلس خواهان توسعه شبکه های آبیاری نوین در کشور شد و اظهار داشت: هم اکنون سهم دولت از تأمین تجهیزات و تاسیسات راه اندازی شبکه آبیاری قطره ای ۸۰ درصد است که امیدواریم این رقم به ۱۰۰ درصد افزایش یابد.


«ذبیح الله اعظمی ساردویی» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره اولویت های وزارت جهاد کشاورزی در دوره جدید اظهار نمود: یکی از مسائل مهم برای بهبود منابع آبی کشور، توسعه سیستم های آبیاری قطره ای برای افزایش بهره وری و کمک به صرفه جویی منابع آبی است.
وی ضمن اشاره به حمایت و تسهیلات دولت افزود: تابحال دولت برای توسعه سیستم های آبیاری مدرن و بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی ۸۰ درصد منابع مورد نیاز کشاورزان را تأمین می کرد و ۲۰ درصد منابع بر عهده کشاورز بود امیدواریم در دوره جدید سهم دولت به ۱۰۰ درصد برسد.
اعظمی ساردویی همینطور از وزیر جهاد کشاورزی خواست لایحه الگوی کشت را تقدیم مجلس کند و اظهار داشت: این لایحه بر مبنای آمایش سرزمین استانهای مختلف و تنوع اقلیمی انتخاب نوع کشت و تعیین جایزه برای کشاورزان تدوین می شود.
وی با ذکر مثالی افزود: این که از کشاورزان بخواهیم هندوانه را به علت میزان زیاد مصرف آب کاشت نکنند، باید کشت جایگزین عرضه شده والبته شرایط لازم برای فروش محصول هم مشخص شده باشد. حقیقت این است که کشاورز محصولی نمی کارد مگر این که قبل از آن محصول را فروخته باشد یا به فروش آن اطمینان داشته باشد.
دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس تعیین تکلیف اسناد کشاورزی را یکی دیگر از اولویت های مهم ساداتی نژاد عنوان نمود و اظهار داشت: بیشتر از ۹۰ درصد کشاورزی کشور به شکل خرده مالک است و از سویی حدود ۹۰ درصد اراضی کشاورزی هم جزو اراضی ملی است. بیشتر این اراضی فاقد سند هستند در حالیکه کشاورز برای گرفتن وام باید سه ضامن را به بانک معرفی نماید.
ساردویی با اشاره به اینکه کشاورزی قراردادی یکی از مواد مهم می باشد که باید در دستور کار قرار بگیرد، اظهار داشت: کشاورزی قراردادی به انتخاب نوع محصول و پشتیبان آن کمک می نماید. بعنوان مثال انعقاد قرارداد کامل با پشتیبان و یا دولت برای برای کشت گندم، جو، سویا و نهاده های روغنی سبب حذف دلال ها می شود.
وی با تکیه بر ضرورت ساماندهی ناوگان حمل و نقل محصولات کشاورزی اظهار نمود: بهبود حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی از موارد مهمی است که وزیر جهاد کشاورزی باید در دستور کار قرار دهد.
عضو کمیسیون کشاورزی، بهبود افزایش عملکرد در واحد سطح علوم باغبانی، زراعی، گیاهان دارویی را از دیگر اولویتهای وزارت جهاد کشاورزی در دوره جدید ذکر کرد و اظهار داشت: آمریکا در هر هکتار حدود ۴ تن پسته و ترکیه حدود ۳.۵ تن در هر هکتار پسته برداشت می کند. اما در شهرهای پسته خیز ایران میزان برداشت در هر هکتار حدود ۵۰۰ کیلو تا یک تن است.
دبیرکمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: برای سایر محصولات مانند گندم، جو و... هم افزایش عملکرد در واحد سطح باید در نظر گرفته شود و برای کشت دیم هم نیازمند برنامه ریزی مناسب هستیم.منبع:

1400/06/13
23:11:36
5.0 / 5
911
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد