رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار:

تخم مرغ مورد نیاز کشور تامین است

تخم مرغ مورد نیاز کشور تامین است

رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار با اطمینان خاطر از این که تخم مرغ مورد نیاز کشور تامین است، اظهار داشت: صنعت مرغ تخمگذار کشور از حدود یک ماه و نیم گذشته با کمبود جدی دی کلسیم فسفات و منوکلسیم فسفات روبه روست و اگر این کالا تامین نشود، با افت تولید مواجه خواهیم شد.


«حمیدرضا کاشانی» امروز (یکشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به اینکه فسفات جیره غذایی مهم صنعت تخمگذار کشور است، اضافه کرد: حالا سالیانه بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تن دی کلسیم فسفات و منوکلسیم فسفات در کشور به مصرف صنعت مرغ تخمگذار می رسد و این کالا در تولید نقش به سزایی ایفا می کند، بطوریکه کمبود آن می تواند سبب افت تولید و کاهش کیفیت محصول شود.
رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار با تاکید بر این که با کمبود و نبود فسفات در بازار روبه رو هستیم، گفت: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم دی کلسیم فسفات هشت هزار تومان تعیین شده بود، درحالی که حالا قیمت این کالا به کیلویی ۱۶ هزار تومان رسیده است که افزایش ۲ برابری نشان می دهد، در عین حال اصلا این کالا در بازار موجود نیست تا تولیدکنندگان آنرا تهیه کنند.
کاشانی با اشاره به این که در ماه های اخیر درباب کمبود این کالا مکاتباتی با وزارت جهاد کشاورزی انجام شده، اشاره کرد: دی کلسیم فسفات و منوکلسیم فسفات کالای جایگزین مصرف ندارند، بدین سبب انتظار می رود برای تامین این محصول از محل واردات اقدام گردد تا تولیدکنندگان گرفتار مشکل جدی نشوند.
وی افزود: در مدت مذکور تولیدکنندگان در تامین نهاده ها نیز با مشکل روبه رو شده اند، بطوریکه به علت عدم تخصیص ارز مورد نیاز این بخش نهاده ها برای بخش تولید ارسال نمی گردد.
پیش بینی مازاد تولید تخم مرغ برای سال ۱۴۰۱
رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار با اشاره به اینکه تخم مرغ مورد نیاز کشور تامین است، اظهار داشت: حالا هیچ کمبودی دراین زمینه وجود ندارد، حتی نگرانی از مازاد تولید تخم مرغ برای سال آینده وجود دارد که انتظار می رود چاره ای برای آن اندیشیده شود تا تولیدکنندگان متضرر نشوند.
وی اضافه کرد: حالا هر کیلوگرم تخم مرغ درب واحدهای تولیدی با قیمت مصوب ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان خریداری می شود که هر شانه ۲ کیلویی آن با قیمت مصوب ۴۳ هزار تومان به دست مصرف کنندگان می رسد.
کاشانی پیش بینی نمود که باتوجه به رشد تولید جوجه یک روزه تخم گذار، در حوزه پولت و تخم مرغ در اوایل سال ۱۴۰۱ با مازاد روبه رو شویم که به همین دلیل دولت ممنوعیت صادرات این محصولات را برداشته است، اما تا حالا تقاضایی برای جوجه یک روزه و پولت نداشته ایم که این مساله نگران کننده است.
قیمت هر قطعه جوجه یک روزه ۱۴ هزارتومان
رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار با اشاره به اینکه ۲ برابر نیاز کشور جوجه یکروزه تخم گذار داریم، اشاره کرد: قیمت مصوب هر قطعه جوجه یکروزه تخمگذار ۱۴ هزارتومان است که حالا این کالا به نرخ مصوب به فروش می رسد این درحالیست که قبل از این نرخ هر قطعه جوجه یکروزه به بالای ۱۸ هزار تومان نیز رسیده بود.
وی با اشاره به این که قیمت جوجه یک روزه تخم گذار متعادل شده است، گفت: در ۱۰ سال قبل این حجم از تولید جوجه یک روزه در کشور بی سابقه بوده است و وضعیت برای سال آینده نگران کننده بنظر می رسد.
ضرر ۴۰۰ میلیارد تومانی صنعت مرغ تخمگذار طی دو ماه اخیر
رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار اظهار داشت: در دو ماه اخیر تولیدکنندگان تخم مرغ هر کیلوگرم از این محصول را بین ۱۶ تا ۱۷ هزار تومان یعنی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد زیرقیمت مصوب می فروختند.
به گفته وی، در حقیقت صنعت مرغ تخمگذار حدود ۴۰۰ میلیارد تومان در طول این مدت متضرر شده است، این بدان معناست که تولیدکنندگان روی هر کیلوگرم تخم مرغ تولیدی خود بین یک هزار تا ۲ هزار تومان ضرر داده اند.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، مدتی پیش «محسن سعیدیان» دبیر انجمن تولیدکنندگان دی و مونوکلسیم فسفات کشور نیز از کمبود تولید این محصول به علت نبود مواد اولیه مورد نیاز آگاهی داد و اظهار داشته بود: فسفات ماده ضروری برای تغذیه دام و طیور است که ۲ درصد نیاز خوراک دام و طیور را تشکیل می دهد و برای سلامت آنها مهمست.
وی اعلام نموده بود که برای تامین بازار در آذرماه نیز ۲۰ هزار تن از ذخایر دی و مونوکلسیم فسفات روانه بازار شده و دیگر ذخایری نداریم.
سعیدیان، قیمت این کالاها را برای دی کلسیم فسفات با قیمت کیلویی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، منوکلسیم فسفات با قیمت ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان و دی و مونو کلسیم فسفات با قیمت ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام نموده بود و گفته بود که افزایش قیمتی در این خصوص نداشتیم.
مدتی پیش دو شرکت تامین کننده اسید فسفریک، ماده اولیه این مکمل تعطیل و تولید مبتلا به اختلال شدند، به طوری در چهار ماه گذشته دو شرکت تولیدکننده مواد اولیه با استفاده از ذخایر خود به کارخانه های مکمل دی و مونو کلسیم فسفات، مواد اولیه اسید فسفریک دادند اما ذخایر آنها به پایان رسید. این شرکتها به دلیلهای تعمیر ماشین آلات، مشکلات کارگری و آتش سوزی در یکی از کارخانجات و وجود رانت در خاک تحویلی گرفتار مشکل شده بودند. طبق آمارها حالا ۴۷ کارخانه تولیدکننده دی کلسیم فسفات و مونوکلسیم فسفات با ظرفیت ۴۰۰ هزارتن در سال موجود است که با کمتر از ۲۰۰ هزارتن تولید کار می کنند.

1400/11/10
16:31:44
5.0 / 5
932
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد