سازمان هواشناسی هشدار داد

آسمان غبارآلود ۱۶ استان

آسمان غبارآلود ۱۶ استان

به گزارش آبیاری سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد شدید، خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا در ۱۶ استان، رگبار و رعد و برق در شمال و جنوب کشورهمچنین افزایش ارتفاع موج در دریای عمان تا ۳ متر اخطار داد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور اخطار نارنجی رنگ از وزش باد شدید همراه با گردوخاک از دوشنبه (۱۳ تیرماه) در خوزستان و اصفهان تا سه شنبه (۱۴ تیرماه) در خوزستان، ایلام و اصفهان اطلاع داد.

بر اثر این مخاطرات خیزش گردوخاک، کاهش شدید شعاع دید و کیفیت هوا، احتمال خسارت به تاسیسات حساس به گردو خاک و صنعت کشاورزی، تاخیر و یا احتمال لغو پرواز پیشبینی می شود.

سازمان هواشناسی برای کاهش صدمه های احتمالی خودداری از فعالیت در فضای باز، احتیاط در تردد بخصوص در خارج از شهرها، آمادگی دستگاههای امدادی و فرمانداری ها، اجتناب از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک را سفارش می کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدارنارنجی رنگ دیگری نسبت به افزایش سرعت باد و در بعضی مناطق وقوع رگبار و رعد و برق به همراه افزایش ارتفاع امواج در ساحل و فراساحل بین ۲ تا ۳ متر از دوشنبه تا چهارشنبه (۱۳ تا ۱۵ تیرماه) اطلاع داد.

این مخاطرات در دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل دریای عمان و تنگه هرمز پیشبینی می شود. در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران، صدمه رسیدن به قفس ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک و اختلال در فعالیتهای دریایی دور از انتظار نیست.

به سفارش سازمان هواشناسی لازم است ممنوعیت شنا، محدودیت و احتیاط در ترددهای دریایی بخصوص تردد با شناورهای سبک و قایق های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور اخطار زردرنگ از خیزش گردوخاک، نفوذ گردوغبار و وزش باد شدید خبرداد. این وضعیت جوی دوشنبه(۱۳ تیرماه) در بوشهر، نیمه جنوبی ایلام، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سمنان، یزد، قم، تهران، البرز، فارس، مرکزی، چهارمحال و بختیاری و شرق کرمان، سه شنبه(۱۴ تیرماه) در یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، قم، مرکزی، بوشهر، فارس، تهران، البرز، چهارمحال و بختیاری، سمنان و شرق کرمان و چهارشنبه (۱۵ تیرماه) در اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، خوزستان، بوشهر، سمنان، نیمه جنوبی ایلام، قم، چهارمحال و بختیاری و شمال سیستان و بلوچستان و شرق خراسان رضوی مورد انتظار است.

در چنین شرایطی احتمال کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال اختلال در ناوگان حمل نقل وجود دارد.

سازمان هواشناسی خودداری از قرارگیری در فضای باز برای افراد صدمه پذیر در مواقع بروز گردو خاک، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و استقامت سازه های موقت همچون تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها را جهت پیشگیری از بروز صدمه های احتمالی سفارش می کند.

این سازمان همینطور از رشد ابرهای همرفتی بخصوص در ساعات بعدازظهر همراه با وقوع رگبار باران و در مناطق مستعد تگرگ با رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی اطلاع داد.

این مخاطرات دوشنبه (۱۳ تیرماه) در ارتفاعات و دامنه در گیلان و مازندران، سه شنبه (۱۴تیرماه) در ارتفاعات مازندران و غرب گیلان و چهارشنبه (۱۵ تیرماه) در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، ارتفاعات و دامنه در هرمزگان، جنوب شرق فارس و جنوب کرمان پیشبینی می شود.

در این شرایط جوی احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان آب به شکل محدود و محلی، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب روخانه های فصلی، احتمال وقوع صاعقه، احتمال کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا موقتاً و احتمال شکستن درختان فرسوده مورد انتظار است ازاین رو سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده، پرهیز از اتراق در بستر رودخانه ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل ها را سفارش می کند.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. اخطار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
1401/04/14
10:05:15
5.0 / 5
460
تگها: آب , درخت , دستگاه , سفر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد