معاون وزیر جهاد كشاورزی:

سهم ایران از بازار ۸ میلیارد دلاری زعفران کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار است

سهم ایران از بازار ۸ میلیارد دلاری زعفران کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار است

به گزارش آبیاری ایرنا- معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در شرایطی که 92 درصد تولید محصول زعفران در اختیار کشور ایران است از بازار هشت میلیارد دلاری این محصول سهم ما کمتر از 200 میلیون دلار است.


محمد مهدی برومندی سه شنبه شب در آیین رونمایی از سامانه هوشمند مدیریت زنجیره ارزش زعفران(زعفران کارت هوشمند) در تربت حیدریه اضافه کرد: هر محصولی که ۲۵درصد آن در یک کشور تولید شود باید قیمت و منافع آن محصول در دنیا متعلق به همان کشور باشد که درباب منافع محصول زعفران برای ما اینگونه نیست و راه حل حل این معضل تقویت بخش خصوصی و جوانان خوشفکر است.
وی افزود: کشور ما چند سال است که در جنگ اقتصادیست که این جنگ از جنگ تحمیلی مشکل تر است چون هدف دشمن، سفره های مردم است و می خواهد نارضایتی اجتماعی بوجود آورد.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی حافظ سفره مردم و امنیت غذایی آنهاست و در صف نخست جنگ اقتصادیست و علاوه بر تامین غذای مردم باید به دیگر بخش های کشور هم در وضعیت تحریم کمک نماید.
برومندی اضافه کرد: به همه کشاورزان و تشکل های کشاورزی تبریک می گوییم چون به تحریم ها "نه" گفتند و با وجود همه فشارها این سالهای سخت را پشت سرگذاشتند و به زودی از این سختی ها عبور می نماییم.
وی افزود: در این جنگ اقتصادی با تلاش کشاورزان طی سال ۱۳۹۹، ۶ میلیارد دلار درآمد ارزی عاید بخش کشاورزی شد و از این درآمد، ۵۲ درصد متعلق به حوزه باغبانی کشور است.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: خراسان رضوی نقش مهمی در تامین امنیت غذایی کشور داشته و با تولید سالانه هفت و نیم میلیون تن محصول کشاورزی از قطب های مهم تولید کشور است.
برومندی اضافه کرد: با تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصول باغبانی در ۲۵۰ هزار هکتار از باغهای استان خراسان رضوی، ۴۳درصد ارزش تولیدی این استان در بخش کشاورزی متعلق به حوزه باغبانی بود.
وی افزود: کشور ما ۹۲درصد تولید زعفران را در اختیار دارد و خراسان رضوی طی سال قبل ۳۲۰ تن زعفران از ۴۳۱ تن تولید کشور را به خود اختصاص داد و مردم تربت حیدریه حق دارند با افتخار بگویند این شهر پایتخت زعفران جهان است چون ۱۰۰ تن از تولید زعفران کشور مربوط به این شهرستان بود.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: باتوجه به اینکه ۸۰ درصد محصول زعفران، صادراتی است، کشاورزان تربت حیدریه در جنگ اقتصادی هم نیاز کشور را تامین و هم به خزانه کشور کمک کردند.
برومندی اضافه کرد: در برنامه تحولی بخش کشاورزی با رویکرد جهادی که توسط وزیر جهاد کشاورزی به مجلس شورای اسلامی ارائه شد در زمینه گیاهان دارویی خصوصاً در بخش زعفران اقدامات ارزشمندی در دست اقدام است.
وی افزود: تشکیل شورای قیمت گذاری اقدام باارزش مجلس شورای اسلامی بود که ریل گذاری خوبی در پشتیبانی از بخش تولید است و امروز بطور هفتگی جلساتی برگزار می گردد و خراسان رضوی در این نشست یک رای دارد چون از ۲ کشاورز خبره که انتخاب شدند یکی از این استان است و ما بعنوان دولت از تولیدکنندگان حمایت می نماییم.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: شورای قیمت گذاری برای صندوق پشتیبانی از زعفران بعنوان یک صندوق ملی ۲۰ میلیارد تومان از محل یارانه ها بعنوان سهم کشاورز مصوب کرد و به زودی این صندوق افتتاح می شود.
سامانه هوشمند مدیریت زنجیره ارزش زعفران(زعفران کارت هوشمند) شناسنامه هر زعفرانکار است و کشاورز را از لحاظ مقدار زمین و نوع کود و میزان محصول شناسایی می کند.
مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.


منبع:

1400/08/26
11:26:26
5.0 / 5
692
تگها: باغ , سفر , كشاورزی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد