8 نکته درباره افزایش احتمال وقوع آتشسوزی در جنگلها

8 نکته درباره افزایش احتمال وقوع آتشسوزی در جنگلها

با افزایش میزان بارندگی در فصل زمستان، پوشش گیاهی در جنگلها افزایش می یابد و مستعد آتشسوزی می شوند.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، وقتی پوشش گیاهی افزایش می یابد، میزان آتشسوزی هم زیاد می شود چون که یک ضلع آتشسوزی مواد سوختنی است که در عرصه منابع طبیعی، پوشش گیاهی مواد سوختنی شمرده می شود. بر مبنای صحبت های امیر مسعود جاجلالی ـ مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت منابع طبیعی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشورـ به ۸ نکته درباره پیشبینی احتمال افزایش آتشسوزی جنگلها اشاره می کنیم:
*با افزایش میزان بارندگی در فصل زمستان، پوشش گیاهی در جنگلها افزایش می یابد و مستعد آتشسوزی می شوند.
*در حوزه زاگرس به سبب بارندگی های سال جاری که غالبا به صورت برف بوده است در تابستان فصل آینده مشکلات بیشتری را از نظر آتشسوزی عرصه های طبیعی خواهیم داشت.
*وقتی پوشش گیاهی افزایش می یابد، میزان آتشسوزی هم زیاد می شود چون که یک ضلع آتشسوزی مواد سوختنی است که در عرصه منابع طبیعی، پوشش گیاهی مواد سوختنی شمرده می شود.
*وقتی میزان بارندگی ها زیاد باشد پوشش علوفه ای در فصل بهار افزایش زیادی خواهد یافت و وقتی که علوفه ها خشک می شوند تبدیل به یک ماده سوختنی بسیار خطرناک در طبیعت می شوند.
*برای پیش گیری از این آتشسوزی لازم است اقدامات فنی همچون چرای زودهنگام و مدیریت علوفه ها برای کاهش پوشش گیاهی و اقدامات بهداشتی در عرصه جنگلی انجام دهیم.
*جمع آوری درختان خشکیده افتاده ای که می توانند شعله ور شوند، آموزش نیروها و اخطار به مردم و آموزش درباره عرصه های بحرانی که شناسایی شده هستند و مدیریت اشخاصی که به هرعنوانی وجود دارند و می توانند حریق ایجاد کنند، ایجاد آتش بُرها و استقرار تجهیزات و هماهنگی ادارات مختلفی که نقش پیشگیری و کشف حریق دارند به منظور مدیریت و کشف بموقع برای اطفای حریق همچون اقدامات مناسب برای جلوگیری از آتشسوزی جنگلها است.
*ما آمادگی های لازم برای کنترل و پیش گیری از حریق را داریم و با ادارات هماهنگی های لازم را داریم تا دیده بان ها از اوایل سال آینده اعزام شوند و دوره های آموزشی برای همیاران طبیعت که ۱۰۵هزار نفر هستند، برگزار شده است. سامانه ۱۳۹ بروزرسانی شده و سامانه ۱۰۵۴ که یک سیستم استانی است بدون هیچ مشکلی برقرار است.
*در حوزه تأمین تجهیزات سال جاری خرید بیسیم و شبکه رادیوی دیجیتال پیگیری و قرارداد آن منعقد شده است و خرید موتورسیکلت برای گشت ماموران و تجهیزات انفرادی و گروهی درحال پیگیری و در دست برگزاری مناقصه است که تا آخرسال جاری به نتیجه خواهد رسید.
منبع:

1400/11/28
19:35:26
5.0 / 5
615
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد