رییس انجمن صنفی گاوداران ایران:

اصلاح قیمت شیرخام در دولت سیزدهم برای پشتیبانی از دامداران

اصلاح قیمت شیرخام در دولت سیزدهم برای پشتیبانی از دامداران

دولت سیزدهم از شروع فعالیت خود با ارائه نهاده های دامی با قیمت های مصوب و کاهش هزینه های تولید از دامداران حمایت به عمل آورده، حال برای ادامه این روند اصلاح قیمت شیرخام در پی حذف ارز 4200 تومانی در دستور کار قرار گرفته تا تولید به حیات خود ادامه دهد.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، سالیانه بیش از ۱۱ میلیون تن شیرخام توسط دامداری های کشور تولید می شود که از این مقدار هشت میلیون تن آن وارد صنایع می شود و بقیه به مصرف سنتی و خودمصرفی می رسد. بدین سبب باتوجه به فسادپذیری این فرآورده دامی، دامداران باید به فوریت آنرا در اختیار کارخانجات و مصرف کنندگان قرار دهند.
سال گذشته برمبنای نرخ تورم و قیمت مصوب نهاده های دامی قیمت هرکیلوگرم شیرخام با ۳.۲ درصد چربی و بار میکروبی زیر ۱۰۰ هزار در تیر ماه سال قبل ۶ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین شده بود و هر ساله این تغییر قیمت در شیرخام انجام می شود تا صنعت دامی بتواند به حیات خود ادامه دهد.
براساس مصوبه سال قبل قیمت هر کیلوگرم ذرت یک هزار و ۹۰۰ تومان، جو یک هزار و ۸۰۰ تومان، کنجاله سویا سه هزار و ۷۰۰ تومان و سبوس یک هزار و ۴۰۰ تومان بوده است.
با وجود این که دولت سیزدهم همه تلاش خودرا برای پشتیبانی از بخش کشاورزی و صنعت دامی به عمل آورد، اما اعمال سیاست ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی و ارز چند نرخی که با اهدافی مانند جلوگیری از افزایش هزینه خانوار ایرانی و بهبود اوضاع تولیدکنندگان بخش کشاورزی و تقویت تولید داخلی انجام شد، با ایجاد رانت های گوناگون ضربه هولناکی به صنعت دامی وارد کرد.
حال دولت با برنامه حذف ارز ترجیحی تلاش در جبران این خسارت ها دارد تا تولید با حمایت دولتی و دریافت یارانه بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.
تغییر قیمت شیرخام با حذف ارز ترجیحی
در این زمینه، «سیداحمد مقدسی» رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: هر ساله باتوجه به نرخ جهانی نهاده های دامی، نرخ تورم و هزینه های تمام شده تولید قیمت شیرخام بعنوان پایه مواد لبنی مورد آنالیز قیمتی قرار می گیرد و با افزایش نرخ اندکی برای پشتیبانی از تولید انجام می شود.
وی گفت: طبق موارد مذکور قیمت تمام شده هر کیلوگرم شیرخام با ۳.۲ درصد چربی و بار میکروبی زیر ۱۰۰ هزار، ۹ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین شده است.
رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی را سبب ایجاد رانت برای برخی سودجویان دانست و اشاره کرد: در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش نهاده های دامی قیمت هر کیلوگرم شیرخام به ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان می رسد که این رقم به وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد داده شده است.
وی اظهار داشت: با حذف ارز ترجیحی قیمت هر کیلوگرم نهاده دامی ذرت ۱۲ هزار تومان، جو ۱۲ هزار تومان، کنجاله سویا ۱۷ هزار تومان و سبوس ۶ هزار تومان می شود که رقم قابل توجهی است؛ بدین سبب چاره ای جز افزایش قیمت شیرخام نیست.
وی افزود: تا اجرای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط دولت قیمت شیرخام طبق نرخ فعلی عرضه می شود و هم اکنون افزایش قیمتی نخواهیم داشت.
مقدسی اضافه کرد: نهاده های مورد نیاز صنعت دامی کشور برای اردیبهشت ماه هنوز در سامانه بازارگاه بارگذاری نشده است که انتظار می رود دولت برای پشتیبانی از تولید نهاده های مورد نیاز این بخش را بموقع بارگذاری و تحویل دهد.
منبع:

1401/02/20
12:30:18
5.0 / 5
628
تگها: كشاورزی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد