سلاجقه:

برای ساماندهی آرادکوه و محدوده آن تلاش می نماییم

برای ساماندهی آرادکوه و محدوده آن تلاش می نماییم

به گزارش آبیاری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر ضرورت فرهنگ سازی در حوزه مدیریت پسماند تاکید نمود.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، علی سلاجقه در حاشیه بازدید از مجموعه پردازش آرادکوه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بازدید امروز و حضور استاندار تهران در اینجا نشان داده است مبحث مدیریت پسماند مورد توجه قرار گرفته و از نظر من، مدیر شهری موفق خواهد بود که بتواند یکی از معضلات محیط زیستی تهران را حل کند. خوشبختانه رویکرد توجه به محیط زیست در مجموعه استان تهران وجود دارد که ان شاء الله با شهرداری تهران وارد گفتگو خواهیم شد تا تهران بر مبنای الگویی مناسب در سطح دنیا مدیریت شود.
وی افزود: بطور قطع برای مجموعه آراد کوه، طرح جامع مورد نیاز است. نباید فقط بر جابه جایی این مجموعه تاکید نماییم بلکه خیلی از مسائل را می توانیم با استفاده از تکنولوژی های جدید در همین محدوده حل و فصل نماییم. ما در کشور ظرفیت های بسیار خوبی داریم که می توانیم با استفاده از آنها فناوری را در خدمت محیط زیست قرار دهیم، بشکلی که حتی میتوان همین منطقه را بعنوان منطقه ای گردشگری مورد بهره برداری قرار داد.
معاون رئیس جمهور با تکیه بر مبحث تفکیک زباله از مبدا اظهار داشت: اگر خانواده ای که امروز ۷۰۰ گرم زباله تولید می کند تفکیک از مبداء را انجام دهد، نقش به سزایی در مدیریت پسماند ایفا خواهد شد بنابراین نیازمند فرهنگ سازی خواهیم بود. هم اکنون هم شهرداری تهران به سمت جمع آوری مخازن زباله رفته تا در مرحله بعد تفکیک از مبداء محقق شود. ما باید تولید زباله را به حداقل برسانیم.
سلاجقه در مورد مبحث تأمین اعتبار و ورود سرمایه گذاران به مبحث مدیریت پسماند اظهار نمود: پسماند یکی از منابع درآمدی بالا به حساب می آید و همینطور سرمایه گذاران برای ورود به این بخش اقبال دارند اما فرآیند پسماند باید تدوین و به صورت کامل مشخص شود. باید موضوع هایی همچون زباله گردی که در شان شهر ما نیست حل و فصل شود و تمامی مراحل شفاف شود. زباله می تواند به محصول ثانویه تبدیل گردد و درآمد بسیاری را همراه داشته باشد.
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در بخش دیگری از صحبت های خود اضافه کرد: باید پسماند به درستی مدیریت شود. باید به سمت هوشمند سازی و حداقل رسانی پسماند حرکت نماییم. این مجموعه نزدیک فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) است و میهمان های خارجی از اینجا وارد شهر می شوند و این زیبنده پایتخت اسلامی نیست، بر همین مبنا تلاش خواهیم کرد داده ها را جمع آوری و با گفت و گو با سازمانهای ذیربط این محدوده را ساماندهی نماییم. امیدواریم با همت و کمک رسانه ها فرهنگ سازی را به درستی انجام دهیم. ما هم در کنار رسانه ها مطالبه گر هستیم.
وی تصریح کرد: هم اکنون پسماندی که وارد مجموه می شود ۶۴ درصد رطوبت دارد که همین مبحث ضرورت تفکیک از مبداء را به روشنی نشان داده است. ورود ۵ هزار و ۲۰۰ تن زباله به صورت روزانه به این مجموعه بطور قطع تولید بوی نامطبوع را به همراه دارد. باید گام بهگام و با روشی درست در کنار شهرداری تهران نسبت به حل این مورد اقدام نماییم. ما بعنوان دستگاه ناظر از دستگاههای اجرایی مطالبه گر هستیم.
سلاجقه افزود: مسئله اعتباری این مجموعه، مسئله شهرداری تهران است که در این خصوص با آنها وارد گفت و گو خواهیم شد و خوشبختانه با رویکرد محیط زیستی که وجود دارد مبحث قابل حل و فصل است. محور اصلی موضوعات که در دستور کار ما قرار گرفته مبحث آلایندگی و حمل و نقل عمومی است. در واقع آلایندگی تهران و موضوعات محیط زیستی آن اولویت اول ما است.1400/08/08
10:00:31
5.0 / 5
898
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد