مدیركل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست عنوان كرد

عدم فعالیت حدود 100 ایستگاه سنجش کیفیت هوا به علت کمبود اعتبار

عدم فعالیت حدود 100 ایستگاه سنجش کیفیت هوا به علت کمبود اعتبار

به گزارش آبیاری مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: از ۲۴۰ ایستگاه هوای موجود در کشور هم اکنون ۱۴۶ ایستگاه فعال است و مابقی به علت کمبود اعتبار، امکان تأمین داده را ندارند.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا هلنا کعبی اظهار نمود: مطابق قانون هوای پاک، سازمان حفاظت محیط زیست موظف است سامانه ای را طراحی کند که به وسیله آن، اطلاعات در ارتباط با کیفیت هوای کشور را به ذی نفعان اطلاع رسانی کند. برای این کار سازمان می بایست تعدادی ایستگاه سنجش کیفیت هوا خریداری کند که قیمت هر ایستگاه بسته به این که چه توانایی ها و امکاناتی دارد و ساخت کدام کشور است، بین ۷ تا ۱۰ میلیارد تومان است.

وی اضافه کرد: تابحال سازمان حفاظت محیط زیست تعدادی ایستگاه خریداری نموده است که خود این ایستگاه ها هزینه راهبری و نگهداری هم دارند یعنی سالانه می بایست راهبری، تأمین قطعه و مواد مصرفی همینطور کالیبره شوند.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تمام این ایستگاه ها به سامانه ای متصل شده اند که هرکس در هرکجای کشور می تواند اطلاعات آنرا ببیند، خاطرنشان کرد: هم میتوان از راه اینترنت به اطلاعات این سامانه دست یافت هم یک اپلیکیشن برای آن پیشبینی شده که با نصب روی گوشیهای هوشمند، امکان مشاهده اطلاعات را فراهم می آورد.

کعبی در ادامه اظهار داشت: تعداد ایستگاه های سنجش کیفیت هوا ۲۴۰ دستگاه است که بخشی از آن متعلق به سازمان حفاظت محیط زیست است، بخشی در ارتباط با شهرداری ها و تعدادی هم به صنایع متعلق می باشد.

وی تصریح کرد: به جهت اینکه یک هماهنگی بین داده های حاصل از این ایستگاه ها وجود باشد، استاندارد ملی نگهداری و راهبری ایستگاه ها تدوین شده است که هر ایستگاهی که به این سامانه وصل می شود، می بایست از این استاندارد تبعیت کند.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به چالش سازمان حفاظت محیط زیست در بحث ایستگاه های هوا اظهار داشت: هزینه خرید، حفظ و نگهداری ایستگاه ها بسیار زیاد است و اخیراً برخی از شرکتهای داخلی به مبحث تولید ایستگاه های هوا ورود پیداکرده و ایستگاه های سنجش کیفیت هوا ساخته اند. هر ایستگاهی که ایجاد می شود باید از سازمان ملی استاندارد تأییدیه بگیرد تا ما مطمئن شویم که به درستی کار می کند و بتوانیم از آن استفاده نماییم. متأسفانه سازمان ملی استاندارد هم اکنون به علت نبود زیرساخت های لازم نظیر آزمایشگاه های مناسب، هنوز فرایند بررسی این ایستگاه ها را در دستور کار خود قرار نداده است و به جهت اینکه این اتفاق بیفتد یک سری آزمایشگاه های تائید نوع و کالیبراسیون نیاز داریم که یا در کشور موجود نیست و یا اگر هست، ناقص است ازاین رو تجهیزات ایران ساختی که در حوزه هوا ایجاد می شود نمی تواند در ایران استانداردسازی شود.

کعبی اضافه کرد: هم اکنون پیگیر حل این مورد با سازمان ملی استاندارد، معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و... هستیم. با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جلسات زیادی در حوزه شرکتهای دانش بنیان گذاشتیم تا این چالش را حل نماییم چون بهرحال تجهیزات ایران ساخت را میتوان با قیمت بسیار مناسب تری – در حدود ۲۰۰ میلیون تومان برای هر ایستگاه - تهیه کرد.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: از ۲۴۰ ایستگاه هوای موجود در کشور هم اکنون ۱۴۶ ایستگاه فعال می باشند و مابقی به علت کمبود اعتبار، امکان تأمین قطعه و راهبری را ندارند.

وی خاطرنشان کرد: همه استان ها را ملزم کردیم که حتما یک ایستگاه را بعنوان ایستگاه مرجع در نظر بگیرند که این ایستگاه می بایست همه حسگرهای مورد نیاز ما را داشته باشد تا ما این اطمینان را حاصل نماییم که از هر استان یک سری داده صحت سنجی شده در اختیارداریم. بقیه ایستگاه ها هم بسته به شرایط اعتباری و نگهداری، به ما اطلاعات می دهند.

کعبی در ادامه اظهار داشت: برای راهبری و نگهداری هر ایستگاه چیزی در حدود ۱۵۰ میلیون تومان در سال نیاز است که سال قبل بر مبنای اعتباری که داشتیم تنها ۲۵ میلیون تومان بابت هر ایستگاه به استان ها کمک کردیم. سال جاری هم درصورتیکه اعتبار پیشبینی شده را دریافت نماییم رقمی بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان کمک خواهیم کرد که خیلی کمتر از مقدار مورد نیاز است.

وی ادامه داد: پولی که توزیع می شود، تنها هزینه های روزمره ایستگاه ها را پوشش می دهد و جایگزینی حسگرهای از رده خارج در آن دیده نشده است.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: اعتباری که سال جاری برای دفتر پایش فراگیر پیشبینی شده ۱۷ میلیارد تومان است که ۷ میلیارد تومان آنرا برای ایستگاه های سنجش کیفیت هوا پیشبینی کردیم که اصلاً تکافوی نیاز ما را نمی کند.

کعبی افزود: هم اکنون عمر حسگر بسیاری از ایستگاه های ما آخر یافته است (بر اساس نوع حسگر عمری بین ۲ تا ۷ سال برای آنها پیشبینی می شود) و بسیاری از آنها امکان کالیبراسیون ندارند چون ما نتوانستیم پول لازم را برای آنها فراهم نماییم.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد می نماییم که وزارت کشور از اعتباری که بابت عوارض آلودگی دریافت می کند بخشی را به بحث خرید، ارتقا و حفظ و نگهداری ایستگاه ها و پایش منابع زیستی اختصاص دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست در انتها اظهار داشت: من فکر می کنم اگر وزارت کشور متعهد تأمین هزینه راهبری کل ایستگاه های هوا در سرتاسر کشور شود که شاید هزینه آن در مقابل عوارض اخذشده خیلی هم بالا نباشد (حدود ۵ درصد عوارض اخذشده)، می تواند تاثیر مثبتی در اطلاع رسانی از وضعیت کیفی هوای کشور داشته باشد.

منبع:

1400/12/25
21:28:14
5.0 / 5
507
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد