نگاهی به خرید تضمینی گندم و كلزا

ضمانت خرید برای محصولاتی كه روی زمین نمی ماند

ضمانت خرید برای محصولاتی كه روی زمین نمی ماند

آبیاری: گندم و كلزا دو محصول كشاورزی كه این روزها نسبت به گذشته كشاورزان رغبت بیشتری برای كشت آن دارند و به قول كشاورزان این محصولات به سبب داشتن مشتری ضمانتی، روی زمین نمی مانند.


نقش حمایتی دولت از کشاورزان به شکلی است که با افزایش قیمت خرید تضمینی بعضی از محصولات همچون گندم، میزان خریداری شده این محصول در چهارمحال و بختیاری نسبت به زمان مشابه سال قبل ۷۹ درصد رشد داشته است.
گندم یکی از اصلی ترین مواد غذایی در کشور است که بیشتر به شکل نان مصرف می شود، این محصول به سبب اهمیتی که دارد همیشه مورد توجه سیاست گذاران بخش کشاورزی بوده است و دولت نیز حمایت های مداومی از آن داشته است و یکی از مهمترین این حمایت ها سیاست خرید تضمینی است.
خرید تضمینی ابزاری است که دولت تلاش می کند با بهره گیری از آن علاوه بر پشتیبانی از تولیدکننده، برای افزایش تولید گندم نیز ایجاد انگیزه کند.
در روش خرید تضمینی، تولیدکننده می تواند محصول خودرا در بازار آزاد به قیمت دلخواه به فروش برساند و در صورتیکه محصول به قیمت قابل قبول به فروش نرسد، تولیدکننده می تواند محصول را به قیمت تضمین شده به دولت بفروشد.
تولید و خرید گندم در حد نیاز کشور یکی از موفقیت های بخش کشاورزی در سال های اخیر بوده است.
این روزها با طلایی شدن خوشه های گندم و به بار نشستن زحمات کشاورزان موعد برداشت فرا رسیده است.
با این حال کشاورزان از مسائلی همچون گرانی کود، پایین بودن قیمت خرید گندم و پرداخت دیرهنگام مطالباتشان در سالهای گذشته گلایه های خودرا هنوز دارند.
کشاورزان نیازمند حمایت هستند
رستم غفاری یکی از کشاورزان استان در این زمینه به ایرنا اظهار داشت: قیمت خرید گندم در سال قبل پایین بود، به شکلی که حتی جبران هزینه هایی که صرف کشت و کار کرده بودیم را نیز نکرد.
وی با اشاره به قیمتی که امسال دولت برای خرید گندم عرضه کرده است، افزود: قیمت خرید امسال نسبت به سال قبل بهتر است.
احسان حیدری یکی دیگر از کشاورزان استان اظهار داشت: قیمت خرید گندم در مقایسه با هزینه هایی که کشاورز برای کاشت، کرایه تراکتور و خرید کود شیمیایی که امسال خیلی گران بود، انجام می دهد، پایین است.
وی با انتقاد از اینکه کشاورزان حمایت نمی شوند، اضافه کرد: سال قبل محصول گندم خودرا در بازار آزاد فروختم، چون دولت خیلی دیر پول خرید را می پردازد ما هم به جهت اینکه پول را نقد بگیریم، مجبور هستیم گندم را به دلالان بفروشیم.
دولت هزینه خرید گندم را بموقع پرداخت نمی کند
احمد مردانپور دیگر کشاورز استان که این روزها مشغول برداشت گندم است، بیان کرد: قیمت خرید گندم نه امسال و نه سال قبل در مقایسه با قیمت دیگر اجناس در بازار راضی کننده نیست.
وی با اشاره به قیمت بالای کود در امسال، اشاره کرد: سال قبل گندم را به شرکت تعاونی که در جونقان بود تحویل دادیم ارزان تر از نرخی که دولت گفته بود خریدند ولی همان موقع پول را به ما تحویل دادند.
افزایش قیمت خرید گندم همسو با تورم نیست
حسینی کشاورزی است که اراضی ۱۰۰ هکتاری خود در شهرستان بروجن را به کشت گندم آبی مختص کرده است، می گوید: قیمت خرید گندم باتوجه به تورمی که وجود دارد مناسب نمی باشد.
این کشاورز افزود: قیمت خرید گندم نسبت به سال قبل افزایش یافته ولی این افزایش قیمت همسو با تورم نبوده است.
حسینی با اعلان اینکه کود مورد نیاز زراعتش را از بازار آزاد و با قیمتی حدود سه برابر نرخ دولتی تامین کرده است، اشاره کرد: گندم برداشتی ما چون مادری است برای تامین بذر به بذر و نهال تحویل داده می شود.
۵۸ هزار هکتار از اراضی چهارمحال و بختیاری زیر کشت گندم است
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: امسال ۲۰ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی آبی و ۳۷ هزار و ۹۰۰ هکتار از اراضی دیم استان به کشت گندم اختصاص یافته است.
حمیدرضا دانش با اعلان اینکه پیش بینی می شود از این مقدار سطح ۱۲۳ هزار تن گندم برداشت شود، اضافه کرد: پیش بینی می شود شرکت پشتیبانی غله و خدمات کشاورزی استان از این مقدار ۵۰ هزار تن گندم به قیمت ۲۵ هزار ریال خریداری کند.
وی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت گندم نسبت به سال قبل کم، اما عملکرد در واحد سطح بیشتر شده است، بیان کرد: سال قبل حدود ۹۰ هزار تن گندم از مزارع استان برداشت شد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری استفاده از ارقام پُر تولید مانند حیدری، میهن و پیشگام در کشت آبی و ارقام سرداری، هما و باران و آذر۲ در دیم را یکی از عوامل افزایش تولید و برداشت گندم در استان دانست و افزود: تخصیص کود اوره، مبارزه با علف های هرز، مبارزه با آفات و بیماری ها و استفاده از ارقام پر تولید از دیگر عوامل افزایش عملکرد در مزارع گندم استان است.
دانش تصریح کرد: چون گندم در مقایسه با جو، نیاز آبی بیشتری دارد بنا بر این کشاورزان کمتر از کشت گندم استقبال می کنند و بیشتر به سمت کاشت جو می روند.
سن زدگی گندم در استان کمتر از یک صدم درصد است
وی با اعلان اینکه دولت، گندم با افت چهار و یک را به ازای هر کیلوگرم ۲۵ هزار ریال خریداری می کند، اشاره کرد: بیشترین افت مجازی که گندم در مراکز خرید از کشاورزان خریداری می شود، گندم با هشت درصد افت مفید و پنج درصد افت غیر مفیدست و چنانچه افت بیش از این مقادیر باشد، گندم خریداری نمی گردد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری افزود: میزان سن زدگی گندم تا دو درصد مجاز است، بالای دو درصد تا چهار درصد نیز گندم خریداری می شود، اما گندمی که میزان سن زدگی آن بیش از چهار درصد باشد خریداری نمی گردد.
دانش اشاره کرد: خوشبختانه درصد سن زدگی گندم در استان باتوجه به مبارزه ای که با سن انجام شده زیر یک صدم درصد است.
وی با اشاره به اینکه سال قبل به سبب پایین بودن قیمت خرید کشاورزان گندم زیادی را به بخش دولتی تحویل ندادند، تصریح کرد: سفارش این است که کشاورزان حتما گندم خودرا به مراکز خرید تحویل دهند چونکه مقرر شده است نهاده های مورد نیاز آنها در فصل پاییز و برای کشت بعد با ارائه برگه خرید گندم در اختیارشان قرار داده شود.
تاکنون ۱۱ هزار تن گندم در چهارمحال و بختیاری خریداری شده است
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با ایرنا گفت: ۱۴ مرکز خرید گندم در استان فعال است که یکی از این مراکز دولتی و مابقی بعنوان مباشر نماینده ما در بخش خصوصی هستند.
کیقباد قنبری با اعلان اینکه خرید گندم در استان از اول تیرماه شروع شده و تا اختتام شهریورماه ادامه دارد، اضافه کرد: امسال تابحال ۱۱ هزار و ۱۵۰ تن گندم به ارزش حدود ۲۱ میلیارد تومان خریداری شده است.
وی با اعلان اینکه مطالبات گندم در تمام کشور تا تاریخ ۲۲ تیر ماه سال جاری پرداخت شده است، افزود: مطالبات همه افرادی که تا۲۲ تیرماه گندم خودرا به مراکز ما تحویل داده باشند، پرداخت شده است.
پرداخت ۶۵ میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران استان
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی چهارمحال و بختیاری با اعلان اینکه تابحال ۶۵ میلیارد ریال بابت خرید گندم به گندمکاران استان پرداخت شده است، اشاره کرد: حدود ۱۴۵ میلیارد ریال از مطالبات خرید گندم پرداخت نشده و باقیمانده است.
قنبری با اشاره به رشد ۷۹ درصدی خرید گندم امسال نسبت به زمان مشابه سال گذشته، اشاره کرد: سال قبل حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ تن گندم در استان خریداری و همه مطالبات نیز تا اختتام مهرماه پرداخت گردید که البته میزان خرید گندم کمتر از مقدار پیش بینی شده بود.
وی علت افزایش خرید گندم امسال را به قیمت خرید آن نسبت داد و اظهار داشت: امسال هر کیلوگرم گندم ۲۵ هزار ریال خریداری می شود در صورتیکه سال قبل این رقم برابر با ۱۷ هزار ریال بود بنا بر این کشاورزان و دلالان گندم را در بازار آزاد می فروختند.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی چهارمحال و بختیاری اشاره کرد: امسال باتوجه به افزایش قیمت هشت هزار ریالی گندم کشاورزان رغبت بیشتری برای تحویل گندم دارند که این نیز خرید تضمینی و کمک دولت به کشاورزان است.
قنبری تصریح کرد: چنانچه گندم خیلی تمیز باشد با قیمت بالاتر نیز امکان خرید آن وجود دارد ولی اگر اُفت آن خیلی زیاد باشد در حد هفت تا هشت درصد از نرخ خرید تضمینی یعنی ۲۵ هزار ریال کم می شود.
پیش بینی برداشت ۹۰۰ تن کلزا در استان
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری همین طور به برداشت دانه روغنی کلزا در استان اشاره نمود و اظهار داشت: پیش بینی می شود از ۶۲۰ هکتار سطح زیر کشت کلزا بیش از ۹۰۰ تن محصول برداشت شود.
دانش با اشاره به اینکه تلاش می شود سطح زیر کشت کلزا در سال زراعی پیش رو به ۲ هزار هکتار افزایش یابد، بیان کرد: کشت دانه روغنی کلزا از برنامه های وزارت جهادکشاورزی در برنامه ششم توسعه برای خودکفایی در تولید روغن خوراکی است تا بتوان با تلاش کشاورزان و حمایت دستگاه های اجرایی از چالش های جدی تولید دانه های روغنی و روغن خوراکی خارج شد.
وی با اشاره به فعالیت شرکت غله و خدمات بازرگانی استان برای خرید کلزا، بیان کرد: امسال قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم دانه روغنی کلزا ۴۶ هزار و ۴۰۰ ریال است در صورتیکه این رقم سال قبل برابر با ۳۴ هزار ریال بود.
خرید ۲۹۱ تن کلزا از کلزاکاران استان
مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی چهارمحال و بختیاری به خرید تضمینی دانه روغنی کلزا از کشاورزان اشاره نمود و اظهار داشت: امسال هر کیلوگرم کلزا حدود ۴۶ هزار ریال از کشاورزان خریداری می شود اما سال قبل قیمت خرید آن کمتر بود.
قنبری با اشاره به افزایش خرید کلزا نسبت به سال گذشته، اشاره کرد: امسال تابحال ۲۹۱ تن و ۸۲۳ کیلوگرم کلزا از کشاورزان خریداری شده اما هنوز مطالبات آنها پرداخت نشده است.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی چهارمحال و بختیاری به شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت بهداشت در مراکز خرید گندم و کلزا اشاره و بیان کرد: به همین دلیل در مراکز خرید پلاکاردهایی در مراکز خرید برای لزوم رعایت و حفظ پروتکل های بهداشتی نصب گردید ه است و در بعضی مراکز نیز برای ضدعفونی مدارک مواد ضدعفونی کننده قرار داده شده است.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، الان ۶۶ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری فعال است و سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصول کشاورزی در این استان برداشت می شود.منبع:

1399/05/08
15:08:29
5.0 / 5
2023
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد