خسارت ۳ هزار میلیارد تومانی فرسایش بادی به زیرساخت های کشور

خسارت ۳ هزار میلیارد تومانی فرسایش بادی به زیرساخت های کشور

به گزارش آبیاری رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اظهار داشت: فرسایش بادی سالانه 3 هزار میلیارد تومان به زیرساخت های کشور خسارت وارد میکند.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «مسعود منصور» در مراسم روز جهانی مقابله با بیابان زایی و در هفته جهاد کشاورزی اضافه کرد: نزدیک به ۳۰ میلیون هکتار از پهنه های کشور در معرض فرسایش بادی هستند.
وی گفت: از این سطح نزدیک به ۱۴ میلیون هکتار در پهنه خسارت زا با فرسایش بادی بیشتر قرار دارند.
منصور افزود: از ۱۴ میلیون هکتار کانون های فرسایش بحرانی، نزدیک به ۵۰ درصد آن در کانون های فوق بحرانی واقع شده اند که منشا ریزگردهای داخلی هستند.
وی با بیان اینکه در حدود پنج دهه گذشته تا سال ۱۴۰۰ اقدامات مختلفی برای مقابله با بیابانزایی در کشور انجام شده است، اظهار داشت: طی این مدت دو میلیون و ۳۵۰ هزار هکتار در عرصه های بیابانی نهالکاری شده و این عرصه ها به جنگل های دست کاشت تبدیل گشته اند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی مالچ پاشی در سطح بیش از ۳۰۰ هزار هکتار و استقرار بادشکن های زنده و غیرزنده در سطح ۳۸ هزار هکتار از عرصه های کشور، مدیریت رواناب به حدود ۴۶۳ هزار هکتار و اجرای مدیریت چرا و قرق در سطح ۱.۲ میلیون هکتار را از دیگر اقدامات این سازمان برای مقابله با بیابانزایی و جلوگیری از خسارات ناشی از آن به زیر ساخت هایی همچون خطوط ریلی، قنوات و اراضی کشاورزی عنوان نمود.
وی افزود: در طول این مدت از ۱۲۵ میلیون هکتار عرصه های کشور که نیاز به عملیات آبخیزداری است، نزدیک به ۳۳ میلیون هکتار کارهای آبخیزداری برای حفظ منابع آبی و پوشش گیاهی انجام داده ایم.
منصور در همین حال خواهان تامین منابع مالی و اعتباری بیشتر برای عملیات آبخیزداری در عرصه های کشور شد.
وی کنترل بیابانزایی و اصلاح چرخه و مدیریت آب، سرزمین و طبیعت را بهترین راه حل ها برای احیای سرزمین دانست.
منصور با اشاره به انتخاب شعار امسال کنوانسیون مقابله با بیابانزایی با عنوان "عبور از خشکسالی با مشارکت همگانی" اذعان داشت: بدون مشارکت خیرین، آحاد مردم در قالب مسولیت های اجتماعی و مشارکت دستگاه های اجرائی نمی توان بر مشکل خشکسالی و بیابانزایی فائق آمد.
وی اضافه کرد: بیش از ۸۵ هزار هکتار از عرصه های کشور در سال ۱۴۰۰ با کمک بخش صنعت و معدن و خیرین تثبیت شده است.
رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اظهار داشت: امسال نیز برای تثبیت ۱۰۰ هزار هکتار از عرصه های کشور برای مقابله با بیابانزایی هدفگذاری کرده ایم.
وی خواهان مشارکت و حمایت تاسیسات پتروشیمی و نفتی و سایر دستگاهها و همین طور سرمایه گذاران بخش خصوصی در اجرای برنامه ها و کارهای این سازمان برای حفاظت، احیای عرصه های بیابانی و جلوگیری از خسارات بر زیرساخت های کشور شد.
منصور در عین حال اشاره کرد: اگر بخواهیم به نقطه سر به سر برسیم به این معنا که بیابانزایی گسترش پیدا نکند، باید سالانه یک میلیون هکتار اقدامات بیابان زدایی در کشور انجام دهیم.
وی در ادامه با اشاره به معضل گرد و غبار در کشور اظهار داشت: برای حل مساله گرد و غبار با منشا خارجی و مشکلات فرامرزی باید از ظرفیت های کنوانسیون مقابله با بیابان زایی بهره برد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: اگر مقرر است کشورهای همسایه در مورد گرد و غبار اقدام مشترک انجام دهند، در ظرفیت همین کنوانسیون می توانیم اقدام نماییم.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۹۶ کشور عضو کنوانسیون مقابله با بیابانزایی هستند، اظهار داشت: ایران نیز سومین کشوری بود که عضو این کنوانسیون بین المللی شده است.
در مراسم گرامیداشت روز جهانی مقابله با بیابانزایی از معاونان و مدیران برگزیده استانی به علت کارهای آنها در اجرای پروژه های بیابان زایی و همین طور پیشکسوتان و کار آفرینان در این عرصه با اهدای لوح تقدیر گردید.


منبع:

1401/03/27
17:50:16
5.0 / 5
578
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد