رییس سازمان حفظ نباتات اعلام كرد:

اجرای سامانه سماک کشاورزان از شروع بهمن ماه

اجرای سامانه سماک کشاورزان از شروع بهمن ماه

به گزارش آبیاری رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اظهار داشت: سامانه سماک به همراه سامانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ثبت نامه و شناسنامه دار شدن کشاورزان از شروع بهمن ماه جاری اجرائی می شود.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، «شاهپور علائی مقدم» امروز (سه شنبه) در مراسم افتتاح هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران که در محل بوستان گفت و گو برگزار شد، در جمع خبرنگاران اضافه کرد: حالا برای محصولات انباری و سردخانه ای که معطل صادرات هستند دو استراتژی در نظر گرفته ایم.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور اشاره کرد: در این شرایط برگه آنالیز شرط صدور محصولات صادراتی و شناسه تولیدکنندگان در سامانه سماک است.
وی گفت: این سامانه فعالیت خودرا با حضور دو هزار مدیر فنی و ۳۵ آزمایشگاه معتبر شروع می کند.
علایی مقدم با اعلان اینکه محدودیت صادراتی فلفل و سیب درختی تنها برای ایران نیست، اظهار داشت: روسیه طی ماه های اخیر برای ۲۱ محصول ۱۶ کشور محدودیت صادراتی به وجود آورده است و این مساله تنها مختص به ایران نیست.
صادرات ۶ میلیون تن سبزی و صیفی طی ۹ ماه
رییس سازمان حفظ نباتات کشور اظهار داشت: طبق آمارها از شروع سال تا اختتام آذرماه ۶ میلیون تن سبزی و صیفی به کشورهای هدف صادر شده و حتی صادرات این ماه نسبت به ماه گذشته رشد داشته است.
وی با اعلان اینکه ۹۸ درصد سموم کشور وابسته به واردات است، اضافه کرد: حالا ۳۵ هزارتن سم در عرصه های کشاورزی به مصرف می رسد که اگر تقسیم بر جمعیت شود سرانه مصرف برای هر ایرانی ۴۰۰ گرم شمرده می شود.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور افزود: ایران در حقیقت یک درصد سموم مصرفی دنیا را دارد پس چگونه وقتی میانگین مصرف پایین است محصولات ما دارای باقی مانده سموم است.
علائی مقدم با اشاره به این که حالا در کشور ۸۴۰ کلینیک گیاه پزشکی داریم، اضافه کرد: بر طبق آمارها هشت هزار و ۵۰۰ فروشگاه سم داریم که بدون نسخه سم در اختیار تولیدکنندگان قرار می دهند.
هشت درصد کشاورزان دارای مدرک آکادمیک
وی افزود: طبق آمارها از ۴.۵ میلیون کشاورز در کشور ۳۵ درصد بیسواد، ۳۴ درصد دارای تحصیلات ابتدایی و متوسطه، ۲۵ درصد دارای مدرک دیپلم و فوق دیپلم، هشت درصد دارای تحصیلات آکادمیک لیسانس، فوق لیسانس و دکتری هستند.
علایی مقدم درباره آموزش و ترویج مصرف سموم کشاورزی اظهار داشت: سم باید با نسخه کلینیک های گیاه پزشکی ارائه شود در عین حال کشاورزان ما نیازمند ارتقای سطح مهارت و آموزش هستند که باید توسط مروجین کشاورزی صورت گیرد.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر بحث نظارت بر تولیدات کشاورزی اضافه کرد: تولیدات کشاورزی نیازمند تشدید نظارت های سازمان مختلف است.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران با شعار «رونق کشاورزی، توسعه پایدار» از امروز بیست و هشتم دی ماه شروع و تا یکم بهمن ماه به مدت چهار روز در محل نمایشگاه های بوستان گفت و گو برگزار می گردد.


منبع:

1400/10/30
10:57:37
5.0 / 5
880
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد