رشد گلخانه های بوشهر، تولید بیشتر با هزینه كمتر

رشد گلخانه های بوشهر، تولید بیشتر با هزینه كمتر

آبیاری: ایرنا- بر طبق آمار رسمی انتشار یافته توسط مسئولان بخش كشاورزی استان بوشهر سطح گلخانه های این استان از 90 هكتار در سال 1392 به 411 هكتار تا آخر سال 1398 رسیده است كه نوید بخش جهش در كمیت و كیفیت تولیدات كشاورزی برمبنای دانش بنیانی با منابع و هزینه های كمتر است.


با توجه به افزایش جمعیت جهان و نیاز بیشتر به مواد غذایی و محصولات کشاورزی، همین طور کاهش منابع آبی و خاکی مناسب برای کشاورزی، کشت های گلخانه ای اهمیت ویژه ای پیدا کرده است برای اینکه علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب، در واحد سطح نیز تولید بسیار بیشتری دارد.
تولید محصولی در خارج از فصل، کاهش هزینه تولید نسبت به کشت در فضای باز، استفاده بهینه از نهاده های کشاورزی همچون آب، بذر، کود، سموم، بکارگیری روش کشت هیدروپونیک، کنترل بیماری ها، آفات، آلودگی های احتمالی، اشتغال زایی، استفاده از زمین هایی که ممکنست کشت باز در آنها امکان پذیر همچون مزایای کشت گلخانه ای است.
گلخانه محیط کشتی است که در آن تغییرات دما، رطوبت، نور و غیرهدر محدوده مورد نیاز گیاه کنترل می شود تا محصولی مناسب از لحاظ کمی و کیفی تولید شود، کشت گلخانه ای بعنوان یک روش کاربردی با بازده بالا در سال های اخیر بسیار مورد توجه کشاورزان در کشور ایران و استان بوشهر قرار گرفته است.
تولید ۱.۵ میلیون تن انواع محصولات صیفی و باغی از ظرفیت های مهم اشتغال زایی استان بوشهر به شمار می رود؛ مساله ای که در صورت توجه مسئولان و سرمایه گذاری بخش خصوصی سبب شکوفایی و رونق این استان خواهد شد، اما اتلاف و هدر رفت منابع آبی استان به سبب استفاده از آبیاری سنتی، ضعف نهادهای نظارتی و متولی در بخش آبخیزداری، انتخاب کشت نامتناسب با شرایط اقلیمی استان نفس های کشاورزی در این استان را به شماره انداخته است.
به گفته مسئولان امور آب استان بوشهر میزان مصرف آب در بخش کشاورزی استان بوشهر ۹۶۶میلیون متر مکعب است، از این مقدار ۳۶ درصد از محل آب های سطحی، ۵۳ درصد زیرزمینی و ۱۱ درصد بین حوضه ای تامین می شود. در صورتیکه برای مقابله با بحران پیش رو در حوضه های آب استان بوشهر باید ۶۰ درصد آب های کشاورزی از محل منابع سطحی تامین گردد، بدین سبب باید به شکلی برنامه ریزی شود که میزان برداشت آب های زیرزمینی ۴۰ درصد کاهش پیدا کند.
کشت گلخانه ای باتوجه به مزایای بسیار زیاد آن در مقابل کشت فضای باز همچون راندمان بیشتر از منابع آبی، تولید افزونتر در واحد سطح، مصرف کمتر نهاده ها به ویژه سموم برای استان بوشهر که به شدت تحت تاثیر خشکسالی، کم آبی، حرکت منابع آبی به سمت شور شدن کاهش مبادی آب شیرین و افزایش سطح تبخیر قرار دارد راهکار اساسی برای جهش تولید محصولات کشاورزی، صرفه جویی آب، افزایش عملکرد در واحد سطح و اشتغال است و در واقع بخش کشاورزی این استان چاره ای به جز حرکت به سمت کشت های گلخانه ای ندارد.
براساس اعلام مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر فقط شهرستان های جنوبی این استان باتوجه به قابلیت ها شرایط محیطی و آب و هوایی برای راه اندازی ۱۰ هزار هکتار گلخانه ظرفیت دارند.
همچنین در استان بوشهر باتوجه به شرایط اقلیمی با کمترین هزینه در بخش گرمایشی، سرمایشی و سیستم هایتک و حداقل سرمایه گذاری نسبت به استان های دیگر کشور می توان در ایجاد گلخانه و یا کشت های تحت پوشش فعالیت کرد.
توسعه گلخانه ها تنها راه جهش تولید بخش کشاورزی بوشهر
مجری طرح توسعه گلخانه های وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: این استان باتوجه به قابلیت و ظرفیت هایی که از نظر شرایط محیطی و آب و هوایی دارد توان افزایش سطح گلخانه ها تا ۱۰ هزار هکتار را دارد.
ولی الله بنی عامری بیان کرد: با توجه به این که استان بوشهر به شدت تحت تاثیر خشکسالی، کم آبی، آب های نامتعارف، حرکت منابع آبی به سمت شور شدن کاهش مبادی آب شیرین و افزایش سطح تبخیر قرار دارد چاره ای به جز حرکت به سمت کشت های گلخانه ای که منجر به صرفه جویی آب، افزایش عملکرد و اشتغال می شود ندارند.
وی بیان کرد: گلخانه ها و یا کشت های تحت پوشش در استان بوشهر تابع اقلیم هستند و با کمترین هزینه در بخش گرمایشی، سرمایشی و سیستم هایتک با کمترین سرمایه گذاری نسبت به سایر استان های دیگر می توان در این بخش فعالیت کرد.
مجری طرح توسعه گلخانه های وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: الان در هر هکتار مزارع گوجه فرنگی فضای باز در استان بوشهر بیش از ۵۰ تن از محصول تولید می شود که تلاش می شود با هزینه ۲ تا ۳ میلیارد ریال در هکتار این میزان تولید به چهار تا پنج برابر افزایش یابد.
دستگاه های اجرایی در مقابل توسعه طرح ‍ های گلخانه ای مقاومت نکنند
بنی عامری تصریح کرد: باتوجه به کاهش مصرف آب در بخش گلخانه ها و افزایش عملکرد در واحد سطح نباید برخی دستگاه های اجرایی در مقابل این سیاست وزارت جهاد کشاورزی ایستادگی کنند.
مجری طرح توسعه گلخانه ای، وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: این وزارتخانه مسئول تولید و تامین امنیت غذایی است و ما بعنوان مجریان طرح توسعه گلخانه ها تابع قوانین و مقرراتی هستیم که وزارت تعیین می کند.
وی اشاره کرد: به جهت اینکه توسعه در استان بوشهر بصورت همگام و همه جانبه باشد پیشنهاد می شود یک سری پایلوت هایی با پیمانکاران استانی مشخص شود.
بنی عامری بر لزوم حرکت به سمت کشت های جدید با هدف ایجاد تنوع محصولات، تاسیس آب شیرین کن ها بر طبق مصوبه وزارت نیرو اصرار کرد.


تغییر ذائقه مردم به سمت مصرف محصول ارگانیک
کارآفرین برتر کشور در بخش گلخانه در استان بوشهر اظهار داشت: امروز ذائقه دنیا به سمت تولید و مصرف محصولات ارگانیک با مصرف سم و کود کمتر گرایش پیدا کرده است و تمایل کمتری به مصرف محصولات تولیدی در فضای باز دارند بنا بر این تنها راه تولید این نوع محصول گلخانه است.
حسین اندایش اضافه کرد: همین طور باتوجه به مساله کم آبی و خشکسالی های متوالی و افزایش راندمان و میزان اشتغال زایی مناسب در فضای گلخانه ها، امروز حتی مسئولان نیز به این نتیجه رسیده اند که کشت در محیط گلخانه در این شرایط حساس نسبت به فضای باز بهینه و به صرفه تر است.
وی افزود: استان بوشهر به سبب شرایط خاص آب و هوایی و نیاز نداشتن به خیلی از ابزار و تجهیزات همچون سوخت و هزینه کم تولید شرایط مناسب تری برای توسعه گلخانه ها نسبت به سایر مناطق کشور دارد.
اندایش افزود: هرچند گلخانه ها در استان بوشهر توجیه ۱۰۰ درصدی دارد اما بعضی از کارها و زیرساخت ها در این بخش باید از طرف مسئولان فراهم گردد تا امکان رقابت در بازار برای بهره برداران فراهم گردد.
این کارآفرین برتر بوشهری اظهار داشت: از ۱۷ تنوع اقلیمی در دنیا ۱۳ اقلیم در ایران وجود دارد و با این تنوع اقلیم تنها ۱۵ هزار هکتار گلخانه در کشور طراحی شده این درحالی است که در کشور ترکیه با تنوع اقلیم کمتر اما امروز ۷۷۵ هزار هکتار گلخانه دارد این نشان میدهد که ما بخوبی از فرصت های خدادادی استفاده نکرده ایم.
اندایش افزود: در زمان حاضر هزینه حمل و نقل صادرات محصولات کشاورزی بالا رفته است، طوریکه سال قبل قیمت هر کانتینر از آستارای ایران تا مسکو در روسیه ۶هزار و ۴۰۰ دلار بود این درحالی است که نرخ جا به جایی همان کانتینر از ترکیه به مسکو ۸۵۰ دلار است، افزون براین ماشین باید روزها در نوبت منتظر بماند و این امر موجب خراب شدن محصول می شود.
وی افزود: از جانب دیگر در شرایطی مسئولان تصمیم آنی می گیرند و صادرات یک محصول را ممنوع می کنند که این موجب بروز مشکلاتی برای تولید کنندگان می شود.
اندایش با تاکید برضرورت فراهم بودن کل زنجیره تولید اظهار داشت: خیلی از کشورهای همسایه برای فعالان بخش تولید به ویژه در بخش صادرات، بسته های تشویقی پیش بینی می کنند اما در ایران چنین چیزی وجود ندارد.
وی با تاکید بر لزوم تامین بذر با قیمت مناسب بیان کرد: باتوجه به کم آبی در زمان حاضر تنها مجوز ۷۵ آب شیرین کن در استان بوشهر برای گلخانه ها صادر شده این درحالی است که می طلبد در این بخش با همت و سرعت بیشتری کار شود.
اندایش با اعلان اینکه سالانه ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیون تومان باید هزینه برق پرداخت گردد افزود: محاسبه برق با تعرفه صنعتی همچون دیگر مشکلات گلخانه داران است که می طلبد مسئولان در این بخش نگاه ویژه ای داشته باشند زیرادر بخش کشاورزی فعالیت می نماییم و باید برق نیز با تعرفه کشاورزی محاسبه شود.
وی نداشتن دستگاه های مناسب بسته بندی را همچون دیگر مشکلات صادرات محصولات کشاورزی عنوان نمود.
ضرورت پرداخت تسهیلات با سود کم به تولیدکنندگان کشاورزی
یکی دیگر از گلخانه داران استان بوشهر اظهار داشت: انتظار می رود برای رونق و جهش تولید ضمن روان سازی زمینه پرداخت تسهیلات شرایط دریافت مجوزها را نیز فراهم تر کنند تا تولید کننده در پیچ و خم اداری گرفتار نشود.
عبدالرحمان مومنی اضافه کرد: در سال جهش تولید میزان سود تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی و منابع داخلی بانک ها به طرح های تولیدی بخش کشاورزی به ۱۴.۵ درصد افزایش یافته است این درحالی است که سال قبل برای روستاها ۸ و شهرها ۹.۵ درصد تعیین شده بود.
وی افزود: به سبب عملکرد نامطلوب برخی افراد، نگاه بانک ها با تولیدکنندگان تغییر کرده و به آنها اطمینان لازم را ندارند.
مومنی اظهار داشت: تاخیر در پرداخت تسهیلات باتوجه به افزایش قیمت خیلی از ابزار کار مورد نیاز در گلخانه سبب شده که دیگر نتوانیم با این تسهیلات محدود کاری از پیش ببریم و انتظار است مسئولان در زمینه پرداخت تسهیلات همکاری بیشتری با تولید کنندگان داشته باشند.
وی بیان کرد: وعده ها و حمایت مسئولان از تولید کنندگان به ویژه در بخش کشاورزی باید در عمل تحقق یابد برای اینکه ما بر طبق وعده ها آنها برنامه ریزی می نماییم اما با تاخیر در روند پرداخت تسهیلات تنها کسی که متضرر می شود تولید کننده است.
مونی اظهار داشت: قرار بود چهار هکتار گلخانه هوشمند امسال در استان بوشهر اجرا و در هفته دولت به بهره برداری برسد اما تاخیر در روند پرداخت تسهیلات این کار را مشکل کرده است.
وی تصریح کرد: اجرای این طرح گلخانه ای امکان ایجاد ۳۵ نفر اشتغال مستقیم و ۴۵ نفر کارگر فصلی را داشت که تابحال به نتیجه نرسیده است.
این گلخانه دار بوشهری اظهار داشت: سال قبل به سبب بیماری کرونا و رکود بازار به سبب قرنطینه همانند دیگر گلخانه دارانی که دیر کشت کرده بودند یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان ضرر کردم.


گرفتن مجوز راه اندازی ۱۲۲ آب شیرین کن برای گلخانه ها
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر ظرفیت اجرای طرح گلخانه ای در استان بوشهر را بسیار بالا دانست و اظهار داشت: بیش از ۱۰ هزار هکتار اراضی ساحلی استان بوشهر برای توسعه کشت گلخانه ای شناسایی شده است.
محمد تقی منوچهری با تاکید بر بهره جستن از سد چم شیر در شهرستان های شمالی استان بوشهر برای اجرای طرح گلخانه ای بیان کرد: این سد ظرفیتی افزون بر ۶۰ میلیون متر مکعب آب دارد که می توان با بهره گیری از این ظرفیت ۶ هزار هکتار اراضی گلخانه ای در شهرستان های دیلم و گناوه ایجاد کرد.
منوچهری به گردش مالی فروش گوجه فرنگی خارج از فصل استان بوشهر در سال قبل پرداخت و افزود: سال پیش از محل فروش گوجه فرنگی به قیمت هر کیلوگرم ۲۵۰۰ تومان ۱۵۰۰ میلیارد تومان گردش مالی به وجود آمد.
وی، با اشاره به وجود ۷۰۰ کیلومتر نوار ساحلی استان بوشهر اضافه کرد: با اجرای طرح آب شیرین کن می توان طرح کشت گلخانه ای را در نوار ساحلی استان بوشهر توسعه و گسترش داد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر در باره نصب آب شیرین کن ها برای راه اندازی گلخانه ها اظهار داشت: اجرای این برنامه با لحاظ مسائل زیست محیطی هیچ مانع و مشکلی ندارد.
منوچهری افزود: با پیگیری انجام شده مجوز راه اندازی ۷۵ مورد آب شیرین کن گرفته شد و ۵۰ مورد نیز امسال مجوز لازم گرفته شده که در حال برنامه ریزی هستیم.
اجرای ۳۱۳ هکتار گلخانه در دولت تدبیر و امید در استان بوشهر
وی بیان کرد: همزمان با شروع به کار دولت تدبیر و امید تنها ۹۰ هکتار گلخانه در استان بوشهر اجرا شده بود که با رویکرد دولت یازدهم و دوازهم به توسعه گلخانه ها از سال ۱۳۹۳ تا آخر سال ۹۸، ۳۱۳ هکتار گلخانه دراین استان راه اندازی شده است.
منوچهری با اشاره به اینکه از سال ۹۲ تا کنون هفت هزار و ۶۸۷ میلیارد ریال اعتبار از طرف بخش خصوصی در بخش گلخانه های این استان سرمایه گذاری شده است افزود: همین طور برنامه سال جاری برای توسعه گلخانه ها ۱۵۰ هکتار است که انتظار می رود با تامین اعتبار لازم زمینه اجرای این فضاها در استان فراهم گردد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: باتوجه به اقلیم مناسب و قابلیت استان بوشهر به ویژه زمین های وسیع ساحلی که با بهره گیری از آب شیرین کن ها و شیرین سازی آب دریا امکان تولید محصول گلخانه ای در استان فراهم می شود.
وی گفت: باتوجه به عملکرد محصول در واحد سطح تا ۶ برابر، افزایش پنج برابری راندمان آب و امکان اشتغال مستقیم ۱۰ نفر به ازای هر هکتار گلخانه، توسعه گلخانه ها یکی از اولویت های اصلی بخش کشاورزی در استان بوشهر است.
منوچهری تصریح کرد: در فضای کشت گلخانه ریسک تولید کاهش، آفات و بیماری ها قابل کنترل و مدیریت و زمینه تولید یک محصول باکیفیت و صادراتی فراهم می شود.
وی افزود: در زمان حاضر تولید محصول از ۴۰۳ هکتار گلخانه در استان بوشهر با تولید ۸۸ هزار تن محصول و ۱.۱میلیارد قطعه نشاء فعال است که بطور تقریبی بیش از ۷۰ درصد این میزان تولید در صورت فراهم بودن شرایط لازم صادر می شود.
بالا بودن تعرفه برق گلخانه ها
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: محاسبه تعرفه برق گلخانه ها و آب شیرین کن های آنها به صورت صنعتی همچون مشکلات فعالان این واحدها است در صورتیکه باید با توجه به این که این واحدها در بحث تولید فعالیت می نمایند تعرفه برق آنها کشاورزی محاسبه شود.
وی بالا بودن نرخ تسهیلات پرداختی به گلخانه داران را همچون دیگر مشکلات فعالان در بخش گلخانه ها عنوان و افزود: سال قبل در سامانه "سیتا " برای مناطق کم برخوردار نرخ تسهیلات ۷ درصد و برای مناطق برخوردار ۹ درصد بود اما امسال این تسهیلات ۱۲.۵ و ۱۴.۵ درصد ابلاغ گردیده است.
منوچهری با اشاره به تاخیر در پرداخت تسهیلات افزود: تا ۲۱ تیرماه سامانه سیتا بسته بود و کشاورزان برای دریافت تسهیلات امکان ثبت نام نداشته اند اما این سامانه اخیرا باز شده و اطلاع رسانی لازم دراین زمینه انجام شده است که انتظار می رود کشاورزان در این ارتباط اقدام نمایند.
اختصاص بیشترین تسهیلات به گلخانه ها
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به اولویت های سرمایه گذاری در زمینه های مختلف حوزه کشاورزی این استان، توسعه کشت گلخانه ای، بسته بندی و عمل آوری محصولات کشاورزی و شیلاتی و پرورش منابع پروتئینی جدید مانند شتر و شترمرغ را همچون مزیت ها واولویت های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی این استان برشمرد.
مهدی اعتمادی با اشاره به اهمیت کشت گلخانه ای برای مصرف آب کمتر و بازدهی بیشتر، اضافه کرد: پارینه بیشترین تسهیلات به طرح های گلخانه ای اختصاص یافت طوریکه ۲۵ میلیارد و ۹۳۲ میلیون تومان تسهیلات دراین زمینه پرداخت گردید.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: این طرح ها در مجموع سبب تولید سه هزار و ۷۵۹ تن محصول و ایجاد شغل برای ۲۷۰ نفر خواهد شد.


شهرک های کشاورزی بهترین فضا برای راه اندازی گلخانه ها
رئیس مرکز تحقیقیات کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر درباره محدودیت ها برای ایجاد گلخانه اظهار داشت: باتوجه به محدودیت آب در این استان شهرک های کشاورزی بهترین مکان برای راه اندازی گلخانه است ولی در سایر مناطق، به سبب نبود آب مجوز صادر نمی گردد.
عبدالرحیم خادمی اضافه کرد: در زمان حاضر پنج شهرک کشاورزی در استان بوشهر شامل سایت دیلم که برای تامین آب مورد نیاز آن از شیرین سازی آب دریا استفاده می شود؛ ۲ شهرک در دشتستان یکی در تنگ ارم با بهره گیری از آب سد تنگ ارم و دیگری زیر سد رئیسعلی دلواری است، در دشتی مراحل آماده سازی را طی می کند و در تنگستان نیز زیرساخت های آن راه اندازی و برای سرمایه گذاری متقاضیان آماده است.
اجرای طرح گلخانه تمام اتوماتیک خودگردان در بوشهر
طرح مجتمع گلخانه ای خودگردان با موضوع راه اندازی و بهره برداری مجتمع گلخانه ای تمام اتوماتیک هیدروپونیک مدرن در زمینی به مساحت ۱۵۰ هکتار با سرمایه گذاری ۲۴ هزار میلیارد ریال مورد بررسی قرار گرفت.
استاندار بوشهر اضافه کرد: باتوجه به اهمیت پروژه، سازمان جهاد کشاورزی استان در مدت یکماه، استعلام های لازم برای واگذاری زمین به مجری طرح را انجام داده و دستگاه های اجرایی مربوطه هم نهایت همکاری را انجام دهند.
عبداکریم گراوند اضافه کرد: باتوجه به حجم سرمایه مورد نظر برای پروژه گلخانه تمام اتوماتیک، مجری طرح از ظرفیت سرمایه گذار خارجی برای اجرای این طرح در استان بوشهر استفاده نماید.
وی یادآورشد: در صورت اجرای مجتمع گلخانه ای تمام اتوماتیک، این پروژه زمینه اشتغال یکهزار و ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و سه هزار نفر را به صورت غیرمستقیم فراهم می آورد.
استاندار بوشهر اظهار داشت: راه اندازی گلخانه شیشه ای ۲ جداره، آب شیرین کن چهار هزار متر معکبی، سردخانه پنج هزار تنی، انبار پنج هزار متر مربعی، نیروگاه ۲۰ مگاواتی گاز سوز، پست گاز، ساختمان اداری، کارگری، تاسیسات در پنج هزار متر مربع همچون فضاهای جانبی و تاسیسات در این مجتمع است.
وی اظهار داشت: سرمایه گذار طرح باید نکات و دغدغه های مدیران اجرایی استان در مورد پروژه گلخانه خودگردان همچون مسائل مربوط به زمین، آب و برق را در برنامه ریزی های خود لحاظ کند.
گراوند افزود: یکی از موضوعاتی که در مورد طرح های سرمایه گذاری استان مصوب شد این است که مجری طرح های سرمایه گذاری بعد از واگذاری زمین، با همت و تلاش زمینه تحقق پروژه را فراهم آورد در صورتیکه بعد از واگذاری زمین، عملیات اجرایی برای مدت طولانی به تعویق بیفتد، زمین واگذار شده پس گرفته می شود.
راهکارهای کاهش مشکلات کشت گلخانه ای در بوشهر
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان کنگان استان بوشهر اظهار داشت: مزایای کشت در گلخانه در مقابل فضای باز، بسیار زیاد است همچون راندمان بیشتر از منابع آبی، افزایش تولید نسبت به سطح زیر کشت، مصرف کمتر نهاده ها به ویژه سموم، ولی چرا تابحال کشاورزان استان بوشهر سطح کشت فضای باز خودرا کاهش نداده و درصد کمی از اراضی خودرا به گلخانه اختصاص داده اند موضوعی مهمست که باید بررسی شود.
مصطفی فرامرزی اضافه کرد: شاید یکی از عمده ترین دلایلی که در بیشتر مقالات و نشریات مطرح گردیده است هزینه اولیه راه اندازی گلخانه است، ولی حالا با وجود تسهیلات کم بهره ( تسهیلات با نرخ سود ۷ درصد از محل بند الف تبصره ۱۸ جهت راه اندازی گلخانه پرداخت می شود در صورتیکه نرخ سود مصوب شورای مرکزی پول و اعتبار ۱۸ درصد است) با این وجود روند توسعه گلخانه ها به کندی پیش می رود.
وی افزود: بنظر می رسد عواملی که سبب کم رغبتی کشاورزان به این کار شده موفق نبودن درصد زیادی از گلخانه داران کنونی در این رشته است که این مساله ریشه در چند عامل دارد.
فرامرزی افزود: سازه های گلخانهای که قبل از این در استان بوشهر راه اندازی می شد، هزینه های آنها با درآمد حاصله متناسب نبود، اما الان شاهد سازه های فنی سبک یا همان کشت داربستی به ویژه در جنوب این استان بعنوان یک سازه کم هزینه و متناسب با شرایط اقلیمی هستیم.
وی افزود: همین طور در گلخانه های گالوانیزه مسقف نیز حالا بررسی هایی انجام شده و دستورالعمل هایی توسط “سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی” استان دراین زمینه تدوین شده است و دو نوع سازه متناسب با شرایط اقلیمی استان مورد تائید کارشناسان قرار گرفته است.
فرامرزی، دلیل دوم کم رغبتی کشاورزان استان بوشهر به راه اندازی گلخانه را کم تجربگی آنان دراین زمینه عنوان نمود برای اینکه تابحال در هیچ گلخانه ای کار نکرده اند و هیچ تجربه عملی با محیط گلخانه و نحوه کاشت وداشت و تغذیه در گلخانه ندارند و تا ۳ یا ۴ سال اول در حال آزمون و خطا هستند، در صورتیکه از لحاظ اقتصادی شما باید طی ۵ سال بازگشت سرمایه داشته باشید.
وی افزود: نبود کارگر ماهر در گلخانه ها یکی از دلیلهای مهم بالا رفتن هزینه ها و کاهش درآمد آنها است، کند بودن کارگران معمولی، وارد کردن ضربه و استرس به گیاهان هنگام هرس وبرداشت، ناآگاهی نسبت به نحوه کود دهی و کود پاشی بوته ها همگی موجب متحمل شدن هزینه های زیادی بر دوش گلخانه دار و افت عملکرد محصول می شود در نتیجه این عوامل موجب بالا رفتن هزینه و پایین آمدن در آمد و در نهایت دلسرد شدن کشاورز می شود.
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان کنگان استان بوشهر بیان کرد: افزون براین یکسان بودن قیمت محصولات گلخانه ای با محصولات فضای باز در کشور و نوسان شدید قیمت در بازار عامل دیگر فنی و اقتصادی در بی میلی کشاورزان برای گرایش به کشت گلخانه ای است.
فرامرزی، تامین وثیقه را از مشکلات عمده گیرندگان تسهیلات از بانک ها در زمینه راه اندازی گلخانه عنوان نمود.
وی اشاره کرد: با وجود تمامی این مشکلات کاهش بیش از پیش منابع آبی و ضرورت تولید محصول سالم ایجاب می کند که کشاورزان سطوح کشت فضای باز خودرا کاهش داده و همان میزان تولید را در سطح کمتر و سالم تر داشته باشند.
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان کنگان استان بوشهر یادآورشد: دولت و بانک ها نیز باید با بازبینی در بازپرداخت تسهیلات گلخانه از ۵ سال به ۱۰ سال شرایط را برای پشتیبانی از این قشر زحمتکش و توسعه بیشتر گلخانه ها بیش از پیش مهیا کند.


منبع:

1399/04/31
13:49:55
5.0 / 5
1709
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد