ما که هوا نداریم

ما که هوا نداریم

دسترسی به هوای قابل تنفس دیگر نه فقط مطالبه مردم جنوب و غرب کشور، بلکه مطالبه همه مردم کشور شده است. در این بین مسئولان می گویند می توانند در بین مدت این مشکل را حل کنند.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، در انتخابات سال 96، مردم اهواز خطاب به حسن روحانی یکی از نامزدهای این انتخابات شعار دادند «ما که هوا نداریم اما هواتو داریم» ولی حالا بعد از پنج سال دیگر همه هوا ندارند. شدت آلودگی ناشی از ریزگردها آنقدر زیاد شده است که حتی استانهای مرکزی و شمالی کشور را هم در برگرفته است.
اکنون این پدیده نفس گیر به معضلی جدی برای کل منطقه تبدیل گشته است. خاورمیانه هم این سال ها آنقدر درگیر جنگ، تنش و اختلاف های سیاسی بوده که به تهدید جدید مقابل خود توجه نکند تا در سایه تغیرات اقلیمی و خشکسالی، بیابان زایی و فرصت طلبی ترکیه در ایجاد سد در بالادست، همه درگیر ریزگردهایی شویم که بگفته علی سلاجقه رییس سازمان محیط زیست «جزای عملکرد خودمان است.» بله ریزگردها حاصل استفاده نادرست از محیط زیست است و ما مقصریم.
حالا با گسترش پدیده ریزگردها، دستورات هم برای مقابله با آن رسید گویا این پدیده یک شبه به وجود آمده است که با یک دستور هم یک شبه حل شود.
محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در نامه ای به علی اکبر محرابیان وزیر نیرو باتوجه به گسترش ریزگردها در مناطق غربی و جنوبی فرمان داد تا موضوع احقاق حقوق مکتسب حقابه ایران از رودخانه مرزی ارس را مستمرا و با جدیت پیگیری کنند. وی در این نامه باتوجه به اقدامات دولت ترکیه در بالا دست رودخانه مرزی ارس، اشاره کرد: «اقدام کشور ترکیه به با راه اندازی سدهای گوناگون در بالا دست رودخانه مرزی ارس و دیوارکشی در نقطه صفر مرزی، موجب کاهش دبی رودخانه مذکور و مسدود شدن کلیه مسیل ها و گذرگاه های آب روان در منطقه و متعاقبا گسترش ریزگردها از مناطق غربی و جنوبی کشور شده است.»
منتظری اشاره کرد: «ضروری است دستگاه های متولی همچون وزارت نیرو و امور خارجه موضوع احقاق حقوق مکتسب حقابه ایران از رودخانه مرزی ارس را مستمرا و با جدیت پیگیری کنند تا شاهد ضررهای جبران ناپذیر برای اقتصاد، کشاورزی، حیات آبزیان و شرب هموطنان عزیز ساکن در پایین دست نباشیم.»
از سویی رییس جمهور هم به وزارت خارجه فرمان داده است تا با تعامل با کشورهای همسایه، حل این مشکل را در دستور کار قرار دهد. وزیر کشور گفته بود که رییس جمهور دراین زمینه دستور ویژه داده است. پبش از این ایران با کشورهای همسایه تفاهم نامه هایی در حوزه محیط زیست داشته است که هیچ کدام ازآنها اجرائی نشده است. این خبر بد را علی محمد طهماسبی بیرگانی دبیر ستاد ملی سیاستگذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار داده بود.
حالا وزارت خارجه برای اجرای دستور رییس جمهور تعامل با همسایگان همچون عراق که کانون اصلی ورودگرد و غبار به ایران است را آغاز نموده است. سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه گفته است که « وزارت امور خارجه همکاری با کشورهای همسایه را بمنظور بسط مشارکت منطقه ای و نهایتاً پیاده کردن ترتیبات منطقه ای برای مقابله با گرد و غبار در دستورکار خود قرار داده است. ما این مسیر را با عراق آغاز نموده ایم و درنظر داریم در گام بعدی سوریه و تدریجا سایر کشورهای منطقه را به تشریک مساعی در این ترتیبات منطقه ای تشویق نماییم.
در این چارچوب به طرف عراقی پیشنهاد شده است در قالب همکاریهای دوجانبه برای کنترل کانون های غبارخیز، میزبان هیئت ایران باشد و یا اعزام هیات عراقی به کشورمان را داشته باشیم تا نقشه راه همکاریهای دو کشور در حوزه موضوعات زیست محیطی، همچون مقابله با گرد و غبار مورد بحث دو کشور قرار گیرد.
وی اشاره کرد: «با ایجاد همگرایی در میان کشورهای منطقه، این امیدواری وجود دارد که در بین مدت بتوان به یکسری از ترتیبات منطقه ای دست یافت تا مقابله با معضلات گرد و غبار در قالب همکاری و مشارکت کشورهای منطقه پیش برده شود.»
بنابراین اگر سایر کشورهای منطقه اهمیت خطر ریزگردها را درک کرده و اختلافات سیاسی خودرا کنار بگذارند و پای کار بیایند، شاید در بین مدت این مشکل کم شود پس فعلا باید با این پدیده و تعطیلی ادارت و مدارس کنار بیاییم به این امید که با همکاری منطقه ای این مشکل در بین مدت مدیریت شود.1401/03/04
11:04:07
5.0 / 5
778
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد