مدیرعامل اتحادیه سراسری دام سبك:

صادرات 2 هزار راس دام زنده سبک به عمان متوقف گردید

صادرات 2 هزار راس دام زنده سبک به عمان متوقف گردید

به گزارش آبیاری مدیرعامل اتحادیه سراسری دام سبک کشور اظهار داشت: صادرات ۲ هزار راس دام زنده سبک غیر مولد به کشور عمان به علت افزایش قیمت گوشت و ممنوعیت مجدد صادرات، متوقف گردید.


«افشین صدردادرس» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: امروز همکاران ما برای دریافت مجوز انتقال دام های قرنطینه استان فارس به بندرعباس در رفتن به دامپزشکی استان فارس با منع صادرات روبرو شدند، در حالیکه این دام ها قرار بود طی روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده با لنج و لندیکرافت به مقصد صادراتی کشور عمان منتقل شوند.
مدیرعامل اتحادیه سراسری دام سبک کشور عنوان کرد: بار دیگر این مورد را از دفتر قرنطینه سازمان دامپزشکی کشور و شرکت پشتیبانی امور دام پیگیری کردیم و تایید کردند که صادرات متوقف شده است.
شبکه توزیع علت نابسامانی بازار گوشت قرمز
وی خاطرنشان کرد: علت توقف صادرات را افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار داخلی اعلام نمودند درحالی که افزایش دام ظرف ۴۵ روز گذشته بین سه تا چهار هزار تومان رشد داشته ازاین رو نمی تواند تأثیر چندانی روی بازار گوشت قرمز داخلی داشته باشد.
دادرس اظهار داشت: این درحالی است که اتحادیه گوشت گوسفندی اعلام نموده که هر روز ۳ هزار تومان قیمت گوشت افزایش می یابد ازاین رو وضعیت نشان داده است که افزایش قیمت دام زنده و گوشت قرمز در بازار هیچ تناسبی با یکدیگر ندارند و معضل گرانی بازار گوشت قرمز کشور ناشی از مشکلات سیستم توزیع است نه بحث افزایش قیمت دام زنده.
وی افزود: حالا برپایه مصوبه شورای قیمت گذاری هر کیلوگرم دام زنده با قیمت ۶۲ هزار تومان از دامداران خریداری می شود در حالیکه قیمت بازار دام زنده سبک به صورت میانگین در کشور بین ۵۶ تا ۵۸ هزارتومان است.
مدیرعامل اتحادیه سراسری دام سبک اضافه کرد: حالا چنین اقدامی بدقولی به طرف های خارجی است در عین حال قراردادها بسته شده، پیش پرداخت هایی از طرفین خارجی گرفته شده، هزینه های لنج و لندیکرافت و ایام قرنطینه، همه خساراتی برای صادرکنندگان است.
وی با اشاره به اینکه دام صادراتی بیشتر از ۴۵ روز در قرنطینه مانده بود، عنوان کرد: دام باید ۲۰ روز در قرنطینه بماند در حالیکه دام صادراتی ما ۲۵ روز اضافه در قرنطینه باقی مانده که برای صادرکنندگان هزینه خوراک دام و نگهداری اضافی را به دنبال داشته است.
دادرس بر این باور است که مشکلات سیستم توزیع گوشت در داخل کشور و حاکمیت توزیع کنندگان در بازار ارتباطی با تولیدکننده ندارد.
وی افزود: تولید کننده داخلی گرفتار است و اگر حالا که پس از دو سال مجرایی که برای تنفس باز شده باردیگر بسته شود، بار دیگر بازار به صورت انحصاری در اختیار توزیع کنندگان قرار می گیرد چونکه آنها تعیین کننده قیمت برای دامدار هستند و تولید کننده ناچار است با قیمت پیشنهادی آنها دام را بفروشد.
این مقام صنفی افزود: با عنایت به قیمت دام زنده سبک در کشور قیمت هر کیلوگرم شقه گوسفندی باید بین ۱۲۰ تا ۱۲۵ هزار تومان باشد اما با قیمت هایی بیشتر از این در بازار داخلی عرضه می شود.
وی افزود: در واقع چوبداران و توزیع کنندگان دام را با قیمت نازل و با پرداخت های بلندمدت از دامدار می خرند و به هر قیمتی که دلشان بخواهد به مصرف کنندگان می فروشند که این هم به عدم کنترل و نظارت بر بازار گوشت قرمز برمی گردد.
وی از دولت خواست به جای ممنوعیت صادرات، نظارت بر عملکرد شبکه توزیع گوشت را بالا برند تا تولید کنندگان ومصرف کنندگان بیشتر از پیش متضرر نشوند.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی در سال ۹۹ بیشتر از ۸۸۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید شد و ایران برحسب نیاز داخلی حدود ۱۰ را از محل واردات تأمین می کند.
این در شرایطی است که تولید گوشت قرمز در سال ۹۲ حدود ۷۵۵ هزار تن بوده که آمارها نشان داده است طی سالهای اخیر تولید گوشت قرمز رشد داشته است.
بررسی های بازار نشان داده است قیمت هر شقه گوسفندی در مناطق مختلف بالای ۱۵۰ هزارتومان و گوشت تفکیکی بین ۱۷۰ هزار تا ۲۰۰ هزار تومان است.
سرانه مصرف گوشت قرمز کشور حدود ۱۲ کیلوگرم برآورد می شود.


منبع:

1400/10/16
23:35:05
5.0 / 5
849
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد