طرح ملی مكانیزه ریزكاشت گیاهان دارویی اجرا شد

طرح ملی مكانیزه ریزكاشت گیاهان دارویی اجرا شد

برای اولین بار در كشور طرح مكانیزه ریز كاشت، گیاهان دارویی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرا شد و در مرحله اول، حدود نیمی از ظرفیت زیر كشت زیره سبز كشور به این طرح ملی اختصاص یافت.


به گزارش روز چهارشنبه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، استفاده از تجهیزات و ماشین آلات مدرن در کشاورزی می تواند سبب ارتقای کمی وکیفی محصول شود و برای هر تولید حوزه کشاورزی، مزیت رقابتی ایجاد کند. بر این اساس، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با پشتیبانی از طرح ملی کاشت مکانیزه گیاهان دارویی، می خواهد روش کاشت و برداشت در این عرصه را دگرگون سازد.
در مرحله اول از این طرح ملی، حدود ۱۰ هزار هکتار از اراضی زیر کشت زیره سبز به صورت مکانیزه و به روش ریز کاشت، انجام گرفت.
در ۲۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور زیره سبز کاشت می شود، در مرحله دوم این طرح، حدود ۸۰ درصد از کل سطح زیر کشت زیره سبز در کشور به صورت مکانیزه و ریز کاشت صورت خواهد گرفت.
کاشت مکانیزه گیاهان دارویی می تواند هزینه های کاشت را به شکل قابل توجهی کم کند. این مساله سبب ایجاد مزیت رقابتی در صادرات محصول می شود و تجار و صادرکنندگان می توانند اجناس را با قیمت رقابتی در بازارهای جهانی عرضه کنند و در مقابل رقبا حرفی برای گفتن داشته باشند. کاشت به صورت مکانیزه و ریز کاشت، کیفیت محصول را زیاد می کند و سبب اصلاح تراکم کاشت می شود.
ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است با همکاری نهادهای متولی مانند وزارت جهاد کشاورزی این طرح را به دیگر گیاهان دارویی تعمیم دهد.
در مرحله بعدی، گیاهان دارویی مانند زعفران و سیاه دانه هم به صورت مکانیزه کشت خواهند شد. عبور از روش های سنتی و کاشت و برداشت با استفاده از روش های مدرن و مکانیزه، می تواند سبب افزایش کمی و کیفی محصول شود و هزینه های تولید را به شکل محسوسی کم کند.منبع:

1399/05/01
21:19:49
5.0 / 5
1929
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد