آبیاری گزارش می دهد؛

ادامه کاهش قیمت محصولات پروتئینی با اقدامات دولت سیزدهم

ادامه کاهش قیمت محصولات پروتئینی با اقدامات دولت سیزدهم

آبیاری: دولت با افزایش عرضه محصولات پروتئینی با قیمت های مناسب، تلاش دارد مردم ماه مبارک رمضان را آرام تر از سالهای قبل سپری کنند، بدین سبب در یک هفته اخیر با افزایش عرضه گوشت مرغ و گوشت قرمز، بازار این محصولات تعدیل شده است.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، دولت سیزدهم از زمان شروع به کار خود اقدامات ویژه ای همچون توزیع هوشمند کالاهای اساسی را برای ثبات و قیمت گذاری منصفانه و تنظیم بازار کالاها همچون محصولات پروتئینی مانند گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ انجام داد تا بستری برای ایجاد ثبات قیمت ها و حتی کاهش نرخ برخی اقلام در بازار شود.
در شرایطی ماه مبارک رمضان سال جاری بعد از تعطیلات نوروز شروع شد که برخی سودجو و دلال در همان ایام نوروز در کوشش برای اختلال در بازار این محصولات بودند، اما دولت با توزیع فراوان محصولات پروتئینی با قیمت های مناسب، از شوک قیمتی در هفته نخست ماه مبارک رمضان جلوگیری کرد.
در گام نخست، دولت با توزیع فراوان مرغ و گوشت دولتی در تهران و سراسر کشور سبب ریزش قیمت ها شد به صورتی که با مصوبه ستاد تنظیم بازار از روز پنجشنبه (هجدهم فروردین ماه سال جاری) نرخ گوشت منجمد با ۲۴ هزار تومان کاهش در بازار روبه رو شد. ازاین رو قیمت هر کیلوگرم گوشت منجمد گوساله با قیمت ۹۵ هزار تومان و گوشت منجمد گوسفندی با قیمت ۸۵ هزار تومان در بازار عرضه می شود.
در همین راستا دولت با واردات ۹۵ میلیون عدد تخم مرغ نطفه دار گوشتی مورد نیاز برای جبران کاهش تولید جوجه یک روزه کشور، گام مهمی در جهت پایداری تولید گوشت مرغ برداشت تا هنگام افزایش تقاضا از ایجاد صف های طولانی برای خرید کالا جلوگیری شود. ازاین رو طبق مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ گرم با ۲ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش به ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان رسید و مرغ منجمد کیلویی ۲۰ هزار تومان به فروش می رسد.
قیمت گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ در ماه های پایانی سال ۱۴۰۰ با انتشار اخباری در خصوص حذف ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی از نهاده های دامی در حالی با روند صعودی روبه رو شد که نه تنها هنوز خبری از حذف این ارز نبود بلکه قیمت نهاده ها هم هیچ تغییری پیدا نکرده بود؛ ضمن این که میزان تولید و عرضه مرغ و تخم مرغ در بازار افزایش داشت.


این درحالی است که دولت قبل ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای پیشگیری از افزایش غیرمنطقی قیمت گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ اختصاص داده بود، اما انحراف در پرداخت ارز دولتی بخصوص در نهاده های دامی سبب شد قیمت مرغ در سال ۹۷ و ۹۸ با حدود ۴۰ درصد و در سال ۹۹ با بیشتر از ۶۰ درصد انحراف قیمتی به دست مصرف کنندگان برسد.
دولت سیزدهم با تأمین تخم مرغ مورد نیاز کشور و قیمت گذاری، در جهت ثبات قیمت تخم مرغ کوشش کرد به صورتی که قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ تایی در میادین میوه و تره بار سراسر کشور با ۴۳ هزار تومان ارائه شد.
طبق آمارهای وزارت جهاد کشاورزی، سال گذشته نزدیک به ۲.۷ میلیون تن گوشت مرغ، ۱.۲ میلیون تن گوشت قرمز و ۱.۲ میلیون تن تخم مرغ در کشور تولید و به بازار داخلی ارائه شد که انتظار می رفت این میزان تولید کفاف بازار داخلی را بدهد، اما همچنان وجود دلالان و سودجویان مانع از فرآیند طبیعی بازار و اقدامات دولت در ثبات نرخ بازار می شود که البته دولت با تشدید نظارت ها بر بازار و پلمپ واحدهای متخلف تلاش در برقراری آرامش در بازار را دارد.
قیمت گوشت مرغ در میادین تهران ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان شد
به منظور تنظیم بازار محصولات پروتئینی در ماه مبارک رمضان، بین سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار تهران و زنجیره تولید توافقی انجام و بر اساس آن قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ گرم ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان شد که حالا در همه میدان میوه و تره بار تهران بزرگ عرضه می شود که این مهم تا آخر ماه مبارک رمضان تدام می یابد.


«حبیب اسدالله نژاد» مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی پیش از این گفته بود تولیدکنندگان مرغ را با قیمت ۱۹ هزار و ۷۰۰ تا ۲۱ هزار تومان عرضه می کنند، ازاین رو قیمت برای مصرف کننده نهایی هم باید حدود ۳۱ هزار تومان یعنی همان نرخ مصوب دولتی درنظر گرفته شود. بر این اساس فروش مرغ بیشتر از نرخ مصوب گرانفروشی به حساب می آید.
در هفته های پایانی سال ۱۴۰۰، خرده فروشی های سطح شهر تهران هر کیلو مرغ گرم را با قیمت ۳۵ تا ۳۷ هزار تومان ارائه کردند، اما در میادین میوه و تره بار قیمت هر کیلوگرم مرغ تنظیم بازاری با قیمت ۲۷ هزار و۷۷۰ تومان و مرغ منجمد تنظیم بازاری با قیمت هر کیلو ۲۰ هزار تومان عرضه می شد تا قیمت ها در این ایام تعدیل شود.
اما در روزهای تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ قیمت هر کیلوگرم مرغ به ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان رسید که افزایش تقاضا با عنایت به آمار ۱۴۰ میلیون قطعه جوجه ریزی از مهم ترین علل افزایش قیمت اعلام گردید. علاوه بر این تاخیر در سیستم حمل و نقل در روزهای تعطیلات نوروز به این مشکل دامن زد که باعث گرانی قیمت مرغ در بعضی استانهای کشور شد.
در حال حاضر بررسی ها از سطح بازار نشان داده است که هر کیلو مرغ ۳۱ تا ۳۵ هزار تومان، ران مرغ ۳۱ هزار تومان، سینه ۶۵ هزار و فیله مرغ ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان به فروش می رسد که طبق اعلام مسئولان، عرضه مرغ بالاتر از نرخ مصوب تخلف به حساب می آید.
قیمت گوشت گوسفندی و گوساله منجمد ۸۵ و ۹۵ هزار تومان شد
دولت برای کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار قبل از هفته های پایانی سال ۱۴۰۰ نیز، مبادرت به عرضه شقه گوشت گوسفندی گرم در میادین میوه و تره بار با نرخ هر کیلوگرم ۱۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان و واردات ۱۰ هزارتن گوشت گوشت گوسفندی گرم توسط شرکت پشتیبانی امور دام کرد، اما همچنان بازار گوشت در انحصار دلالان و سودجویان بود به صورتی که قیمت گوشت گوسفندی و گوساله در بازار شب عید و ایام تعطیلات نوروز به ۱۵۰ تا ۲۲۰ هزار تومان رسید.


با شروع ماه مبارک رمضان دولت علاوه بر افزایش عرضه گوشت با عرضه مصوبه جدید خود قیمت هر کیلوگرم گوشت منجمد گوساله را ۹۵ هزار تومان و گوشت منجمد گوسفندی را ۸۵ هزار تومان تعیین کرد که با عنایت به قیمت هر کیلوگرم گوشت منجمد در بازار با قیمت ۱۱۹ هزار تومان، کاهش ۲۴ هزار تومانی این محصول را منجر گردید.
این درحالی است که «محسن سلامی» مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور اظهار داشت: وضعیت ذخایر گوشت قرمز کشور با خرید دام تولید داخل و واردات گوشت گوسفندی و گوساله مطلوب است و نه تنها کمبودی در این حوزه نداریم بلکه با عرضه فراوان گوشت با قیمت های مناسب تلاش در افت قیمت این محصول در بازار داریم.
به گفته وی، این شرکت تلاش دارد برای تعدیل قیمت گوشت قرمز، از این هفته ورودی گوشت گرم گوسفندی به میادین میوه و تره بار را با قیمت های مصوب افزایش دهد.
مازاد تولید تخم مرغ در کشور و افت قیمت ها
با توجه به اقدام دولت سیزدهم در ابتدای فعالیت خود برای کاهش قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ تایی در میادین میوه تره بار با نرخ ۴۳ هزار تومان، برخی سودجو و دلال در شب عید و ایام نوروز تلاش در افزایش قیمت این محصول به ۵۵ تا ۵۷ هزار تومان کردند؛ این درحالی است که چندی قبل «حمیدرضا کاشانی» رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار هم از مازاد حدود ۱۰ درصدی تولید تخم مرغ در کشور و نگرانی از افت قیمت این محصول اطلاع داده بود و اظهار داشت: جوجه ریزی نیمه دوم سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل از آن (۱۳۹۹) دو برابر بوده است، ازاین رو پیشبینی شد از اوایل سال ۱۴۰۱ تولیدکنندگان با مازاد تولید روبه رو شوند.
بر این اساس با عنایت به حجم تولید، حالا تخم مرغ درب واحدهای مرغداری ۳۸ هزار تومان است. ازاین رو باید با قیمت مصوب ۴۳ هزار تومان در میادین میوه و تره بار، فروشگاه های زنجیره ای و خرده فروشی ها ارائه شود و نرخ هایی بیشتر از این قیمت در بازار گران فروشی به حساب می آید.
دولت سیزدهم حالا با نظارت بر کنترل قیمت مرغ، گوشت قرمز و تخم مرغ و افزایش عرضه به دنبال بهبود و تعدیل قیمت ها و ایجاد ثبات و آرامش در بازار است، به صورتی که طبق آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار مقرر شده وزرای دادگستری و جهاد کشاورزی با شرکتهای متخلف که تولیدات سال قبل را در بازار عرضه نکرده و به دنبال فروش آن با قیمت سال جدید هستند، برخورد قانونی کنند.


منبع:

1401/01/24
13:30:06
5.0 / 5
904
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد