منشاء اصلی ریزگردها، عملکرد نامطلوب در حوزه مدیریت منابع آب است

منشاء اصلی ریزگردها، عملکرد نامطلوب در حوزه مدیریت منابع آب است

به گزارش آبیاری سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به علل وقوع پدیده گرد و غبار اظهار داشت: این گردوغبارها حاصل عملکرد نامطلوب در حوزه مدیریت منابع آب و تصمیمات غیرکارشناسی در بخش الگوهای نامناسب کشاورزی است.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا تغییرات اقلیمی و فعالیتهای انسانی در سالهای گذشته سبب شده تا کشورهای زیادی درگیر چالش های بزرگ زیست محیطی شوند. گرد و غبار یکی از ابرچالش های زیست محیطی است که به صورت خاص در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تأثیر گسترده تری دارد. ایران با قرارگیری در راه حرکت این ذرات ریز دردسرساز سال جاری بیشتر از سالهای گذشته با این مشکل دست و پنجه نرم کرده و آسمان خیلی از شهرهای ایران در بعضی از روزهای بهار ۱۴۰۱ کدر شد. در کنار کانون های داخلی گرد و غبار، خاستگاه حجم قابل توجهی از ریزگردها هم در کشورهای همسایه است و مدیریت آنها دیپلماسی مناسبی را می طلبد.

داریوش گل علیزاده-سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست- ضمن اشاره به منشاء پدیده گردوغبار تصریح کرد: این گردوغبار منشأ فرامرزی از کشورهای اطراف و حتی شمال آفریقا دارد. همینطور در داخل کشور هم ۷.۶ میلیون هکتار کانون های مستعد گردوغبار وجود دارند. گردوغبار و ریزگردی که در اردیبهشت و خرداد در کشور دیده شد و نزدیک به ۲۳ استان ایران را درگیر کرد، بیشتر ناشی از کانون های برون مرزی بود.

وی درباره علل وقوع ریزگردها خاطرنشان کرد: این گردوغبارها حاصل عملکرد نامطلوب در حوزه مدیریت منابع آب و تصمیمات غیرکارشناسی در بخش الگوهای نامناسب کشاورزی است.

گل علی زاده افزود: به علت سوءمدیریت در توزیع منابع آب که بخشی از آن ناشی از تأثیرات تغییرات اقلیمی است تالاب ها درحال تبدیل شدن به کانون های ریزگرد هستند. تالاب ها می توانند یک شاخص مناسب برای ارزیابی مدیریت در بالادست باشند که متأسفانه بررسی ها نشان داده است مدیریت درستی نداشته ایم.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اقدامات بعضی از کشورهای همسایه و اثر آن در افزایش ریزگردها اظهار نمود: ایجاد سد در بالادست رود دجله و فرات توسط کشور ترکیه، سبب تشدید این مشکلات می شود اما بطور حتم ریشه همه این ریزگردها این مورد نیست.

گل علیزاده در خاتمه سخنان خود در یک برنامه رادیویی درباره راهکارهای مقابله با ریزگردها بیان نمود: راهکار ها مشخص است اما برای اجرای آنها نیازمند یک دیپلماسی قوی با کشورهای مؤثر و متأثر در گردوغبارها است تا بتوانیم یک برنامه عملیاتی را با همکاری نهادهای مالی و فنی بین المللی ایجاد نماییم.

منبع:

1401/03/14
13:30:29
5.0 / 5
582
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد