تولید خرما شاهرود سال جاری ۲۰۰ تن برآورد می شود

تولید خرما شاهرود سال جاری ۲۰۰ تن برآورد می شود

آبیاری: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود ضمن اشاره به آغاز برداشت خرما از نخلستان های طرود اظهار داشت: تولید محصول خرمای سال جاری ۲۰۰ تن پیشبینی می شود.


علی اصغر حجی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه میانگین برداشت خرما در شهرستان شاهرود سه تن در هکتار است، اضافه کرد: سطح زیر کشت درختان خرما در این شهرستان ۱۱۵ هکتار است که ۵۰ هکتار آن نهالکاری و بقیه بارده است.
وی ضمن اشاره به این که درخت خرما بعد از پنج سالگی به باردهی می رسد، اظهار داشت: بازدهی اقتصادی و کامل نخل های خرما از هشت تا ۱۰ سالگی شروع می شود و الان برداشت انواع خرما از ۶۵ هکتار نخلستان های روستای طرود شروع شد.
حجی با اشاره به اینکه سال جاری در یکی از نخلستان های طرود میانگین ۹ تن خرما در هکتار برداشت شد، افزود: تلاش کارشناسان جهاد کشاورزی، آموزش های ترویجی و کشاورزان این عرصه برای دستیابی به این میزان تولید است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود اظهارداشت: انواع خرمای کبکاب، زاهدی، شاهانی، برهی، مضافتی، شهابی، عجوه، مجول، پیارم و محلی در این شهرستان کشت شده است.
وی ضمن اشاره به این که برداشت خرما در شاهرود از شهریور تا اواسط مهرماه ادامه دارد، اظهار داشت: در هر هکتار از نخلستان های این منطقه ۱۵۶ اصله درخت خرما وجود دارد.
حجی با اشاره به اینکه سال جاری ۷۰۰ میلیون ریال یارانه کشت نهال خرما به کشاورزان این منطقه پرداخت شد، اضافه کرد: کار پخت شیره خرمای سال جاری از خرماهای درجه ۲ و سه توسط بانوان روستای طرود در آشپزخانه مسجد امام حسن (ع) این روستا انجام می شود.
روستای طرود بیشترین سطح نخلستان های استان سمنان را دارد، این روستا در ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شاهرود قرار دارد.

1400/06/29
13:51:46
5.0 / 5
1015
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد