منطقه کم انتشار آلودگی هوا چیست؟

منطقه کم انتشار آلودگی هوا چیست؟

بیشتر کشورهای دنیا برای کنترل معضل آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت، طرح های مختلفی اجرا می کنند. یکی از این طرح ها مشخص کردن محدوده ای به نام منطقه کم انتشار آلودگی هوا است.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا مناطق کم انتشار آلودگی هوا مناطقی هستند که تنها وسایل نقلیه غیرآلاینده اجازه ورود به آنها را دارند. ورود خودرو های غیراستاندارد و با آلایندگی بالا به مناطق کم انتشار ممنوعست.

در طرح های مناطق کم انتشار آلودگی هوا برای خودرو های غیراستاندارد و آلاینده هوا، دو حالت می تواند رخ دهد. حالت اول این است که خودرو اجازه ورود به منطقه کم انتشار آلودگی هوا را ندارد. حالت دوم هم شرایطی است که خودرو برای ورود به منطقه کم انتشار باید شارژ پرداخت کند.

در حال حاضر حدود ۲۲۵ منطقه کم انتشار آلودگی هوا در ۱۳ کشور اروپایی که معضل آلودگی هوا دارند وجود دارد. کشور های اتریش، دانمارک، آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا، سوئد و انگلیس همچون کشورهای اجراکننده طرح مناطق کم انتشار آلودگی هوا هستند.
در ایران چه طرح هایی برای کنترل آلودگی هوا اجرا می شود؟
هم حالا در تهران طرح هایی مانند طرح ترافیک و طرح محدوده زوج و فرد اجرا می شود. برمبنای بررسی های صورت گرفته طرح ترافیک تنها ۶ درصد در کاهش آلودگی هوا موثر بوده است. این طرح بیشتر در کاهش ترافیک موفق بوده تا کاهش آلایندگی. طرح زوج و فرد اجازه تردد را برمبنای شماره پلاک خودرو ها به آنها می دهد. این یعنی یک خودروی فرسوده با عمر بیش از ۲۰ سال تنها باتوجه به شماره پلاک خود در بعضی روزها اجازه آلوده کردن هوا را دارد.
منطقه کم انتشار آلودگی هوا در تهران
تهران هم اکنون یک منطقه طرح ترافیک مرکزی دارد که برای ورود به آن مجوز نیاز است. این طرح به آسانی می تواند به منطقه کم انتشار آلودگی هوا تبدیل گردد. اگر مناطق کم انتشار آلودگی هوا در تهران ایجاد شوند، تاثیرات مثبت آن بمراتب بیشتر از شهرهای اروپایی خواهد بود چونکه تعداد ناوگان فرسوده و آلاینده هوا در تران بیشتر از شهرهای اروپایی است. خودرو های تهران بمراتب قدیمی ترند. شهر ما وسایل آلاینده بیشتری دارد که تردد آنها توسط مناطق کم انتشار ممنوع خواهد شد. همین طور در تهران امکان ثبت تخلف وسایل نقلیه به کمک دوربین های نظارتی در سطح شهر وجود دارد.
دسته بندی خودرو ها از نظر آلایندگی
خودروهای سواری و وانت ها برمبنای آلودگی که در هوا منتشر می کنند به چهار رنگ تقسیم می شوند. طبقه آبی شامل خودرو های برقی و هیبریدی می شود. طبقه سبز را خودرو های تولیدی یا وارداتی سال ۱۳۸۲ و پس از آن( استاندارد آلایندگی یورو ۲ و بالاتر) در صورت داشتن معاینه فنی و خودرو های نو( معاف از معاینه فنی) می سازند.

خودروهای تولیدی یا وارداتی ۱۳۸۱ و پیش از آن( استاندارد آلایندگی پایین تر از یورو ۲) در صورت فرسوده نبودن و داشتن معاینه فنی در طبقه زرد قرار می گیرند. طبقه قرمز نیز مختص همه خودرو های فرسوده و خودرو های بدون معاینه فنی است.
قوانین منطقه کم انتشار تهران
بر اساس اطلاعات سایت شرکت کنترل کیفیت تهران تردد خودرو های طبقه قرمز در منطقه کم انتشار در تمام ساعات شبانه روز ممنوع و تردد خودرو های طبقه زرد در ایام آلوده ممنوعست.

تردد خودرو های طبقه سبز و آبی در منطقه کم انتشار مجاز است.

تردد موتورسیکلت های بنزینی در منطقه ۱۲ از مهر ۱۳۹۴ ممنوعست.

کامیون، اتوبوس و مینی بوس فرسوده نیز از مهر ۱۳۹۴ نمی توانند در شهر تهران تردد کنند.
1400/10/24
12:10:04
5.0 / 5
762
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد