سخنگوی كمیسیون كشاورزی مجلس:

تسهیلات با حداقل سود به کشاورزان و دامداران بزودی پرداخت می شود

تسهیلات با حداقل سود به کشاورزان و دامداران بزودی پرداخت می شود

آبیاری: سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از پرداخت تسهیلات بانکی با حداقل سود برای تأمین خوراک دام تا قبل از آخر سال جاری به کشاورزان و دامداران اطلاع داد.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «احد آزادی خواه» در توضیح نشست روز سه شنبه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی که با حضور «سید جوادساداتی نژاد» وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد به خبرنگاران اظهار داشت: وزیر جهاد کشاورزی در این جلسه اعلام نمود تا آخر مهرماه تمامی ثبت سفارش نهاده های دامداران و مرغداران در سامانه بازارگاه تأمین شده و به دست آنها رسیده است.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه طبق گفته وزیر جهاد کشاورزی دامدار کارت با همکاری بانک کشاورزی تهیه شده است، اضافه کرد: تسهیلات دامدار کارت ۵۰ میلیون تومان با سود ۱۲ درصد در اختیار دامداران به منظور تأمین خوراک دام قرار می گیرد. البته توزیع دامدار کارت از ۵ ماهه پایانی سال شروع می شود و به ازای هر دام ۱۳۰ هزار تومان تسهیلات یک ساله در اختیار دامداران قرار می گیرد که ۶درصد از سود آن مشمول یارانه دولتی شده است.
وی با اشاره به اینکه کشاورز کارت هم به منظور تهیه کود شیمیایی فعال می شود، اظهار داشت: برای تأمین نهاده دامی مورد نیاز کشور ماهانه به یک میلیارد دلار نیازداریم که با توافق وزیر جهاد کشاورزی و رئیس کل بانک مرکزی روند تخصیص ارز شرایط بهتری در مقایسه با گذشته است.
آزادی خواه با تکیه بر این که خرید تضمینی محصولاتی مانند سیب و خرما انجام شده و خرید تضمینی زعفران هم با همکاری تعاون روستایی شروع می شود، اظهار داشت: رئیس شرکت خدمات حمایتی کشاورزی هم در این جلسه اعلام نمود که تولید کود شیمیایی فسفاته کشور از یکصد هزار تن به ۳۰۰هزارت تن در سال افزایش پیدا کرده است.
وی با تکیه بر این که سالانه به ۴ میلیون ۵۵۰ هزار تن کود شیمیایی نیاز داریم که بخشی از آنرا در داخل کشور تولید می شود، اظهار داشت: بنا بر اعلام رئیس شرکت خدمات حمایتی کشاورزی شرایط توزیع کودهای شیمیایی ازته، فسفاته و اوره در داخل کشور علیرغم حذف ارز ترجیحی آن فراهم شده و ۵۰درصد تخفیف برای کشاورزان اعمال می شود.
وی با اشاره به اینکه رئیس سازمان حفظ نباتات در نشست امروز میزان نیاز سالانه کل کشور به سموم را ۳۵ میلیون لیتر اعلام کرد، خاطرنشان کرد: نظارت دقیق بر توزیع سموم صورت می گیرد تا سم تقلبی در اختیار کشاورزان قرار نگیرد، متاسفانه در بعضی از موارد سموم قاچاق و تقلبی در اختیار کشاورزان قرار می گیرد که در جهت مقابله با سودجویان تابحال ۳۶ فروشگاه غیر مجاز پلمپ شده است و نمایندگان عضو کمیسیون هم خواهان تشدید برخوردها با متخلفین این حوزه شدند.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به این که رئیس سازمان پشتیبانی اعلام نمود که در حال حاضر ۲ میلیون ۷۸۲ هزار تن کالای اساسی در بنادر وجود دارد که باید بارگیری و در سطح کشور توزیع شود، افزود: سازمان پشتیبانی امور دام باید ۷۰۰ هزار تن جو را سالانه خریداری و بعنوان ذخیره استراتژیک نگهداری کند اما از آغاز سال تا کنون ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن جو را خریداری و بخشی از آنرا توزیع کرده است.
آزادی خواه ضمن اشاره به این که از آغاز شهریورماه تابحال هزار راس دام توسط سازمان پشتیبانی امور دام از دامداران خریداری شده است، عنوان کرد: گوشت دام ها در اختیار تحت پوششین نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار می دهند.
وی اضافه کرد: مشوقی از جانب سازمان پشتیبانی امور دام برای دامداران دارای دام آبستن درنظر گرفته شده تا در صورت نگهداری دام های خود نهاده دریافت نمایند، در همین راستا ۲۳۰ هزار راس دام ثبت شده است.
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با تکیه بر این که ۴۰ شرکت کشت فراسرزمینی در ۱۸ کشور دنیا که ۹ کشور آن مطرح هستند فعالیت می نمایند، اظهار داشت: یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول به کشور وارد کرده اند که عموما ذرت و جو است.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم، افزود: ۱۰۰ و ۳۴ میلیون تن محصول کشاورزی در داخل کشور ساخته شده که ۸ میلیون تن آن صادر گردیده است. به علت خشکسالی باید بخشی از گندم، جو و ذرت مورد نیاز کشور را از راه کشت فراسرزمینی تأمین نماییم.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طرح ساماندهی محصولات کشاورزی با رای نمایندگان عضو کمیسیون به علت این که مواد آن در چارچوب طرح امنیت غذایی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است تصویب نشد و طرح احیاء تبصره ۴ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگها و مراتع جهت بررسی بیشتر به کمیته محیط زیست کمیسیون با حضور مسئولین سازمان منابع طبیعی، سازمان حفاظت از محیط زیست، سازمان جنگلها و مراتع، معاونت تنقیح قوانین مجلس و مرکز پژوهشها ارجاع داده شد.

1400/07/29
22:24:28
5.0 / 5
567
تگها: آب , جنگل , خدمات , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد