هوای آلوده و هزار درد

هوای آلوده و هزار درد

آلودگی هوا در کنار همه مضرات خود، تاثیرات منفی محسوسی روی سیستم قلبی و عروقی داشته و مسبب بروز بیماریهای مختلف است و در نتیجه خطر مرگ را افزایش می دهد؛ افزایش آگاهی درباره تاثیرات آلودگی هوا بر بدن انسان یکی از راهکارهای جلوگیری از این مرگها محسوب می شود.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، مطالعات نشان می دهد آلودگی هوا ضمن تشدید عوارض قلبی و تنفسی در مبتلایان به این بیماریها، از عوامل اصلی بروز بیماریهای قلبی و تنفسی در افراد سالم نیز هست. هر فرد روزانه نزدیک ۲۲ هزار بار تنفس می کند و حدودا ۱۵ کیلوگرم هوا در روز نیاز دارد.

سیستم تنفسی نخستین ارگان از بدن انسان است که در تماس مستقیم با آلودگی هوا قرار داشته و ریه عضو مسئول جذب اکسیژن هوا و دفع کربن دی اکسید خون است. در صورتیکه غلظت آلاینده های هوا فراتر از ظرفیت تصفیه ریه انسان باشد، ورود آلاینده ها به جریان خون انجام می شود و عوارض قلبی و تنفسی مانند اختلال در انتقال اکسیژن به بافت های بدن، آسم، کاهش ظرفیت شش ها، برونشیت، افزایش ضربان قلب و سکته قلبی رخ می دهد.

آلودگی هوا و بیماران قلبی و تنفسیبیماری های قلبی همیشه علامت دار نیستند و شدت بیماری به حدی نیست که فرد را گرفتار مشکل کند، در نتیجه فرد از بیماری خود ناآگاه می ماند؛ در این مواقع آلودگی هوا بعنوان یک فاکتور تسریع کننده موجب آشکار شدن بیماریهای نهفته خواهد شد.

تنفس هوای آلوده در بیماران قلبی و کودکان مبتلا به نارسایی های مادرزادی، میزان مرگ و میر بیماران را بیشتر می کند. همین طور آلودگی هوا در قسمت های فوقانی دستگاه تنفس بیشترین تاثیر را می گذارد و آثار بیماری در بیماران ریوی بصورت حاد و مزمن در دراز مدت باقی می ماند.

چه کسانی بیشتر در معرض آلودگی هوا لطمه می بینند؟


کلیه افراد جامعه به ویژه کودکان، سالمندان، مادران حامله و مبتلایان به بیماریهای قلبی و ریوی در معرض خطر آلودگی هوا هستند. آلودگی هوا علاوه بر سیستم قلبی و تنفسی می تواند بر سایر ارگان های بدن نیز اثرات مخربی بجای بگذارد. اولین و با اهمیت ترین سفارش در مواقع اضطراری آلودگی هوا ترک شهر در صورت امکان است و در صورت نبود این امکان، حداقل سفارش این است که افراد از تردد و فعالیت طولانی مدت در محیط های باز( به ویژه ساعات اوج ترافیک صبحگاهی و شامگاهی) پرهیز کنند.

ماندن در ترافیک و استنشاق هوای آلوده سرعت مبتلاشدن به آسم را در کودکان می افزاید. همین طور انجام کارهای بدنی و وزش به سبب افزایش تعداد تنفس آلودگی بیشتری را وارد ریه می کند. در صورت بروز عوارض شدیدتر و یا علایم جدید قلبی و تنفسی افراد در معرض آلودگی سفارش می شود به پزشک مراجعه کنند.

در افرادی که به بیماریهای ریوی مبتلا هستند، سطح اسیدهای چرب ضروری، بسیار پایین است پس مصرف منظم ماهی های چرب نظیر ماهی آزاد و سالمون در تقویت و بهبود فعالیت دستگاه تنفسی موثر است. همین طور در هنگام آلودگی هوا، از میوه ها و سبزیجات تازه و بیشتر استفاده کنید. آنتی اکسیدان ها(ترکیبات ضد سرطان) موجود در میوه ها و سبزیجات نقش حیاتی در سلامت ریه ها دارند.

چه موادی با آلودگی هوا مبارزه می کنند؟بر اساس اطلاعات سایت کنترل کیفیت هوای تهران، دریافت منابع غذایی و ویتامین های C، E و بتاکاروتن در بهبود فعالیت ریه ها موثر است. این مواد مغذی به سبب خواص آنتی اکسیدانی (ضدسرطان و التهاب) که دارند بطور موثری از بروز التهابات دستگاه تنفسی جلوگیری می کنند و سبب غیرفعال شدن رادیکال های آزاد (ترکیبات سرطان زا) موجود در هوای آلوده می شوند و اثرات مخرب ذرات معلق موجود در هوای آلوده را کم می کنند. همین طور وجود منابع آلاینده در محیط های داخلی مانند اجاق گاز، شومینه، رنگ های ساختمانی، چسب و ورود هوای آلوده از بیرون ساختمان به داخل نیز موجب افزایش آلاینده ها در محیط های داخلی می شود پس باید استفاده از منابع فوق در منزل، محل کار و محیط های بسته را نیز محدود کرد.
1400/10/30
22:48:50
5.0 / 5
913
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد