جذب دی اکسید کربن به روشی جدید

جذب دی اکسید کربن به روشی جدید

به گزارش آبیاری خراسان رضوی طبق گزارش سازمان جهانی هواشناسی غلظت گازهای گلخانه ای به رکورد بالایی رسیده و باوجود کاهش ۵.۶ درصدی انتشار دی اکسید کربن سوخت های فسیلی ناشی از محدودیت های کووید-۱۹، افزایش این گاز در سال ۲۰۲۰ از میانگین دهه گذشته فراتر رفته است. این افزایش مداوم در غلظت دی اکسیدکربن به صورت مستقیم با مصرف انبوه سوخت های فسیلی مرتبط می باشد.به گزارش تکسپلور، تعدادی از پژوهشگران دانشگاه رنمین چین، متد جدیدی را برای جذب دی اکسیدکربن با استفاده از نور خورشید بعنوان منبع انرژی و خاک ارّه اصلاح شده بعنوان جاذب دی اکسیدکربن پیشنهاد کردند.

در این روش علاوه بر جذب دی اکسیدکربن در استفاده از سوخت های فسیلی که سبب ایجاد دی اکسیدکربن اضافی می شود هم اجتناب خواهد شد. نکته مهم این است که روش جذبی که آنان توسعه داده اند برگشت پذیر است، ازاین رو دی اکسیدکربن جذب شده می تواند برای تولید محصولات دیگر مانند متانول، اتانول و متان استفاده گردد.

محقق مسئول این تحقیق، یاپی وانگ، استاد گروه شیمی این دانشگاه توضیح می دهد: در حالیکه تعداد زیادی از جاذب های دی اکسیدکربن با عملکرد بالا در دهه های اخیر ساخته شده اند، افراد به ندرت به کربن انتشار یافته توسط جاذب در طول آماده سازی آن توجه می کنند. علاوه بر این، سیستم های معمولی جمع آوری دی اکسیدکربن صنعتی مصرف انرژی بالایی را در طول فرایند بازسازی جاذب نشان می دهند.

برای حل این مسائل، ما بر روی چاره ای تمرکز کردیم که نه تنها جاذب های دی اکسیدکربن کم مصرف تولید بلکه از نور خورشید بعنوان تنها ورودی انرژی برای احیای این جاذب ها استفاده می نماید.

گروه تحقیقاتی دریافت که خاک ارّه آغشته به محلول آبی پلیمری مبتنی بر آمین، یک جاذب دی اکسیدکربن با دو مزیت مهم می باشد که به راحتی به دست می آید و نیازی به سنتز پیچیده ندارد و می تواند دی اکسیدکربن را جذب کرده و با حرارت دادن مناسب باردیگر احیا شود. علاوه بر این، از یک لایه بازتابنده و جذب نور خورشید برای ساخت سیستم های برداشت نور خورشید استفاده شد که خاک اره اصلاح شده را برای جذب دی اکسیدکربن گرم می کند.

شیمینگ ژانگ، دانشجوی دکتری اظهار داشت: ما از آبگرمکن های خورشیدی الهام گرفتیم. استفاده از نور خورشید بعنوان ورودی انرژی، احتیاج به انرژی سنتی را به حداقل می رساند و سازگارتر با محیط زیست است.

کیانهائو پان اضافه کرد: آنان معتقدند زیبایی در سادگی است، گاهی اوقات یک فرایند آماده سازی ساده می تواند منجر به چاره موثری شود که از محیط زیست محافظت کند.

نتایج این تحقیق در مجله Green Energy & Environment انتشار یافته است.

منبع:

1400/09/19
13:53:04
5.0 / 5
930
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد