رییس سازمان حفاظت محیط زیست:

قبل از وقوع بحران به فکر چاره باشیم

قبل از وقوع بحران به فکر چاره باشیم

به گزارش آبیاری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: الگوی کاهش خطرپذیری شهر تهران برای تمام کشور قابل استفاده می باشد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، علی سلاجقه در نشست مشترک با علی نصیری - رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران - که به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، ضمن اشاره به درستی مسیر انتخاب شده برای اجرای برنامه کاهش خطرپذیری شهر تهران در طرح جامع مدیریت بحران این شهر اظهار داشت: تجربیات ما در اجرای طرح جامع در پژوهشکده سوانح طبیعی دستاوردی عالی داشته است و در یک بازه زمانی دو ساله اسنادی عالی برای کشور طراحی و تدوین شد.

وی با اشاره به اینکه در نگارش و تدوین این اسناد از تمام تخصص ها استفاده شد، اظهار داشت: خوشبختانه سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران هم مسیر درستی را برگزیده است. وقتی مقرر است یک سند برای شهر تهران انتخاب و تدوین شود، این مورد هم پیچیدگی کار را می رساند و هم الگویی که از دل شهر تهران بیرون می آید، برای کل کشور قابل تعمیم است.

معاون رئیس جمهوری افزود: به هر حال همه معضلات موجود در بخش مدیریت بحران را میتوان به شکلی در شهر تهران مشاهده کرد، ازاین رو معتقدم که خروجی کار می تواند الگویی مناسب جهت استفاده در کل کشور باشد.

سلاجقه با اشاره به اینکه در طرح جامع مدیریت بحران شهر تهران مبحث پیشگیری بعنوان اساس کار انتخاب شده است، اظهارکرد: این مورد بسیار اهمیت دارد و خوشبختانه مورد توجه هم قرار گرفته است. همواره گفته ام کاش اسم سازمان مدیریت بحران به مدیریت جلوگیری از مخاطرات کشور تغییر پیدا می کرد. ما منتظریم بحران اتفاق بیفتد تا بعد آغاز به هزینه نماییم، در حالیکه باید پیش از وقوع بحران به فکر چاره و کاهش صدمه ها باشیم اما متاسفانه کمترین هزینه را در بخش پیشگیری انجام می دهیم.

وی ضمن اشاره به اهمیت استفاده از دستاوردها و تجربیات دیگر سازمان ها در زمینه شناخت مخاطرات اظهار داشت: در بخش اول باید مخاطرات اولویت بندی شود، بعد فراخوان اجرای کار مطابق با اولویت های مشخص شده صادر شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: سطح مبادرت به طور کامل بستگی به نوع مخاطره دارد یعنی شما هم باید به سطح اثر و هم به جمعیت در معرض خطر نگاه کنید و همه اینها را در ارتباط با نوع مخاطره لحاظ کنید. بر اساس این سه موضوع، سطح عمل متفاوت می شود.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا برنامه پیشگیری و کاهش خطرپذیری شهر تهران بعنوان یکی از برنامه های طرح جامع مدیریت بحران شهر تهران است که در نشست مذکور بخش های مختلف آن شامل روش شناسی ارزیابی خطر، ابزارهای ارزیابی ریسک، رویکرد ارزیابی خطر، نحوه گردآوری داده ها و شناخت وضعیت موجود در بخش های مختلف اجتماعی، اقصادی، فرهنگی و آموزشی، میزان صدمه پذیری و تاثیرپذیری شهر از مخاطرات مختلف، اولویت بندی مخاطرات و دیگر موضوعات مرتبط ارزیابی و کلیات طرح تایید شد.

منبع:

1400/11/18
22:54:49
5.0 / 5
615
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد