امضای تفاهمنامه 2هزار میلیارد تومانی برای ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی

امضای تفاهمنامه 2هزار میلیارد تومانی برای ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی

تفاهمنامه همکاری ۴ جانبه وزارت جهاد کشاورزی با وزارت امور اقتصادی و دارایی، بنیاد برکت و صندوق کارآفرینی امید با هدف اشتغالزایی در بخش کشاورزی و به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان به امضا رسید.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «سیدجواد ساداتی نژاد» وزیر جهاد کشاورزی در مراسم امضای تفاهمنامه چهار جانبه اجرای طرح های کشاورزی در مناطق محروم کشور، بین وزارت جهاد کشاورزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و صندوق کارآفرینی امید که در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، اضافه کرد: ظرفیتی در تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ برای رونق اشتغال در حوزه های مختلف وجود دارد و امروز بر مبنای ظرفیت این تبصره، با وزارت امور اقتصادی و دارایی، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و صندوق کارآفرینی امید، تفاهمنامه ای را امضا کردیم.
وی اضافه کرد: این تفاهمنامه در زمینه اشتغالزایی در حوزه روستایی، در بخش کسب و کارهای خُرد کشاورزی، گلخانه های کوچک مقیاس، برندسازی در کشاورزی، توسعه کشت گیاهان دارویی، پرورش شتر و حوزه های شیلاتی و دامپروری است که این اقدامات با استفاده از تسهیل گری بنیاد برکت، حمایت صندوق کارآفرینی امید و ظرفیت های مالی تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و نظارت وزارت امور اقتصادی و دارایی صورت خواهد گرفت.
وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد: تا آخر سال بتوانیم نتیجه عملکرد خوبی را از این توافقنامه ببینیم، البته این اقدامات با عنایت به ظرفیتی که وجود دارد تا آخر تیرماه سال آینده می تواند استمرار داشته باشد.
استفاده از منابع تبصره ۱۸ برای اشتغالزایی در کشور
«سید محمدهادی سبحانیان» معاون سیاستگذاری اقتصادی وزارت اقتصادی و دارایی اظهار داشت: به باعث تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰، منابعی برای سرمایه گذاری و تولید و اشتغال در نظر گرفته شده بود که متولی اصلی آن وزارت اقتصاد بوده است.
وی اضافه کرد: با استقرار دولت سیزدهم، تلاشهای بیشتری برای فعال شدن منابع انجام شد و دستگاههای مختلف، برنامه های خویش را به وزارت اقتصاد ارسال کردند و این برنامه ها مصوب شد و با تلفیقی که این منابع با منابع بانکی خواهند داشت امیدواریم بر خلاف سالهای گذشته که منابع تخصیص داده می شد اما اشتغال ایجاد نمی شد، شاهد مصرف این اعتبارات برای برنامه های اشتغالزایی باشیم.
سبحانیان با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی جهت استفاده از این منابع در جهت اشتغالزایی پیشرو بوده است، خاطرنشان کرد: با تفاهمنامه ای که با بنیاد برکت، وزارت جهاد کشاورزی و صندوق کارآفرینی امید امضا شده است، امیدواریم تا سه ماهه نخست سال ۱۴۰۱ این اعتبار برای پروژه های عملیاتی شده، هزینه شود تا شاهد تحول در بخش کشاورزی باشیم.
استفاده از تسهیلگران بنیاد برکت در طرح های کشاورزی
«محمد ترکمانه» مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) هم در حاشیه این مراسم، اظهار نمود: این تفاهمنامه با اعتبار ۲ هزار میلیارد تومان و به منظور اجرای طرح های کشاورزی و اشتغالزایی در مناطق محروم کشور امروز در وزارت جهاد کشاورزی به امضا رسید.
وی اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی نخستین وزارت خانه ای است که در تحقق منابع تبصره ۱۸ برای اشتغالزایی در کشور اقدام نموده است، بنیاد برکت هم با استفاده از شبکه تسهیل گران و مجریان خود در سرتاسر کشور به اجرای هدفمند این طرح کمک خواهد نمود.
ترکمانه خاطرنشان کرد: بنیاد برکت یک شبکه ۸۰۰ نفری از تسهیل گران در ۳۱ استان کشور دارد و توسط این افراد طرح های کشاورزی صورت خواهد گرفت، تابحال ۴۰ درصد از طرح های ما در ارتباط با بخش کشاورزی بوده که با این تفاهم به ۶۰ درصد خواهد رسید.
عاملیت صندوق کارآفرینی امید در طرح های کشاورزی
«اصغر نورالله زاده» مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید هم در این خصوص خاطرنشان کرد: تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰، مجموعه شبکه بانکی و صندوق کارآفرینی امید را بعنوان عامل برنامه های اشتغالزایی دولت معرفی کرده است و با عنایت به این که برنامه های ما به صورت عمده در حوزه های روستایی و زنجیره تأمین بخش کشاورزی، شامل فرآوری، بسته بندی و سایر حلقه های زنجیره تأمین بخش کشاورزی است، این عاملیت را پذیرفتیم.
وی اضافه کرد: مقرر شد، بنیاد برکت تسهیل گری در این پروژه را انجام دهد و صندوق کارآفرینی امید هم با توجه طرح هایی که وزارت جهاد کشاورزی به ما معرفی می کند، پرداخت تسهیلات را بر عهده گیرد.


منبع:

1400/09/10
11:48:03
5.0 / 5
966
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد