شالیکاران گیلان محدودیت منابع آبی را جدی بگیرند

شالیکاران گیلان محدودیت منابع آبی را جدی بگیرند

آبیاری: مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان ضمن اشاره به محدودیت منابع آبی استان از شالیکاران خواست تا مدیریت منابع آبی را مد نظر قرار دهد و در این راستا تمامی فعالیت زراعی خویش را برپایه تقویم زراعی انجام دهند.


ابراهیم اکبرزاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، عنوان کرد: بررسی ها و وضعیت منابع آبی گیلان امسال حاکی از این بوده که در فصل زراعی پیش رو گرفتار کم آبی می شویم بنابراین جهت استفاده مطلوب از منابع آبی تاکید ما به شالیکاران اهتمام به سفارش های جهادکشاورزی در فعالیت کشت و کار و مدیریت منابع آبی است.
وی با اشاره به اینکه استفاده حداکثری و مفید از منابع آب های داخلی، انهار، آبندان ها، چاه ها و انجام بموقع عملیات زراعی کشت و کار برنج برابر تقویم زراعی صورت گیرد، اضافه کرد: لازم است برای مدیریت هرچه بهتر ذخایر آبی، شخم اول اراضی باقیمانده و راه اندازی خزانه با استفاده از آب های داخلی، سطحی و روان آب ها صورت گیرد.
مدیر زارعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان بیان داشت: به لایروبی انهار بین مزارع با مشارکت عمومی توجه گردد تا در فصل آبیاری حداکثر سرعت در انتقال آب زراعی و حداقل تلفات آبی را داشته باشند ضمن این که مرزبندی مناسب و راه اندازی مرزهای پهن برای پیشگیری از خروج آب از اراضی و پیشگیری از هدررفت آن صورت گیرد.
اکبرزاده با اشاره به اینکه شالیکاران در فرصت باقیمانده لایروبی چاه های سطحی، تعمیر موتور پمپ، سرویس و تأمین سوخت آنها را انجام دهند، اضافه کرد: استفاده از کود پتاسه به میزان ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار لازم است که این مهم تأثیر بسزایی در مقاومت گیاه برنج به تنش های آبی داشته و افزایش تولید محصول برنج را هم به همراه دارد.
وی بیان داشت: شالیکاران امسال از روش های آبیاری تناوبی برای مدیریت بهتر منابع آب استفاده کنند ضمن این که فعالیت زراعی همچون نشاکاری را بر مبنای تقویم زراعی انجام دهند چون اقدام زودتر از تاریخ اعلام شده امکان دارد با تغییرات دما به نشاء آنها صدمه برساند.
براساس اعلام و سفارش سازمان جهاد کشاورزی گیلان، نشاء برنج در شالیزارهای داخل شبکه آبرسانی استان به تاریخ هفت تا ۲۷ اردیبهشت، رستم آباد پنج تا ۲۰ خرداد، فومنات و شالیزارهای خارج از شبکه پنج تا ۲۵ اردیبهشت مناسب می باشد.
طبق تقویم زراعی جوانه دار شدن بذر در شالیزارهای داخل شبکه آبرسانی از ۱۷ فروردین تا ۶ اردیبهشت، رستم آباد ۱۵ تا ۳۱ اردیبهشت، فومنات و شالیزارهای خارج از شبکه ۱۵ فروردین تا چهار اردیبهشت مناسب می باشد.
بر این اساس طبق تقویم زراعی راه اندازی خزانه در شالیزارهای داخل شبکه آبرسانی در گیلان هم از ۱۹ فروردین تا هشت اردیبهشت، رستم آباد ۱۸ اردیبهشت تا ۲ خرداد، فومنات و شالیزارهای خارج از شبکه ۱۷ فروردین تا ۶ اردیبهشت عنوان شده است.

نشا برنج در افزون بر ۹ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان
مدیر زارعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان اظهار داشت: بر مبنای آخرین آمار تا ششم ماه جاری، نشاء برنج در ۹ هزار و ۵۲۰ هکتار از شالیزارهای استان انجام گرفته که هفت هزار هکتار مکانیزه کشت شد.
وی با اشاره به اینکه شخم اولیه هم در ۲۰۲ هزار هکتار از اراضی شالیزاری گیلان معادل ۸۵ درصد انجام شده است، اضافه کرد: خزانه گیری ۱۸۵ هزار هکتار از شالیزارهای استان معادل ۷۸ درصد هم انجام گرفته است.
گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور به شمار می آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود مختص کرده است.
ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شود، بیشترین رقم های کشت شده برنج در این استان، رقم های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می شود.
هر ساله بیشتر از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن شلتوک از اراضی شالیزاری استان گیلان برداشت می شود که از این مقدار ۷۵۰ هزار تن برنج سفید استحصال می شود.

1401/02/08
13:59:01
5.0 / 5
776
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد