وزیر جهادكشاورزی:

شرایط خیلی مشکل خشکسالی را پیش رو داریم

شرایط خیلی مشکل خشکسالی را پیش رو داریم

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: شرایط خیلی مشکل خشکسالی که از سال زراعی گذشته در بیشتر مناطق کشور رخ داده امسال نیز با آن مواجه خواهیم بود ولی با تعامل نزدیک با وزارت نیرو تلاش می شود از این شرایط سخت عبور نماییم.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا سیدجواد ساداتی نژاد پنجشنبه بعد از برگزاری شورای کشاورزی سه شهرستان ایذه، باغملک و دزپارت(دهدز) در ایذه در گفتگو با خبرنگاران اضافه کرد: تغییر الگوی کشت متناسب با کم آبی و خشکسالی، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت، استمهال وام و بخشودگی جرایم دیرکرد و تأمین علوفه مورد نیاز دامداران از مهم ترین راهکاری های عبور از خشکسالی و کمک به بهره برداران بخش کشاورزی و دامداری کشور خواهد بود.
وی ضمن اشاره به تغییر اقلیمی در سالهای اخیر و آثار آن بر بخش کشاورزی عنوان کرد: این تغییرات در اکثر حوضه های آبی کشور بخصوص رودخانه کرخه به وضوح دیده می شود ولی آنچه مهم می باشد همراهی و مشارکت بهره برداران و اتحادیه های کشاورزی و دامپروری است جهت کمک به کشاورزان و تأمین معیشت آنان با عنایت به کمبود آب و خشکسالی است.
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه اضافه کرد: با عنایت به ابعاد پدیده خشکسالی، دولت همه توان خویش را جهت کمک به کشاورزان و خسارت دیدگان این بخش به کار خواهد گرفت.
تقویت چهار قطب تولید مواد پروتئینی برای قطع واردات گوشت
وزیر جهادکشاورزی ازتعریف چهار قطب تولید گوشت قرمز برای قطع واردات ۱۰۰هزار تن گوشت اطلاع داد و اظهار داشت: یکی ازاین قطب ها مناطق شرقی خوزستان و حاشیه زاگرس شامل سه شهرستان ایذه، باغملک و دزپارت(دهدز) است.
ساداتی نژاد اضافه کرد: این مناطق استعداد و ظرفیت زیادی برای دامداری و دامپروری دارد ازاین رو تأمین علوفه و دام با کمک بنیاد مستضعفان و خرید تضمینی گوشت از جانب شرکت پشتیبانی امور دام امسال اجرا می گردد.
وی اظهار داشت: اعتبار مورد نیاز از راه شارژ"دامدار کارت" هم به نحوی که دامدار قادر باشد علوفه مورد نیاز دام را خریداری کند هم تأمین خواهد شد.
بهره گیری از ظرفیت های آبزی پروری منطقه
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: برای بهره گیری از ظرفیت های آبزی پروری در پشت سدهای منطقه ایذه، باغملک و دزپارت مذاکراتی با وزیر نیرو صورت خواهد گرفت تا بتوان از این ظرفیت ها برای ایجاد اشتغال مولد استفاده گردد.
وی کشت گیاهان دارویی و فراوری محصولات کشاورزی را از دیگر ظرفیت های این منطقه بیان کرد و اضافه کرد: نتایج مطالعات در زمینه آب و خاک هم نشان داده است که شرق خوزستان می تواند به قطب تولید گیاهان دارویی تبدیل گردد.
ساداتی نژاد مجتمع گلخانه ای در این مناطق را از دیگر ظرفیت های کشاورزی بیان کرد و اضافه کرد: در مجموع خشکسالی در این مناطق را میتوان مدیریت کرد بگونه ای که کشاورزان و دامداران صدمه کمتری را ببینند.
اولویت اجرای گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری در شرق خوزستان
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: با عنایت به آخر مطالعات، اجرای گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری مقام معظم رهبری در مناطق ایذه، باغملک و دزپارت در اولویت قرار دارد.
وی اجرای گام دام این طرح را یک مطالبه عمومی توصیف و ابراز امیدواری کرد گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری با تأمین و تخصیص اعتبار مورد نیاز در این مناطق اجرایی شود.

انتقال آب، چاره شکوفایی کشاورزی ایذه است
حسن نبوتی سرپرست فرمانداری ایذه هم در جلسه شورای کشاورزی شهرستان ایذه که با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار داشت: شهرستان ایذه یکی از قطب های کشاورزی خوزستان است اما با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند، سه هزار متر مکعب آب پشت سد کارون سه است و منطقه هیچ استفاده ای از آن نمی کند، انتقال آب می تواند باعث شکوفایی بخش کشاورزی در ایذه و کل منطقه شود.
حسن نبوتی اظهار داشت: ایذه دارای ۵۵ هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی است که در این مقدار ۵۰ هزار هکتار به صورت دیم و تک فصل مورد استفاده قرار می گیرند.
وی اضافه کرد: وجود رودخانه کارون به طول ۵۳ کیلومتر و وجود دریاچه سد کارون سه با ذخیره سه میلیارد متر مکعب ذخیره آبی، داشتن تنوع اقلیمی و آب و هوای مناسب و وجود مراتع و اراضی مستعد جهت توسعه باغات و گیاهان دارویی بخصوص در اراضی شیب دار همچون استعدادهای طبیعی شهرستان در بخش کشاورزی است.
سرپرست فرمانداری ایذه از وجود ۸۰۰ هزار راس دام سبک و ۵۰ هزار راس دام سنگین بعنوان پیش نیاز صنایع دامی سخت اطلاع داد و خاطرنشان کرد: این مورد یکی دیگر از ظرفیت های موجود شهرستان ایذه است، در کنار این موارد سرمایه انسانی که در ایذه وجود دارد، کشاورزان زحمتکش، باتجربه و کارآفرین، دامداران عزیز و زحمتکش و جوانان با استعداد که از افتخارات این شهرستان هستند، می توانند اقدامات خوبی را رقم بزنند.
وی ضمن اشاره به این که کشاورزی ایذه که بخش غالب اقتصاد شهرستان را تشکیل می دهد کشاورزی سنتی است، افزود: وقتی به اراضی نگاه می نماییم هیچگونه طرح تجمیع اراضی، تسطیح اراضی، کانال کشی و مکانیزه کردن کشاورزی طبق میانگین کشوری وجود ندارد و غالب کشاورزی ما به روشی است که ده ها و حتی صدها سال پیش انجام می شد.
نبوتی اضافه کرد: چیزی که می تواند بخش کشاورزی را در ایذه متحول کند، انتقال آب به این شهرستان است، با وجود سه میلیارد متر مکعب ظرفیت آب کارون سه، به علت عدم اجرای طرح های توسعه زیردست این سد همچون انتقال آب و کانال کشی در واقع سد کارون سه هیچ کاربرد منطقه ای ندارد و عملا وظیفه کنترل سیلاب، تأمین آب برای پایین دست و تولید برق را در سطح ملی انجام می دهد.
نماینده عالی دولت در شهرستان ایذه با تکیه بر این که مبحث انتقال آب به دشت های ایذه و باغملک سال هاست مطرح می شود اما هیچگونه اقدام عملیاتی در این حوزه صورت نگرفته است، اظهار نمود: انتقال آب یک به شهرهای شمال شرق خوزستان یک طرح عظیم ملی است، البته ما هم در کوتاه مدت به دنبال حل مشکلات خود به وسیله انتقال آب نیستیم.
وی اضافه کرد: ما یک مطالبه منطقی داریم، در طول ۵۳ کیلومتری که رودخانه کارون از ایذه عبور می کند اجازه برداشت آب به کشاورز ما داده نمی گردد، اجازه بهره برداری برای شیلات به شهرستان ما داده نمی گردد، همه می گویند به دنبال طرح انتقال آب با راه اندازی تونل هستیم که در کوتاه مدت ممکن نیست، اما می توانید اجازه دهید که کشاورز ما در راه طبیعی رودخانه برداشت آب انجام دهد تا شهرستان گرفتار تحول در بخش کشاورزی شود، این مطالبه ما در کوتاه مدت در بحث انتقال آب است.
سرپرست فرمانداری ایذه با تکیه بر اهمیت کشت گلخانه ای در ایذه اظهار داشت: به علت این که طرحهای زیربنایی کشاورزی در شهرستان انجام نشده است، بهترین راهکار برای توسعه کشاورزی هم اکنون و با محدودیت های منابع آبی، توسعه کشت گلخانه ای است که به شدت مورد استقبال کشاورزان ما قرار گرفته است، ما در این عرصه با کمبود منابع آبی مواجهیم و اگر این مجوز برداشت آب در طول رودخانه داده شود ما می توانیم با کمترین هزینه، بیشترین و بهترین تولید را در سطح شهرستان انجام دهیم.
وی اضافه کرد: در بحث شیلات در سطح شهرستان هم ذخیره آب در سد کارون سه را داریم و هم می توانیم از رودخانه کارون و رودخانه های دیگر شهرستان استفاده نماییم، بررسی های کارشناسی نشان داده است که در نقاط مختلف شهرستان ایذه و دزپارت استعداد تولید بیشتر از ۶۰۰ تن انواع ماهی ها را داریم.
نبوتی از ضرورت توجه به بخش دامداری ایذه سخن گفت و افزود: با عنایت به وجود ۸۵۰ هزار دام سبک و سنگین، ضرورت ایجاد صنایع پایین دستی دام در شهرستان دیده می شود، ایجاد شهرک دامپروری در بخش سوسن می تواند با تبدیل دامداری سنتی به صنعتی، اقتصاد این منطقه را دگرگون کند.
وی در انتها اظهار داشت: در مبحث اختصاص سهمیه علوفه هم ما دومین جمعیت کوچ کننده را در استان خوزستان داریم، در ۲ سال قبل به علت تنش های شدید آبی خیلی از دامداری های ما نابود شدند، باآنکه دولت در همین چند ماه اخیر همت کرد و توانستیم حدود چهار هزار تن علوفه توزیع نماییم، ولی بازهم هیچگونه تناسبی با نیاز جامعه دامداری شهرستان ندارد و نیازمند نگاه ویژه وزارت جهاد کشاورزی برای پیشگیری از صدمه بیشتر به دامداران هستیم.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا وزیر جهاد کشاورزی روز پنجشنبه برای انجام یک سفر یک روزه وارد خوزستان شد و از مناطق کشاورزی شرق و شمال شرقی این استان بازدید کرد.
این سومین سفر وزیر جهاد کشاورزی در هفت ماه اخیر به خوزستان است.


1401/01/26
15:59:54
5.0 / 5
487
تگها: آب , اقلیم , باغ , تجربه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد