یك كارشناس آب تشریح كرد

دو عامل تهدیدکننده حیات تالاب ها

دو عامل تهدیدکننده حیات تالاب ها

به گزارش آبیاری یک کارشناس آب اظهار داشت: حق آبه تالاب ها باید پرداخته و آلودگی آنها جدی گرفته شود. تمام تالاب های فلات مرکزی بی آب و تالاب های شمال کشور درگیر آلودگی هستند.


محسن موسوی هم زمان با روز جهانی تالاب ها (۲ فوریه) در گفت و گو با ایسنا درباره کم آبی تالاب های فلات مرکزی ایران اظهار داشت: تمام تالاب های فلات مرکزی همچون تالاب گاوخونی، دریاچه نمک قم و بختگان به شدت گرفتار کم آبی هستند و باید حق آبه آنها پرداخت گردد. در این میان فقط تالاب جازموریان به علت بارندگی خوبی که در این نقطه اتفاق افتاد، وضعیت نسبتا مطلوبی دارد.
وی با اشاره به اینکه در جنوب و شمال کشور تالاب های ساحلی وجود دارد، اظهار نمود: تالاب انزلی در شمال کشور به شدت گرفتار آلودگی است و مساله اصلی در شمال کشور آلودگی تالاب انزلی و رودخانه های زرجوب و گوهررود است که این هفته رئیس جمهوری هفته جاری از آن منطقه بازدید کرد و دستور داد که آلودگی آن برطرف شود.
این کارشناس آب درباره عامل آلودگی تالاب انزلی اظهار داشت: رودخانه های زرجوب و گوهررود که از کوه های سراوان سرچشمه می گیرند و شیرابه زباله ها وارد آنها می شود بعد از عبور از مناطق پرتردد، آبی بسیار آلوده را وارد تالاب انزلی می کنند و سبب آلودگی می شوند.
وی افزود: هم حق آبه زیست محیطی تالاب ها باید پرداخت و هم به آلودگی آنها توجه گردد اما در واقع تا به امروز ما برای تالاب ها هیچ کاری نکردیم و امروزه وضعیت سلامت تالاب های شمال کشور بسیار خطرآفرین است.
موسوی اضافه کرد: در ماده ۴۵ قانون توزیع عادلانه آب به صراحت مجازاتی برای بهره برداری غیر مجاز از آب در نظر گرفته شده که اجرای آن وظیفه سازمان محیط زیست بوده است و از سال ۱۳۶۱ که این قانون اجرایی شد تنها بندهایی از این قانون اجرا شد که در جهت توزیع آب بوده است و سازمان محیط زیست قوانین در ارتباط با در نظر گرفتن مجازات را انجام نداده است.
وی افزود: اگر از ابتدا سازمان محیط زیست قوانین را به صورت کامل اجرا می کرد، مشکلات در ارتباط با خشکی و آلودگی تالاب ها به وجود نمی آمد اما سازمان حفاظت محیط زیست در مقابل کارخانه ها و فاضلاب های شهری که وارد رودخانه ها می شوند اعمال قانون نکرد.
این کارشناس آب ضمن بیان این که فاضلاب هایی که وارد تالاب ها می شوند به شدت آلوده و مهلک هستند، اظهار نمود: در شمال دریاچه نمک قم تالابی به نام بند علی خان وجود دارد که هیچگاه حق آبه ای به آن وارد نشده است و تنها حق آبه وارد شده به آن در ارتباط با پساب شهرک چرم ورامین است.
وی افزود: صنایع چرم به علت استفاده از آرسنیک آلوده ترین پساب را دارند که این سم های مهلک ناشی از آرسنیک وارد تالاب ها می شود و رسوب می کند و در جنوب تهران و اسلامشهر پراکنده می شود.
این کارشناس آب درباره آلودگی های تهدیدکننده تالاب ها اظهار نمود: برخی آلودگی ها از معادن سرچشمه می گیرند. برای مثال پساب کارخانه مس ارمنستان وارد رودخانه ارس که در شمال ایران قرار دارد، وارد می شود. این پساب یکی از انواع خطرآفرین است چون که بعد از معادن رادیواکتیو و معادن طلا، مس بدترین نوع پساب دارد که وارد رودخانه ارس می شود.

موسوی در انتها اظهار نمود: به همان اندازه که از نظر داخلی نتوانستیم رودخانه ها و تالاب ها را کنترل نماییم، متاسفانه در رودخانه های مرزی هم ضعیف عمل کردیم و سموم موجود در رودخانه ارس می تواند در سلامتی مردم و محصولات کشاورزی این منطقه مشکلات جدی ایجاد نماید.
منبع:

1400/11/12
12:33:52
5.0 / 5
938
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد