تاثیر منفی گرما و کم بارشی پاییز بر کیفیت هوای تهران

تاثیر منفی گرما و کم بارشی پاییز بر کیفیت هوای تهران

به گزارش آبیاری در پی پیش بینی پاییز گرم و کم بارش در امسال، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار داشت: این وضعیت آب و هوایی می تواند تاثیر بد بر کیفیت هوای پایتخت نسبت به سالهای قبل بگذارد.حسین شهیدزاده در گفت و گو با ایسنا افزود: باید بررسی نماییم که دمای هوا در پاییز چه قدر گرم تر از سالهای قبل است؟ اگر مشابه دمای تیر و مرداد باشد یعنی دما بالا باشد امکان دارد آلاینده ازن در مهرماه نیز تولید شود؛ اتفاقی که قبلا نیفتاده است چون ازن آلاینده ای است که در پی تابش مستقیم نور خورشید تولید می شود و بطور معمول در پاییز که تابش شدید خورشید نداشتیم، ازن تولید نمی شد یا میزان آن خیلی کم بود.

وی با اشاره به پیش بینی گرمای نسبی هوا و کاهش بارش در پاییز اظهار داشت: در این شرایط جوی باتوجه به افزایش نسبی سرعت بادهایی که بطور معمول در این فصل می وزد باید انتظار خیزش گرد و خاک و افزایش غلظت ذرات معلق درشت تر را در تهران داشته باشیم چونکه گرما در کنار عدم بارش می تواند موجب افزایش آلاینده ذرات معلق شود.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزود: اگر دمای هوا در پاییز به قدری بالا باشد که نیاز به استفاده از دستگاه های خنک کننده مثل کولر حس گردد، انرژی بیشتری در خانه ها مصرف می شود و چون این انرژی بطور معمول از منابع فسیلی در نیروگاه ها تامین می شود، آلاینده های زیادی همچنان در نیروگاه ها تولید می شود که می تواند وارد شهر شود و غلظت آلاینده های پایتخت را بالاتر ببرد.

وی اشاره کرد: در مجموع افزایش دمای هوا در پاییز می تواند تاثیر بد بر کیفیت هوای پایتخت نسبت به سالهای قبل بگذارد.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به رابطه دمای هوا با لایه اختلاط و میزان غلظت آلاینده ها در هوای پایتخت اظهار داشت: وقتی هوا گرم تر باشد ارتفاع لایه اختلاط یعنی ارتفاعی که آلودگی در آن پراکنده می شود و غلظت آن کمتر می شود، بیشتر است. در این شرایط آلاینده ها در فضای بیشتری توزیع می شوند و غلظت آلودگی کاهش پیدا می کند پس این پارامتر به کیفیت هوا کمک می نماید.

شهیدزاده در آخر اظهارکرد: در سالهای قبل با شروع فصل پاییز ارتفاع این لایه روی شهر تهران کم و در زمستان بسیار کاسته می شد خصوصاً در شب ها به ۵۰ تا ۱۰۰ متر می رسید این در حالیست که ارتفاع لایه اختلاط در ایام گرم بیش از ۱۰۰۰ متر است و هر آلودگی که تولید شود، توزیع می شود ولی بعید می دانم تاثیر آن در پاییز سال جاری به اندازه ای باشد که کیفیت هوای تهران را بهتر از سال قبل بکند.

منبع:

1400/06/19
13:32:20
5.0 / 5
919
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد