هرمزگان، مقام اول استفاده از سیستم آبیاری نوین در كشور

هرمزگان، مقام اول استفاده از سیستم آبیاری نوین در كشور

معاون آب و خاك وزیر جهادكشاورزی اظهار داشت: با حمایت های دولت، سطح آبی 156هزار و 500هكتار از زمین های كشاورزی در هرمزگان تابحال 118هزارهكتار به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده كه مقام اول را كسب كرده است.


علی مراد اکبری روز پنجشنبه در مراسم افتتاح طرح های ملی وزارت جهادکشاورزی در میناب بوسیله ویدئو کنفرانس با رئیس جمهوری اضافه کرد: بیش از ۹۹درصد از زمین های باغی و زراعی در هرمزگان به سیستم نوین آبیاری مجهز شده که موجب آبیاری در این استان با حدود ۲۰درصد بیشتر از میانگین متوسط کشوری است.
وی ضمن قدردانی از کوشش های استاندار و سازمان جهادکشاورزی هرمزگان بیان داشت: ۴۴هزار هکتار سطح اجرا شده سیستم آبیاری با حمایت های دولت تدبیر و امید صورت گرفته که معادل ۳۷درصد سطح آبیاری تحت فشار در استان تا سال۹۲ است.
معاون آب و خاک وزیر جهادکشاورزی عنوان کرد: پروژه ای که امروز به صورت نمادین از ۷۳هزار و ۵۰۰ هکتار طرح های آب و خاک کشور افتتاح شد، طرح سیستم آبیاری تحت فشار دشت میناب به مساحت ۳هزار و ۷۵۰هکتار با ۶۴۵بهره بردار و اعتبار ۶۳۰ میلیارد ریال(۱۱۰میلیارد ریال سهم مشارکت مردم) در زمین های زراعی و باغی این منطقه است.
اکبری اشاره کرد: ۶۱۴پروژه آب و خاک در کشور با ۱۵هزار و ۵۰۰بهره بردار به مساحت ۷۳هزار و ۵۰۰هکتار و اعتبار ۱۱هزار و ۶۲۰ میلیارد ریال سهم دولت حدود ۸۵درصد و ۲۰۵میلیارد تومان سهم بخش خصوصی و مشارکت بهره برداران افتاح شد.
وی گفت: این ۵طرح ملی شامل، تجهیز و نوسازی زمین های شالیزارها و خشکه زارها در سطح ۳هزار و ۷۹۱هکتار و راه اندازی ۱۷کیلومتر جاده بین مزارع، اجرای سامانه های نوین آبیاری در سطح ۵۹هزار و ۸۲۷هکتار و ۱۲۳کیلومتر لوله گذاری، طرح شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی در ۶هزار و ۲۲۰هکتار و راه اندازی ۲۰کیلومتر کانال انتقال آب، طرح های کوچک تامین آب در سطح ۳۶۵۲هکتار و بازسازی و نوسازی قنوات به طول ۱۰۸ کیلومتر است.
مرحله نخست طرح شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب بامداد امروز در شهرستان میناب و بوسیله ارتباط ویدئو کنفرانس با رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.
این طرح با هزینه ای افزون بر ۷۴۰میلیارد ریال در مساحت سه هزار و ۷۵۰ هکتار است که با تکمیل آن برای ۷۵۰ نفر اشتغالزایی صورت گرفته است.
با بهره برداری از این طرح گام بزرگی در امتداد استفاده بهینه از منابع آبی و توسعه کشاورزی در زمین های تیرور، چاه اسماعیل، چاه شیرین، زیارت مولا و گوربند میناب برداشته می شود.
مرحله اول طرح شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب بعنوان یکی از بزرگترین طرح های کشور در امتداد سیاست های دولت تدبیر و امید، با هدف بهره برداری بهینه از منابع آبی و توسعه کشاورزی در زمین های ویژه کشت محصولات کشاورزی همچون بادمجان، پیاز، فلفل و هندوانه، گندم، کلزا و آفتابگردان اجرا شده است.
اهداف مهم طرح شبکه فرعی آبیاری تحت فشار قطره ای شاخه شمالی دشت میناب شامل، تامین امنیت غذایی، افزایش کارایی مصرف آب با اجرای آبیاری تحت فشار قطره ای، احیای مجدد زمین های کشاورزی در سطح منطقه میناب، بهبود راندمان آبیاری از ۳۵درصد به افزون بر ۸۰ درصد، ارتقاء بازده آبیاری بمنظور افزایش راندمان از ۲ منبع باارزش آب و خاک، تعادل بخشی به منابع با هدف کاهش برداشت از سفره های زیرزمینی، افزایش توانمندی کشاورزان با ایجاد مشارکت بیشتر نهادهای مرتبط، افزایش سطح درآمد کشاورزان و کاهش هزینه های کارگری و افزایش اشتغال دائم است.
شهرستان میناب بعنوان قطب کشاورزی در ۹۰کیلومتری شرق هرمزگان قرار دارد، دارای شاخص هایی شامل، ۴۱هزارهکتار معادل ۴۴۸ هزارتن تولید محصولات زراعی و ۲۲ هزارهکتار معادل ۱۵۷ هزارتن محصول باغی بطور سالیانه است.


1399/05/04
23:22:54
5.0 / 5
2011
تگها: آب , باغ , سفر , كانال
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد