محصولات پالایشگاه باید کمترین صدمه را به محیط زیست وارد کند

محصولات پالایشگاه باید کمترین صدمه را به محیط زیست وارد کند

به گزارش آبیاری سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، محصولات پالایشگاه ها باید در زمان مصرف و پس از مصرف کمترین صدمه را به محیط زیست وارد کنند.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا داریوش گل علیزاده پیش از ظهر امروز همزمان با گرامیداشت هفته محیط زیست با شعار «محیط زیست، مردم پایه، هوشمند و فناورانه» در مراسم افتتاح سیستم پایش آنلاین گازهای خروجی شرکت نفت تهران ضمن اشاره به این که متاسفانه سیاست های مصرف سوخت در کشور سیاست کارآمدی نبوده و منجر به افزایش مصرف سوخت شده است و باید در این سیاست ها بازبینی شود، اظهار داشت: هرچقدر میزان مصرف سوخت را در کشور بتوانیم کاهش دهیم، به همان اندازه کاهش در میزان آلاینده ها را خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه در این خصوص باید اقداماتی نظیر اصلاح فرایند تولید، کاهش مصرف سوخت در منابع متحرک و ارتقای استاندارد های سوخت را مد نظر قرار دهیم، اظهارکرد: از پالایشگاه نفت تهران انتظار می رود در راه ارتقای استاندارد کیفیت سوخت از یورو ۴ به یورو ۵ و ۶ گام بردارد همینطور محصولات پالایشگاه ها باید در زمان مصرف و پس از مصرف کمترین صدمه را به محیط زیست وارد کنند.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست افزود: طبق گزارش وزارت بهداشت در ۲۵ شهر کشور، سالانه در حدود ۳۰ میلیارد دلار، تنها خسارت بهداشتی ناشی از آلودگی هوا است و ابعاد این مورد باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

گل علیزاده در بخشی از سخنان خود ضمن اشاره به این که در توسعه شهرها ملاحظات محیط زیستی را رعایت نکرده، منافع کوتاه مدت را به منافع بلندمدت ترجیح داده و از منابع به درستی استفاده نکرده ایم و این مورد سبب خیلی از بروز مشکلات بخصوص مشکلات محیط زیستی شده است، اظهارکرد: بر مبنای اصل ۵۰ قانون اساسی باید منابع را به نحوی استفاده نماییم که هم نیاز نسل امروز و هم نیاز نسل های آینده تامین گردد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه وزارت نیرو بر مبنای قانون هوای پاک باید سالانه ۳۰ درصد از توسعه برق خویش را برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر اختصاص دهد، اظهار داشت: خوشبختانه امروزه مجموعه های دانش بنیان از ظرفیت های خوبی در این عرصه برخوردار می باشند و باید از ظرفیت این مجموعه ها برای ارتقای فرایند و محصولاتمان بهره ببریم.

زهره عبادتی - معاون محیط زیست انسانی حفاظت محیط زیست استان تهران - هم ضمن اشاره به این که امروز سیستم پایش آنلاین ۹ دودکش پالایشگاه تهران به بهره برداری رسید، اظهارکرد: این سیستم توانایی سنجش پارامترهای محیط زیستی So۲، CO، NOx و O۲، دما و جریان گازهای خروجی دودکش ها را به صورت برخط برای مجموعه حفاظت محیط زیست استان تهران فراهم می آورد و از تکالیف مقرر در قانون هوای پاک به حساب می آید.

وی با اشاره به اینکه تجهیزات استفاده شده در این سیستم ها از جدید ترین فناوری های روز دنیا هستند، اظهارکرد: سیستم پایش آنلاین این مجموعه با اعتباری بالغ بر ۲۷۰ میلیاردریال راه اندازی شد و به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، سه ایستگاه سنجش بو در در محور اتوبان تهران - قم محدوده فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) با اعتبار۱۵ میلیاردریال راه اندازی شد و به بهره برداری رسید.

منبع:

1401/03/21
22:18:27
5.0 / 5
797
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد