مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران مطرح كرد:

رکوردشکنی در تأمین اقلام مورد نیاز مردم

رکوردشکنی در تأمین اقلام مورد نیاز مردم

به گزارش آبیاری مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اظهار داشت: محموله های ۲۵۴ کشتی حامل کالاهای اساسی شامل گندم، روغن، برنج و شکر در هفت ماه گذشته تخلیه شده است که رکوردی جدید به حساب می آید.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «یزدان سیف» روز دوشنبه در نشست خبری با اشاره به اینکه شرکت بازرگانی دولتی مسئولیت تأمین گندم، روغن، برنج و شکر را برای مصرف کنندگان برعهده دارد، عنوان کرد: به علت خشکسالی بی سابقه سال قبل چهار میلیون و ۵۳۴ هزار تن گندم خریداری شده که کاهش ۵۰ درصدی را نشان داده است.
وی اضافه کرد: بر همین مبنا برای تأمین مصرف کشور، واردات گندم از اردیبهشت ماه شروع شد که با عنایت به ۱۰ فروند کشتی درحال تخلیه و ۳۰ فروند کشتی در انتظار تخلیه، این کالای اساسی کاملا تأمین شده است و هیچگونه کاستی وجود ندارد.
سیف با تکیه بر این که برخی تلاش دارند تا تأمین کالاهای اساسی برای مردم را گرفتار چالش کنند، تصریح کرد: در حوزه امنیت غذایی یکپارچه هیچ نگرانی برای تأمین اقلام سفره مردم بخصوص گندم، آرد و نان که تاکید بسیاری بر آن شده است، وجود ندارد.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با تکیه بر این که تأمین اقلام ضروری، بی وقفه و بدون تعطیلی ادامه دارد، خاطرنشان کرد: در زمینه شکر بر مبنای سیاست های اخیر وزارت جهاد کشاورزی کشت پاییزه انجام شد و آمار تحویل چغندر قند رشد ۵۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان داده است.
وی با اشاره به اینکه در سال زراعی جاری یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن چغندر و نیشکر تحویل شرکت بازرگانی دولتی شده است، تصریح کرد: با عنایت به برنامه ریزی ها برای واردات و تولید شکر تا خردادماه سال آینده هیچ کمبودی وجود نخواهد داشت.
سیف ضمن اشاره به این که ۸۱۹ هزار تن شکر وارد کشور شده است، تصریح کرد: در هفت ماهه سالجاری ۴۳۷ هزار تن شکر از محل ذخایر راهبردی برای مصرف کننده تأمین شده است.
وی با تکیه بر این که برای پیشگیری از ایجاد تنش به علت کمبود کالا، واردات انجام و ذخایر راهبردی به میزان کافی تأمین شده است، تصریح کرد: ۲۱۰ هزار تن برنج در سطح بازار ارائه شد که ۱۵۰ هزار تن از این میزان در دوره ای ممنوعیت قانونی واردات برنج بوده است که نشان از رشد هفت درصدی در عرضه به مصرف کننده دارد.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به اینکه ۷۰۵ هزار تن انواع روغن خام در هفت ماهه سالجاری تأمین شده است، عنوان کرد: یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن انواع روغن های خوراکی وارد کشور شده است.
وی با تکیه بر این که در بازار چهار کالای اصلی کشور، فراوانی وجود دارد، تصریح کرد: سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم در بنادر تخلیه شده و ۷۳۷ هزار تن برنج و ۸۱۹ هزار تن شکر خام در هفت ماهه سالجاری به کشور وارد شده است.
سیف در مورد قیمت برنج در سطح بازار اظهار داشت: دو نوع برنج داخلی و خارجی در بازار وجود دارد که تعیین قیمت داخلی برعهده کشاورزان است، اما نرخ برنج خارجی وارداتی با وجود رشد هزینه های حمل و نقلی و لجستیکی افزایش قابل ملاحظه ای را تجربه نکرده است.
وی با تکیه بر این که ذخایر برنج در بهترین حالت خود قرار دارد، عنوان کرد: دولت در تلاش است با عرضه مناسب برنج در بازار قیمت بخش خصوصی را هم کنترل کند که بر این اساس با میانگین ۴۲ تا ۴۷ هزار تومان در کشور عرضه می شود.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به اینکه کشت قراردادی گندم از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی است، خاطرنشان کرد: بخش عمده ای از گندم مورد نیاز صنعت که پیش از این از راه این شرکت تأمین می شد، اما از این پس با عقد قرارداد با کشاورزان بر مبنای قیمت توافقی انجام می شود.
وی اضافه کرد: شرکت بازرگانی دولتی هم با عقد قرارداد با کشاورزان نسبت به خرید سلف گندم اقدام خواهد نمود که این روند در هفت استان به صورت آزمایشی همچون خوزستان، فارس، بوشهر، هرمزگان و سیستان بلوچستان انجام شده است.


منبع:

1400/08/18
11:36:59
5.0 / 5
725
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد