رونمایی از مرکز پایش پایگاه جامع مدیریت داده تالاب های کشور

رونمایی از مرکز پایش پایگاه جامع مدیریت داده تالاب های کشور

امروز همزمان با هفتمین روز هفته محیط زیست از ۸۸ پروژه محیط زیستی کشور در ۲۰ استان و مرکز پایش پایگاه جامع مدیریت داده تالابهای کشور با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست رونمایی گردید.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، علی سلاجقه در مراسم رونمایی از ۸۸ پروژه محیط زیستی در سرتاسر کشور و مرکز پایش پایگاه جامع مدیریت داده تالاب های کشور اظهار داشت: این تعداد طرح در بخش های مختلف پایش، نظارت و تصفیه خانه ها است که به مرور و با کمک دانش بنیان ها توسعه می یابد.

وی ارزش کلی این پروژه ها را بیشتر از ۱۵ هزار و ۵۶۹ میلیون ریال عنوان نمود و اظهار داشت: برای بهره برداری از این پروژه ها اعتباری بالغ بر بر 4259 میلیون ریال و بیشتر از ۳۰ میلیون یورو و ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار هزینه شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به رونمایی از «دبیرخانه مرکز پایش و پایگاه جامع مدیریت داده تالاب های کشور» اظهارکرد: بر مبنای مفاد قانونی حفاظت و احیای تالاب های ایران و کنوانسیون رامسر سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است نسبت به پایش تالاب ها اقدام نماید که پس از راه اندازی این سامانه امکان پایش آنلاین تالاب های کشور در بخش های مختلف تغییر کاربری، کمیت و کیفیت آب و حیات وحش فراهم می شود.

سلاجقه در ادامه اظهار نمود: «دبیرخانه مرکز پایش و پایگاه جامع مدیریت داده تالابهای کشور» علاوه بر این که تمامی اطلاعات مورد نیاز محققان در حوزه تالاب ها را در اختیارشان می گذارد، به واقع ابزار دقیقی برای رصد و پایش بهنگام و اتخاذ تصمیمات موثر سطوح مدیریتی سازمان خواهد بود و ساختار اصلی این مرکز شامل چهار سامانه هوشمند حوضه تالابهای کشور به نامهای سامانه ژئوپورتال ملی تالابهای کشور، سامانه پایش آنلاین و آفلاین کمی و کیفی تالاب ها، سامانه پایش برخط ماهواره ای تالاب های کشور و پایگاه مدیریت داده تالاب های کشور می شود.

معاون رئیس جمهوری ضمن اشاره به رونمایی از این پایگاه داده ای که در جهت سال دانش بنیان صورت گرفت، اظهار داشت: این پایگاه آماری یک گام بزرگ برای سازمان حفاظت محیط زیست به حساب می آید که در بخشی از این سامانه میتوان ۷۸ تالاب کشور را به صورت آنلاین از حیث مباحثی همچون تغییر کاربری و کمیت و کیفیت آب مورد پایش قرار داد.

وی اضافه کرد: از دیگر موارد کاربردی که در این سامانه مورد توجه است، بحث پایش آنلاین حیات وحش است که مورد رصد قرار می گیرد.

سلاجقه افزود: با تجهیز حرارت سنج در آینده و هشداری که از راه این سامانه دریافت می شود میتوان از وقوع آتشسوزی های طبیعی و حریق احتمالی تالاب ها و سایر نقاط تحت مدیریت سازمان محیط زیست پیشگیری کرد.

وی به دیگر مزایای این طرح اشاره نمود و اظهار داشت: بعضی از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست صعب العبور هستند، ازاین رو حضور در این مناطق و پایش آنها کار سختی است که با استفاده از داده های به روز امکان پایش آنلاین این مناطق همچون تالاب ها فراهم گشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست سلاجقه در انتها اظهار داشت: خوشبختانه با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان حفاظت محیط زیست و محققان شرکتهای دانش بنیان، امروز شاهد دستاورد بزرگی علمی هستیم و جا دارد از همه دست اندرکاران کمال تشکر و قدرانی را داشته باشیم همینطور این ظرفیت در مرکز پایش پایگاه جامع مدیریت داده تالاب های کشور وجود دارد که دانشگاه ها، دانشجویان، محققان می توانند از این بستر استفاده بهینه و کاربردی داشته باشند.

منبع:

1401/03/23
09:27:52
5.0 / 5
815
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد