در گفتگوبا آبیاری اعلام شد

تدوین لایحه جدید درباره كیسه های پلاستیكی

تدوین لایحه جدید درباره كیسه های پلاستیكی

به گزارش آبیاری معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین لایحه ای برای كاهش مصرف كیسه های پلاستیكی در كشور اطلاع داد و اظهار داشت: این لایحه ۱۲ بند دارد و تلفیقی از سیاست های تشویقی و تنبیهی برای كاهش مصرف پلاستیك در كشور است.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، ایران جزو ۱۰ کشور اول مصرف کننده پلاستیک در جهان است. هر ایرانی روزانه به صورت متوسط سه کیسه پلاستیکی مصرف می کند که ۹۶ درصد آنها مستقیم وارد سطل های زباله می شود. این کیسه های پلاستیکی به علت ترکیباتی که دارند تجزیه ناپذیرند و بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ سال بدون آنکه تجزیه شوند در محیط باقی می مانند و مواد شیمیایی آن به تدریج به خاک و آب راه پیدا می کند و علاوه بر آلوده کردن آن، حیوانات را قربانی می کند و در نهایت وارد زنجیره غذایی انسان می شود.

هر چند در کشور ما سالانه نیم میلیون تن کیسه پلاستیکی مصرف می شود اما تابحال قانونی برای کاهش مصرف پلاستیک در کشور تدوین و تصویب نشده است. علیرغم این سازمان حفاظت محیط زیست به تازگی لایحه ای را تحت عنوان کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی در کشور تدوین کرده است که بزودی برای تصویب به مجلس ارسال خواهد شد.

پیام جوهرچی - معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست - در گفت و گو با ایسنا درباره این لایحه اظهار نمود: از آنجایی که مصرف بی رویه کیسه های پلاستیکی خسارت های زیادی را به محیط زیست وارد می کند، ما لایحه ای را با ۱۲ بند پیشنهادی برای کاهش مصرف این کیسه ها تدوین کرده ایم.
فروشگاه های زنجیره ای به کسانی که از پلاستیک استفاده نمی کنند، تخفیف دهند
وی با اشاره به اینکه بیشتر بندهای این لایحه تشویقی است، خاطرنشان کرد: برای مثال پیشنهاد داده ایم که در فروشگاه های زنجیره ای - بعنوان یکی از مراکز اصلی مصرف پلاستیک - به افرادی که از کیسه های پلاستیکی استفاده نمی کنند و کیسه های پارچه ای را جایگزین آن کرده اند تخفیف و خدماتی را عرضه کنند و در مقابل آن، کسانی که می خواهند از پلاستیک استفاده کنند هزینه ای را برای کیسه پلاستیکی پرداخت کنند.
تولید کیسه های نازک ممنوع شود
وی با اشاره به اینکه کیسه های نازک در مقابل کیسه های ضخیم صدمه های بیشتری را برای محیط زیست به دنبال دارد و دیرتر در طبیعت تجزیه می شود، اظهار داشت: ازاین رو در این لایحه آورده شده است که تولید کیسه های پلاستیکی که جداره آنها کمتر از ۲۵ میکرون است، ممنوع شود.
فرصت چندساله به صنایع برای تولید کیسه های زیست تخریب پذیر
جوهرچی افزود: از دیگر پیشنهادات ما در لایحه کاهش مصرف پلاستیک این است که به صنایع تولید کیسه های پلاستیکی فرصتی دو تا پنج ساله داده شود تا بتوانند از مواد اولیه پلاستیک های زیست تخریب پذیر در تولید خود استفاده کنند.

به گفته معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست یکی از اشکالات بزرگ در بحث مدیریت مصرف کیسه های پلاستیکی این است که برخی تولیدکنندگان آن پروانه بهره برداری ندارند و بنابراین دسترسی و نظارتی روی آنها وجود ندارد. ازاین رو با وزارت صنعت هماهنگی های صورت گرفته است تا بتوان این مشکل را برطرف کرد.

وی با اشاره به اینکه لایحه کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی پیش از این یک مرتبه به کمیسیون زیربنایی دولت فرستاده شده بود اما برای مرتفع ساختن مواردی، لایحه مجدد به سازمان حفاظت محیط زیست برگردانده شد، اظهار نمود: در لایحه ای که بار اول تدوین شده بود بیشتر به سیاست های تنبیهی برای کاهش مصرف پلاستیک پرداخته بودیم اما به ما تاکید نمودند که سیاست های کاهش مصرف بیشتر تشویقی باشد همینطور ایراداتی درزمینه اشتغال افرادی که در این صنعت کار می کنند، مطرح شده بود که در اصلاح لایحه آنرا در نظر گرفته ایم.
تجربه بد در زمینه قیمت گذاری روی کیسه های پلاستیکی
جوهرچی با تاکید بر اینکه نیاز است درباره مصرف بی رویه کیسه های پلاستیکی و تبعات آن فرهنگ سازی صورت گیرد، خاطرنشان کرد: در گذشته ما تجربه بدی در زمینه قیمت گذاری روی کیسه ها داشتیم و یکی از فروشگاه های زنجیره ای که مبادرت به این کار کرده بود با اعتراض مردم روبه رو شد. ازاین رو برای اجرای بیشتر سیاست های تنبیهی احتیاج به آموزش عموم مردم داریم.

معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: هم اکنون حتی در بعضی از کشورهای توسعه نیافته همچون آفریقا مصرف کیسه های پلاستیکی ممنوع شده است ولی ما به علت آنکه تولیدکننده مواد پتروشیمی هستیم و مواد اولیه کیسه های پلاستیکی در ایران آسان و ارزان به دست می آید به سمت مصرف بی رویه حرکت کرده ایم.

وی در انتها با اشاره به اینکه لایحه کاهش مصرف پلاستیک در کشور بزودی به مجلس ارسال می شود، اظهار داشت: امیدواریم با تصویب آن، مصرف کیسه های پلاستیکی را در کشور مدیریت نماییم و مصرف بی رویه را کاهش دهیم.

منبع:

1399/04/28
13:36:21
5.0 / 5
1917
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد