سازمان هواشناسی هشدار داد

وزش باد و خیزش گرد و خاک در بعضی استانها

وزش باد و خیزش گرد و خاک در بعضی استانها

آبیاری: سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا، تشدید سامانه بارشی و رگبار باران در 3 استان هشدار داد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ نفوذ سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی همراه با رگبار و رعدوبرق گاهی وزش باد شدید موقت و در نواحی مستعد احتمال ریزش تگرگ از چهارشنبه (۲۹ تیرماه) تا یکشنبه (۲ مردادماه) آگاهی داد.

این شرایط جوی روز چهارشنبه در جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و شمال و شرق هرمزگان، پنجشنبه نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، هرمزگان، جنوب شرق فارس و ارتفاعات و دامنه استانهای گیلان و مازندران و شنبه جنوب کرمان، هرمزگان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب شرق فارس و ارتفاعات و دامنه استان های گیلان، مازندران و گلستان و یکشنبه هرمزگان، جنوب کرمان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب شرق فارس، ارتفاعات و دامنه استانهای گیلان، مازندران و گلستان، اردبیل و شمال استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی مورد انتظار است.

در اثر این مخاطره احتمال صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان آب به شکل محلی و محدود، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب روخانه های فصلی، احتمال شکستن درختان کهن سال، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال تاخیر در پرواز دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش لطمه های احتمالی احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، پرهیز از اتراق در بستر رودخانه ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل ها را سفارش می کند.

این سازمان در ادامه این هشدار از خیزش و نفوذ گردو خاک و وزش شدید باد از چهارشنبه (۲۹ تیرماه) تا یکشنبه (۲ مردادماه) خبرداد.

این شرایط جوی روز چهارشنبه خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شرق کرمان، جنوب و شرق سمنان، خوزستان، ایلام، شمال بوشهر، پنجشنبه شرق خراسان رضوی، شرق خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، جمعه شرق خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان و یکشنبه در خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شمال شرق اصفهان، جنوب و شرق سمنان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، شمال بوشهر مورد انتظار است.

در اثر این مخاطره کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال شکستن درختان کهن سال، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال لطمه به تاسیسات حساس به گردوغبار پیش بینی می شود.

به سفارش سازمان هواشناسی برای کاهش لطمه های احتمالی عدم حضور افراد در فضای باز، خصوصاً اشخاص لطمه پذیر، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاههای ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان ها نیمه کاره و استواری سازه های موقت همچون تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها در دستور کار قرار گیرد.

در ادامه این هشدار سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگی دیگر از تشدید فعالیت سامانه بارشی و بارش باران با رعد و برق همراه با وزش باد و کاهش نسبی دما از جمعه (۳۱تیرماه) تا یکشنبه (۲ مردادماه) آگاهی داد.

این شرایط جوی روز جمعه، شنبه و یکشنبه در استانهای گیلان، مازندران، گلستان پیش بینی می شود که خسارت به صنعت و محصولات کشاورزی را به دنبال دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش لطمه های احتمالی مبادرت به باز کردن خروجی کرت های شالیزاری در مرحله رسیدن جهت پیشگیری از ماندابی شدن مزرعه، بستن خروجی کرت های مزارع شالیزاری که هنوز وارد مرحله رسیدگی نشده اند برای استفاده حداکثری از بارندگی، تسریع در برداشت شالیزارهای رسیده (ارقام زودرس) پیش از شروع بارندگی را سفارش کرد.

همچنین لازم است برای کاهش لطمه ها خودداری از هرگونه عملیات سم پاشی و محلول پاشی تا مساعد شدن شرایط جوی خصوصاً در باغات مرکبات، کاهش غذادهی استخرهای پرورشی به نصف نرمال با عنایت به ابری بودن و بارندگی، عدم آبیاری مزارع سویا و پنبه به علت وقوع بارندگی، پایش مزارع پنبه پس از رخداد بارندگی و کنترل بیماری های قارچی در دستور کار قرارگیرد.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، هشدار زردرنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
1401/04/30
11:34:58
5.0 / 5
490
تگها: آب , آلودگی , باغ , درخت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد