مدیركل دفتر برنامه ریزی سازمان شیلات ایران خبر داد:

اختصاص 40 میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای تجهیز یگان های حفاظت دریایی

اختصاص 40 میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای تجهیز یگان های حفاظت دریایی

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و بودجه سازمان شیلات ایران از اختصاص ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای تجهیز یگان های حفاظت دریایی اطلاع داد.


به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، «رجبعلی قربانزاده» با اعلان اینکه اجرای پدافند غیرعامل در حوزه شیلات کشور با هدف پیشگیری از خسارات و بحران های دریایی و آبزی پروری صورت می گیرد، اضافه کرد: برای تقویت پدافند غیرعامل و پیشگیری از خسارات و بحران ها در بخش شیلات، سامانه های هوشمند در مزارع آبزی پروری و ناوگان های صیادی مستقر شده است.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و بودجه سازمان شیلات ایران عنوان کرد: حالا تمام شناورهای صیادی کشور به سامانه هوشمند مجهز شده اند و این شناورها در آب های سرزمینی و فراسرزمینی به فعالیت صید مشغولند.
وی ضمن اشاره به پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر نوار ساحلی در شمال و جنوب کشور اظهار داشت: در این نوار ساحلی ۷۲ بندر صیادی و ۱۱ هزار و ۵۰۰ فروند شناور داریم و هر بندر صیادی هم یکی از پایگاه های پدافند غیرعامل شمرده می شود.
قربانزاده ضمن اشاره به این که در هر بندر صیادی، یگان حفاظت و یگان دریایی مستقر است و این بنادر نقاط صفر مرزی خشکی کشور با دریا هستند، خاطرنشان کرد: کنترل و نظارت قانونی بر صادرات و واردات محصولات شیلاتی با سامانه های هوشمند علاوه بر بحث قرنطینه ای در قالب پدافند غیرعامل هم صورت می گیرد.
وی با اعلان اینکه راه اندازی مزارع آبزی پروری در نقاط مرزی کشور از سیاست های سازمان شیلات ایران است و این مزارع بعنوان پدافند غیرعامل محسوب می شوند، عنوان کرد: پروژه های مزرعه پرورش ماهیان گرمآبی مستقر در قصر شیرین در مرز خسروی میان ایران و عراق، مزرعه پرورش میگو در گمیشان استان گلستان در مرز ایران و ترکمنستان، مزرعه آبزی پروری در سیروان استان کردستان در مرز ایران و عراق و مزرعه پرورش میگو گواتر در استان سیستان و بلوچستان در مرز ایران و پاکستان در زمره پروژه های پدافند غیرعامل هستند.
عضو کمیته پدافند غیرعامل وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: با توجه به این که احتمال بیوتروریسم و آلودگی ها از راه واردات غذا و نهاده ها وجود دارد، ازاین رو به دنبال پرورش گونه های بومی آبزیان کشور در مناطق آبزی پروری و پیشگیری از ورود مولدین غیر بومی آبزیان هستیم.
وی اضافه کرد: سازمان شیلات ایران تلاش می کند با کمک بخش تحقیقات و ترویج، بومی سازی دانش تکثیر و تولید مولدین انواع ماهی و میگو را در داخل انجام دهد و برای این کار، زیرساخت های لازم فراهم گشته است.
قربانزاده در مورد واردات نهاده تخم چشم زده قزل آلا هم اظهار داشت: تا سال ۱۴۰۴ برای تولید ۸۰ درصد تخم چشم زده ماهی قزل آلا ی مورد نیاز تولیدکنندگان در داخل کشور از جانب سازمان شیلات، برنامه ریزی شده است.
وی اشاره کرد: حالا سالانه حدود ۶۰ درصد تخم چشم زده قزل آلای مورد نیاز تولیدکنندگان کشور از خارج وارد می شود.
قربانزاده درباره هزینه های در ارتباط با اجرای پدافند غیرعامل در بخش شیلات کشور اظهار داشت: در این راستا سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد تا ۱۵۰ میلیارد تومان به ساخت، بازسازی و لایروبی بنادر صیادی اختصاص می یابد.
عضو کمیته پدافند غیرعامل وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: علاوه بر این، به استناد بند (ی) تبصره ۲۰ مطابق قانون بودجه سال ۱۴۰۰، دستگاههای اجرایی کشور می توانند سالانه تا دو درصد اعتبارات خویش را در زمینه پدافند غیرعامل هزینه کنند.
قربانزاده در همین حال به اختصاص حدود ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای تجهیز پایگاه های یگان حفاظت دریایی به شناورها، ایجاد تاسیسات زیربنایی و تهیه و نصب دوربین های مداربسته در یگان های حفاظت دریایی اشاره نمود.
وی عنوان کرد: این تسهیلات از سال ۹۷ برای تقویت فیزیکی پدافند غیرعامل با دوره بازپرداخت ۵ ساله و با نرخ سود ۱۸ درصد اختصاص یافته است.
تدوین سند استراتژیک پدافند زیستی شیلات کشور
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و بودجه سازمان شیلات ایران در ادامه از تهیه و تدوین سند استراتژیک پدافند زیستی بخش شیلات کشور اطلاع داد و اظهار داشت: در این سند راهبردی، سازمان شیلات ایران بر همه موارد یاد شده همچون تولید نهاده ها در داخل و نظارت بر نهاده های وارداتی، نحوه ساخت استخرها و پشتیبانی از پرورش دهندگان در شرایط بحرانی تاکید گردیده است.
وی خاطرنشان کرد: پدافند غیرعامل تنها در ارتباط با بحث های بیوتروریسم نیست بلکه به رفع بحران ها در عرصه تولید هم توجه دارد.
قربانزاده تهیه و تدوین گزارش در زمینه تاثیرات تحریم ها و کرونا بر فعالیتهای شیلاتی و ارائه راهکار ها را از اقدامات این سازمان در حوزه پدافند غیرعامل عنوان نمود و اضافه کرد: طی دو سال گذشته تأثیر تحریم و کرونا بر فعالیتهای شیلاتی هم از نظر اقتصادی و قیمت تمام شده و هم از نظر صادرات بررسی و نتایج آن به وزارت خانه و سایر دستگاه ها ذی ربط ارسال شده است.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، سال قبل میزان تولید محصولات شیلاتی از محل صید و آبزی پروری بیشتر از یک میلیون و ۲۶۹ هزار تن بود.


منبع:

1400/08/10
10:09:59
5.0 / 5
805
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد