معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست تاكید كرد

گونه های پرارزش جانوری خلیج فارس در معرض تهدید جدی

گونه های پرارزش جانوری خلیج فارس در معرض تهدید جدی

به گزارش آبیاری معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: بهره برداری از دریاها و اقیانوس ها باید در جهت توسعه متوازن فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و صیانت از محیط زیست باشد. از طرفی توسعه پایدار، استفاده بهینه از منابع در جهت سیاست های زیست محیطی است و در کنار آن با مورد توجه قرار دادن توسعه پایدار دریا محور می توانیم به اهداف اقتصادی در کنار اهداف زیست محیطی دست پیدا نماییم.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا مجتبی ذوالجودی به مناسبت روز ملی خلیج فارس اظهارکرد: در اقتصاد دریا محور راه حل خروج از معضلات زیست محیطی، استفاده از ظرفیت و توانمندی شرکت های دانش بنیان در جهت توسعه پایدار اسن همین طور بهره برداری از دریاها و اقیانوس ها باید در امتداد توسعه متوازن فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و صیانت از محیط زیست باشد برای اینکه دریاها و اقیانوس ها سیستم های به هم پیوسته ای هستند که ایجاد تغییر در آنها موجب نتایج بدون مرز محلی، منطقه ای و جهانی خواهد شد.

از دیدگاه مقام معظم رهبری، دریاها یک فرصت بزرگ برای پیشرفت و حفظ منافع ملی هستند

وی اضافه کرد: ما در حدود ۱۹۰ هزار کیلومتر مربع دریا در اختیار داریم؛ دریاهایی سرشار از منابع قابل استحصال و متصل به آبراهه های بین المللی. یک سوم از کل خطوط مرزی کشور، مرز دریایی است که حدود ۵۸۰۰ کیلومتر است. کارهای گسترده دریانوردی، صنایع دریایی ساحلی و فراساحلی، کشتی سازی، خدمات بندری، نفت و گاز، شیلات، گردشگری دریایی، صنایع نظامی دریایی، جست وجو و نجات دریایی جایگاه چشمگیری را برای بخش دریایی کشور در توسعه اقتصادی به وجود آورده است. از دیدگاه مقام معظم رهبری، دریاها یک فرصت بزرگ برای پیشرفت و حفظ منافع ملی هستند و فواید آنها فواید راهبردی است همین طور ایشان در لزوم تسلط به دریا، به تبیین مسائل مربوط به این مساله نیز پرداخته اند و گوشزد کرده اند که اگر تهدید بشویم از دریا بیش از همه جا تهدید می شویم.

با قرار دادن توسعه پایدار دریامحور می توانیم به اهداف اقتصادی در کنار اهداف زیست محیطی دست پیدا کنیم

ذوالجودی اشاره کرد: توسعه دریا محور، برقراری و تبیین راهبردهای بهره گیری از مزیت های دسترسی به دریا جهت نیل به اهداف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی کلان کشور است. از طرفی توسعه پایدار، استفاده بهینه از منابع در امتداد سیاست های زیست محیطی است و در کنار آن با مورد توجه قرار دادن توسعه پایدار دریا محور می توانیم به اهداف اقتصادی در کنار اهداف زیست محیطی دست پیدا نماییم.

وی اشاره کرد: تسلط بر دریا، صیانت از محیط زیست آن و بهره گیری بهینه از مواهب آن ارکان توسعه دریامحور است. تاریخ نشان داده است نیاز به توسعه سبب می شود تا جوامع به هر صورت ممکن خودرا به دریا برسانند و از آن بهره برداری کنند. بهره گیری از دریا سبب رشد حوزه های مختلف علم شده است، پس فناوری پیشرفته باعث شده است تا بیشتر نقاط دریا در دسترس و یا در معرض دید قرار گیرد حتی زیر دریا نیز تحت سیطره بشر قرار دارد.

ذوالجودی اضافه کرد: متأسفانه عوامل مختلفی حیات این موهبت الهی را تهدید می کنند و اگر از کنار این تهدیدات با کم توجهی عبور نماییم، دیری نخواهد گذشت که دریا نعمات خودرا از ما دریغ خواهدنمود و باید با برنامه ریزی صحیح در قالب برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت چشم اندازی مطلوب را پیش روی محیط زیست دریایی کشور و جهان قرار داد.

معاون دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهارکرد: پیشنهاد می کنم که اطلاعات کاربردی برای گرفتن تصمیمات متناسب و مؤثر گردآوری شوند و خلأهای اطلاعاتی به مرورزمان رفع و سازوکارهای تبادل اطلاعات با رعایت ملاحظات مربوطه میان کشورهای حاشیه خلیج فارس، دریای عمان بعد از بررسی های تخصصی برقرار شوند. کنترل آلودگی ها و کنترل گونه های مهاجم خلیج فارس، دریای عمان همین طور دریای خزر که ناشی از منابع آلاینده فراساحل و دریانوردی است، باید مورد توجه قرار گیرد. مناطق حفاظت شده ساحلی و دریایی باید توسعه یابند و در یک شبکه قرار گیرند. گونه های باارزش جانوری مثل نهنگ ها، کوسه ها، لاک پشت های دریایی و انواع ماهیان شیلاتی و... در معرض تهدید جدی قرارگرفته اند و نیازمند تدوین برنامه ای منسجم برای حفاظت هستند.

وی در ادامه اظهار داشت: آلودگی های ناشی از فاضلاب ها و پسماندهای شهری مسئله ای است که نیازمند حل فوری است. گونه های زیستی در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان آسوده از تهدید نیستند و باید برنامه ریزی های لازم، کافی و فرادستگاهی برای صیانت از محیط زیست، منابع طبیعی و گونه های درخطر آن صورت گیرد.

ذوالجودی با اشاره به منحصربه فرد بودن دریای نیمه بسته خلیج فارس از منظر موقعیت راهبردی منابع انرژی و تنوع زیستی و حمل و نقل دریایی و توسعه صنایع و مسائل امنیتی حفاظت و پاسداری همه جانبه از این پهنه آبی در تمام زمینه ها را وظیفه مهم نهادها و تشکل های علمی و مردمی دانست و اظهار نمود: نظارت و صیانت از محیط زیست دریایی از برنامه های اصلی معاونت محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست او در آخر با تبریک روز ملی خلیج فارس اظهار داشت: همیشه این دریای نیمه بسته دارای اهمیت جهانی و مورد توجه دنیا بوده و در مقاطع مختلف زمانی مورد طمع کشورهای بیگانه در مسائل مختلف ازجمله مداخله درتاثیرگذاری بر امور سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشورهای منطقه بوده است تا جایی که با همراهی بعضی کشورهای حاشیه اهتمام در تحریف نام حقیقی و کوشش برای ایجاد عناوین جعلی برای آن کرده اند که در این راستا شورای عالی انقلاب فرهنگی ۱۰ اردیبهشت هرسال را که همزمان با اخراج پرتغال از تنگه هرمز است را روز ملی خلیج فارس نام گذاری کرده است و با استقبال گسترده مراکز علمی و پژوهشی و ارگان های در رابطه با دریا قرارگرفته است و با برگزاری نشست های علمی و تحقیقاتی و تبادل نظرهای علمی در رابطه با دریا این روز را گرامی می دارند.

منبع:

1401/02/10
20:36:49
5.0 / 5
763
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد