مدیركل منابع طبیعی استان:

۱۷ هكتار از جنگل های سروآباد كردستان در آتش سوخت

۱۷ هكتار از جنگل های سروآباد كردستان در آتش سوخت

كردستان مدیركل منابع طبیعی استان كردستان با اعلان اینكه برآوردهای اولیه حاكی از سوختن 17 هكتار از این منطقه حفاظت شده طی دیشب و امروز است،   تصریح كرد: این منطقه از اراضی تحت مدیریت حفاظت محیط زیست است.


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان اظهار داشت: برای اطفاء آتش سوزی منطقه حفاظت شده محیط زیست کوسالان در شهرستان سروآباد گروه هایی متشکل از مجرب ترین گروه های امدادی واکنش سریع اطفای حریق منابع طبیعی استان در شهرستان های سروآباد، کامیاران، سنندج و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با تجهیزات به منطقه اعزام شدند.
نقشبندی با اعلان اینکه این آتش سوزی ابتدا از ساعت ۲۱: ۳۰ دقیقه شب گذشته آغاز و در ساعت ۳: ۳۰ دقیقه بامدادان اطفا شد، اضافه کرد: باتوجه به وزش شدید باد از ساعت ۹ بامداد امروز شعله های آتش باردیگر در کوسالان شروع شد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان، با تشکر از همراهی بسیار عالی مردم و انجمن های مردم نهاد برای خاموش کردن آتش، افزود: عامل این آتش سوزی انسانی بود ولی هنوز درباره عمدی یا غیرعمدی بودن آن نمی توان اظهار نظر کرد.
وی با اعلان اینکه برآوردهای اولیه حاکی از سوختن ۱۷ هکتار از این منطقه حفاظت شده طی دیشب و امروز است، تصریح کرد: این منطقه از اراضی تحت مدیریت حفاظت محیط زیست است و منابع طبیعی استان بنا به وظیفه ذاتی خود برای حفاظت از سرمایه های ملی به کمک محیط زیست برای اطفای حریق رفته است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سروآباد نیز به ایسنا اظهار داشت: پس از شعله ور شدن آتش در جنگل های کوسالان بلافاصله با فراخوان عمومی در فضای مجازی نیروهای اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان و نیروهای مردمی برای اطفای حریق به محل رفتند.
مسلم مرادی اضافه کرد: باتوجه به وزش باد، تاریکی هوا و صعب العبور بودن مسیر، مهار آتش سوزی بسیار دشوار بود اما با تلاش بی وقفه و خستگی ناپذیر نیروهای مردمی و منابع طبیعی حریق پس از هفت ساعت تلاش بی وقفه حوالی ساعت پنج بامدادان مهار گشت.
وی تصریح کرد: پس از مهار آتش سوزی، بدلیل وزش باد، آتش باردیگر شعله ور شد و الان قسمتی از جنگل های کوسالان در آتش می سوزد و همکاران و نیروهای اطفاء حریق و مردمی همچنان مشغول خاموش کردن آن هستند.
رییس اداره منابع طبیعی سروآباد افزود: با وسعت سطح درگیر حریق تقاضای کمک و اعزام نیروی پشتیبان کرده ایم و به محض رسیدن نیروهای کمکی عملیات مهار آتش با شدت بیشتری دنبال می شود.
مرادی اظهار داشت: با تلاش یک اکیپ واکنش سریع منابع طبیعی سروآباد، ۲ گروه اطفاء حریق منابع طبیعی مریوان، یک گروه اطفاء حریق شهرستان سنندج و گروه های مردمی این آتش سوزی بامدادان یکشنبه مهار گشت ولی از ساعت ۹ بامداد امروز باردیگر شعله ور شد که در کوشش برای اطفای آن هستیم.
این سومین باری است که این منطقه گرفتار آتش سوزی می شود. امسال ۵ فقره آتش سوزی در عرصه های طبیعی سروآباد اتفاق افتاده که به دنبال آن ۱۵ هکتار مرتع، چهار هکتاز جنگل و ۲ هکتار از اراضی جنگلی این شهرستان سوخته است.
شاهدان محلی می گویند، وقوع آتش سوزی ها عمدی و توسط فردی است که با موتورسیکلت به این منطقه رفته و تابحال بیش از ۱۵ هکتار جنگل های با ارزش این منطقه و خیلی از گونه های گیاهی و جانوری طعمه جهل و نادانی این فرد شده است.1399/04/30
15:09:53
5.0 / 5
1869
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد