مدیر كل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست تشریح كرد

علت اعداد بسیار پایین ایستگاه های سنجش کیفیت هوای سازمان محیط زیست

علت اعداد بسیار پایین ایستگاه های سنجش کیفیت هوای سازمان محیط زیست

به گزارش آبیاری مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه منشا آلودگی های گرد و غبار بسته به شرایط جوی ذرات درشت، ریز یا تلفیقی از آن هاست، اظهار داشت: در دو سه روز اخیر بیشتر آلودگی مربوط به ذرات (کمتر از 10 میکرون) pm10 بود این در حالیست که برخی از ایستگاه های ما حسگر pm10 ندارند و تنها ذرات (کمتر از 2.5 میکرون) pm2.5 را نشان می دهند که سبب می شود اعداد را پایین تر از بقیه نشان دهند.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا هلنا کعبی با اشاره به اقدامات سازمان محیط زیست در حوزه اطلاع رسانی پایش کیفی هوا در مناطق مختلف کشور اظهارکرد: ما برمبنای وظایف قانونی، تعدادی ایستگاه پایش کیفیت هوا خریداری و برای آنها مکان یابی کردیم. پس از استقرار و گرفتن دیتا از این ایستگاه ها، سامانه ای به نام «سامانه پایش کیفی هوای محیط» با آدرس aqms.doe.ir ایجاد کردیم تا اطلاعات را از تمام ایستگاه ها دریافت کند و بصورت وب سرویسی در اختیار وزارت بهداشت و مراکز بهداشتی سایر استانها قرار دهد.

وی با اعلان اینکه ما در حوزه اطلاع رسانی، تمام وظایف قانونی خودرا اجرا کرده ایم، اظهار داشت: برای دسترسی عموم مردم به اطلاعات پایش کیفی هوا هم یک کاربر میهمان در سامانه تعریف کردیم که امکان دریافت اطلاعات لحظه ای را برای آنان فراهم می آورد.

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست افزود: برای کسانی که شاید دسترسی به کامپوتر و لپ تاپ نداشته باشند، یک اپ به نام doe طراحی کردیم که در آن می توان اطلاعات تمام ایستگاه ها را بصورت به روز دریافت کرد.

کعبی اشاره کرد: اعدادی که ایستگاه های ما نشان می دهند میانگین ۲۴ ساعته است چون استانداردهای جهانی می بایست ۲۴ ساعته مقایسه شوند البته برخی از پارامترها ممکنست ۸ ساعته باشند. پس عددی که ما در سامانه می بینیم همان شرایط را دارد.

وی با اشاره به اختلاف داده های گرفتن شده از تعدادی از ایستگاه های کیفیت هوا اظهار داشت: در روز گذشته برخی از ایستگاه های ما در تهران اعدادی بسیار پایین تر از بقیه ایستگاه ها را نشان دادند بدین سبب که آنها حسگر ذرات ندارند. حال آنکه تمام آلودگی گرد و غبار چند روز اخیر مربوط به آلودگی ذرات pm۱۰ وpm۲.۵ بوده است بدین سبب تفاوت ما در ایستگاه های مختلف به این مساله هم مربوط است.

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست، اشاره کرد: منشا آلودگی های گرد و غبار بسته به شرایط جوی و هوا، ذرات درشت، ریز یا تلفیقی از آنها است. در دو سه روز اخیر بیشتر آلودگی مربوط به ذرات pm۱۰ بود این در حالیست که برخی از ایستگاه های ما حسگر pm۱۰ ندارند و تنها ذرات pm۲.۵ را نشان می دهند که سبب می شود اعداد را پایین تر از بقیه نشان دهند.

کعبی در ادامه متذکر شد: باتوجه به نوع ایستگاه ها، شرایط و استانداردهایی که وجود دارد، داده های ایستگاه ها در سیستم ما تحلیل می شوند و ما وضعیت هوا را در یک شهر یا منطقه بر این اساس اعلام می نماییم. شاید عددی که ما اعلام می نماییم با عدد لحظه ای متفاوت باشد اما دلیل این تفاوت آنست که ما همه شرایط را با هم در نظر می گیریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست وی با انتقاد از کمبود اعتبارات برای نگهداری و بروزرسانی ایستگاه ها و سامانه کیفیت هوا اظهار داشت: با توجه به این که برای نگهداری این ایستگاه ها و سامانه و نیز بروزرسانی و ارتقای مداوم آنها و تکمیل شبکه ایستگاه های پایش کیفی هزینه زیادی لازم است از مجلس انتظار داریم دراین زمینه به ما کمک و وزارت کشور را موظف کند که از درآمد حاصل از عوارض آلودگی، درصدی را در این عرصه هزینه کند. به جهت اینکه اینها یک ارتباط مستقیم با وضعیت شهرها و سکونت مردم دارند و مردم باید راجع به آلودگی های محیطشان اطلاعات داشته باشند.

منبع:

1401/01/22
16:17:12
5.0 / 5
780
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد