سازمان هواشناسی هشدار داد

بارش برف و باران در 20 استان

بارش برف و باران در 20 استان

سازمان هواشناسی با صدور یک اخطار نارنجی و دو اخطار زرد رنگ از تشدید فعالیت سامانه بارشی، افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع موج دریا تا ۲ متر در فراساحل اطلاع داد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی رنگ از تشدید فعالیت سامانه بارشی و بارش باران و برف، وزش باد شدید، رعدوبرق و در مناطق مستعد ریزش تگرگ از پنج شنبه (۱۲ اسفندماه) تا جمعه (۱۳ اسفندماه) خبرداد.

این سامانه بارشی روز پنجشنبه در جنوب آذربایجان غربی، شرق لرستان، شمال کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، غرب اصفهان، شمال خوزستان و روز جمعه در چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال شرق خوزستان، غرب اصفهان، شمال غرب فارس، شمال شرق سمنان، خراسان شمالی، استان های البرز، تهران و مازندران فعال خواهد بود.

بر اثر این مخاطره بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، کاهش دید، لغزندگی جاده ها، اختلال در تردد، کولاک برف، مسدود شدن جاده های مواصلاتی برفگیر، تاخیر و احتمال لغو پرواز، احتمال سقوط بهمن و رخداد مه دور از انتظار نیست.

به سفارش سازمان هواشناسی اجتناب از سفرهای غیر ضروری، تجهیز ماشین ها به وسایل ایمنی و گرمایشی، همراه داشتن تجهیزات زمستانی همچون زنجیر چرخ، مه شکن و سوخت کافی، اجتناب از کارهای کوهنوردی، اجتناب از جابجایی عشایر کوچ رو، مدیریت در مصرف انرژی و آمادگی دستگاه های اجرائی و امدادی برای عملیات برف روبی در دستورکار قرار گیرد.

به دنبال این هشدار، سازمان هواشناسی نسبت به تغییر نوع توده هوا به همراه افزایش شیو فشاری و وزش باد شدید، خیزش گردوخاک هشدار داد که این پدیده از بعدازظهر پنج شنبه شروع می شود و تا شنبه (۱۴ اسفندماه) ادامه دارد.

این پدیده جوی روز پنجشنبه در خوزستان، ایلام، غرب کرمانشاه، اردبیل، آذربایجان شرقی و روز جمعه در اردبیل، قم، خراسان شمالی، خراسان رضوی، یزد، اصفهان، فارس، قزوین، جنوب تهران، سمنان، سیستان و بلوچستان، کرمان و شنبه در سمنان پیش بینی می شود.

بر اثر حاکمیت این شرایط جوی خیزش گرد و خاک، کاهش دید افقی و کیفیت هوا، شکستن درختان فرسوده و نهال ها، لطمه به سازه های موقت مانند گلخانه ها و تابلوهای تبلیغاتی و خسارت به ماشین آلات کشاورزی دور از انتظار نیست.

سازمان هوانشاسی مستحکم کردن سازه های موقتی، اجتناب از تردد و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و خودداری ا سمپاشی زمستانه باغات را سفارش می کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد رنگ از نفوذ سامانه بارشی و بارش برف، باران، وزش باد شدید موقت، رعد و برق و کاهش نسبی دما از پنجشنبه تا جمعه آگاهی داد.

این شرایط جوی روز پنجشنبه دراستان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، ایلام، لرستان و جنوب مرکزی و روز جمعه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، جنوب اردبیل، کردستان، لرستان، خوزستان، نیمه شمالی فارس، تهران، البرز، مازندران، گلستان، سمنان، اصفهان، قم، مرکزی و همدان، شمال خراسان رضوی دور از انتظار نیست.

بر اثر حاکمیت این وضعیت جوی اختلال در تردد، پدیده مه، کاهش دید، لغزندگی جاده ها، کولاک برف در جاده های کوهستانی، برخورد صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر شهری، تاخیر و احتمال لغو پرواز پیش بینی می شود.

به سفارش سازمان هواشناسی احتیاط در سفرهای برون شهری، تجهیز خودرو ها به لوازم زمستانی همچون زنجیر چرخ، مه شکن و سوخت کافی، احتیاط در کارهای کوهنوردی و احتیاط در جابجایی عشایر کوچ رو در دستور کار قرار گیرد.

این سازمان در ادامه از تغییر نوع توده هوا به همراه افزایش شیو فشاری و وزش باد نسبتاً شدید تا شدید موقت و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک آگاهی داد که این شرایط روز جمعه در آذربایجان شرقی، مرکزی، زنجان، همدان، تهران، البرز، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان جنوبی رخ می دهد و احتمال خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی و کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال ها و احتمال لطمه به سازه های موقت مانند گلخانه ها و تابلوهای تبلیغاتی وجود دارد.

در این شرایط جوی لازم است به سفارش سازمان هواشناسی در خصوص مستحکم کردن سازه های موقتی، احتیاط در تردد از اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و پارک خودرو ها در اطراف موارد ذکر شده توجه گردد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگی دیگر نسبت به افزایش سرعت وزش باد و افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع امواج تا ۱.۵ متردر سواحل و تا دو متر در فراساحل خبرداد که از اواخر وقت پنجشنبه تا جمعه در مناطق ساحلی و دور از ساحل در استانهای خوزستان و بوشهر پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی خطرغرق شدن قایق های سبک و تفریحی وآسیب به قفس ها و تورهای صیادی و اختلال در تردد با شناورهای نیمه سنگین و احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از خسارات احتمالی محدودیت در تردد قایق ها و شناورهای سبک و تفریحی، احتیاط در کارهای دریایی در مناطق فراساحل، احتیاط در تردد شناورهای نیمه سنگین و اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیش گیری از هر گونه خسارت را سفارش می کند.

این سازمان با صدور هشدار سطح زرد رنگ دیگری از قبل از ظهر جمعه(۱۳ اسفندماه) تا قبل از ظهر شنبه(۱۴اسفندماه) و افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع امواج تا ۱.۵ متردر سواحل و تا دو متر در فراساحل آگاهی داد.

این شرایط جوی روز جمعه در مناطق ساحلی و دور از ساحل در استان های گیلان، مازندران و گلستان و روز شنبه در مناطق دور از ساحل در استانهای مازندران و گلستان دور از انتظار نیست و خطر غرق شدن قایق های سبک و تفریحی و لطمه به قفس ها و تورهای صیادی و اختلال در تردد با شناورهای نیمه سنگین و احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی پیش بینی می شود.

به سفارش سازمان هواشناسی محدودیت در تردد قایق ها و شناورهای سبک و تفریحی، احتیاط در کارهای دریایی در مناطق فراساحل، احتیاط در تردد شناورهای نیمه سنگین و اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیش گیری از هر گونه خسارت در دستورکار قرار گیرد.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول بمنظور مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زرد رنگ نیز به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول، کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1400/12/12
12:43:48
5.0 / 5
635
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد