جهاد کشاورزی مازندران در باره خسارت یخبندان به باغداران اخطار داد

جهاد کشاورزی مازندران در باره خسارت یخبندان به باغداران اخطار داد

به گزارش آبیاری ایرنا- جهاد کشاورزی مازندران بر مبنای پیشبینی کاهش دما و شکل گیری شبهای یخبندان در استان طی روزهای آینده، به با غداران و کشاورزان اخطار داد و خواهان اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای پیشگیری از خسارات احتمالی شد.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، هواشناسی مازندران امروز چهارشنبه با صدور اخطار سطح نارنجی پیش بینی نمود سامانه جدید که از عصر فردا پنجشنبه وارد استان می شود و تا آخر روز جمعه یکم بهمن فعال خواهد بود، علاوه بر بارش باران و برف در دامنه ‏ها، ارتفاعات و مناطق ساحلی و جلگه ای، سبب شکل گیری شبهای یخبندان خواهد شد.
طبق پیشبینی هواشناسی مازندران، هوای استان از روز شنبه آینده صاف می شود که تا روز دوشنبه در همین وضعیت باقی می ماند ولی با وجود افزایش دمای روزانه، مازندرانی ها همچنان شبهای سرد و یخبندان را تجربه خواهند کرد.
معاون امور باغبانی جهاد کشاورزی مازندران به دنبال این اخطار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اظهار اینکه طبق بررسی های صورت گرفته تا ۹۰ درصد محصول مرکبات استان بخصوص پرتقال برداشت شده است، اظهار داشت: میوه مرکبات فقط تحمل دمای ۲ درجه زیر صفر را دارد و اگر دمای هوا زیر سه درجه به مدت چهار ساعت تداوم داشته باشد، محصولات مرکبات تلخ و غیر قابل مصرف خواهد بود.
حسین مولایی با توضیح این نکته که باغداران مازندران از فرصت باقی مانده برای پیشگیری از سرمازدگی، میوه های باقی مانده روی درخت را برداشت کنند، اضافه کرد: البته درختان مرکبات تحمل دمای هوا تا پنج درجه زیر صفر را دارند که با عنایت به پیشبینی ها ی هواشناسی سرما در مناطق دشت و جلگه به این حد نخواهد رسید.
وی در عین حال از باغداران مازندران خواست تا برای پیشگیری از خسارت احتمالی یخ زدگی، نهال های جوان و کم سن را با پوشش مناسبی از کیسه و یا گونی محافظت کنند.
مولایی با اظهار اینکه هر ساله حدود سه تا چهار درصد کشاورزان اصلاح و نوسازی باغ ها را با کاشت نهال جدید در زمان مناسب یعنی استفند ماه انجام می دهند، تصریح کرد: این باغداران حتما باید تنه این نهال های کم سن را با فوم یا گونی بپوشانند.
این کارشناس امور باغبانی جهاد کشاورزی مازندران همینطور از صاحبان گلخانه های استان خواست تا علاوه بر کنترل مصرف و اطمینان حاصل کردن از کارکرد صحیح دستگاههای انرژی بخصوص مشعل، نسبت به تهیه و آماده کردن سوخت جایگزین اقدام نمایند.
مازندران ۱۶۰ هزار هکتار باغ انواع میوه دارد که ۱۱۰ هزار هکتار آنرا مرکبات بخصوص پرتقال تشکیل می دهد و بقیه باغ گردو، شلیل، هلو، سیب، فندوق، خرمالو و آلبالو است.
همچنین فضای کنونی گلخانه های مازندران ۵۰۰ هکتار است که طبق اعلام رسمی جهاد کشاورزی عمده محصولات آنها را گل و گیاه زینتی، خیار و لیمو ترش تشکیل می دهد.
سالانه بیشتر از هفت میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در مازندران تولید می شود. این استان با تولید سالانه حدود یک میلیون تن برنج سفید، ۲میلیون و ۵۰۰ هزار تن مرکبات، ۱۸۰ هزار تن گوشت سفید، حدود ۱۰۰ هزار تن انواع آبزیان، ۹۰ درصد کیوی کشور، انواع گل و گیاه، گندم، علوفه و کلزا، ۱۱ درصد ارزش افزوده محصولات کشاورزی کشور را به خود مختص کرده است.

1400/11/02
23:37:39
5.0 / 5
803
تگها: آب , باغ , تجربه , درخت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد