راه حل جدید صیانت از زنگ گندم در کشاورزی

راه حل جدید صیانت از زنگ گندم در کشاورزی

آبیاری: خراسان رضوی زَنگ گَندُم یا زنگ سیاه گندم یا زنگ سیاه ساقه گندم، یکی از کشنده ترین بیماریهای زراعی است. این بیماری ازطریق یک قارچ ایجاد می شود و کشاورزی غلات را در طول تاریخ خود به شدت تحت تاثیر قرار داده است.


به نقل از ارث، مطالعه جدید در مجله Nature Communications نشان داد که گونه ای ناشناخته از علف های وحشی (Aegilops sharonensis) که از خویشاوندان دور گندم است، مقاومت زیادی در مقابل این قارچ دارد.
پژوهشگران از تکنیک های جدید بیوانفورماتیک برای تعیین توالی ژنوم این گیاه استفاده کردند و ژنی را شناسایی کرده اند که بنظر می رسد محافظت قوی در مقابل تمام گونه های آزمایش شده قارچ زنگ سیاه گندم به وجود می آورد.
دکتر برند وولف، از نمحققان این مطالعه در دانشگاه علم و صنعت ملک عبدالله عربستان اظهار داشت: شناسایی این ژن می تواند مقاومت گسترده ای بوجود آورد و پژوهشگران قصد دارند از ژن جدید بعنوان قسمتی از مجموعه ژن های تولید شده در گونه های معمولی گندم با بهره گیری از فناوری های اصلاح ژنتیکی استفاده کنند.
دکتر وولف اظهار نمود که اگر بتوانیم با ژنتیک مداخله نماییم، با به کارگیری مقاومت موجود در این علف های وحشی، کمک شگفت انگیزی به کشاورزی و تغییرات آب وهوایی خواهیم کرد.
منبع:

1401/01/07
21:30:49
5.0 / 5
685
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد