تهرانی ها هر ۲۴ روز به اندازه وزن برج میلاد زباله تولید می كنند

تهرانی ها هر ۲۴ روز به اندازه وزن برج میلاد زباله تولید می كنند

معاون امور اجتماعی و فرهنگی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از اجرای طرح كاپ و به دنبال آن طرح واگذاری مخازن جدید و مدیریت ذخیره سازی موقت پسماند به مبادی تولید و حذف تدریجی مخازن 1100 لیتری از سطح شهر تهران آگاهی داد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، نرگس رجایی با اشاره به دلیلهای اجرای طرح واگذاری مخازن جدید و حذف تدریجی مخازن ۱۱۰۰ لیتری از سطح شهر اظهار داشت: روزانه در کشور حدود ۵۸ هزار تن پسماند تولید می شود؛ این بدان مدلول است که ایرانیها هر سه روز یک دفعه به انداره وزن برج میلاد پسماند تولید می کنند. در تهران هم بطور متوسط روزانه حدود شش ۱۵۰۰ تن پسماند تولید می شود و این یعنی تهرانی ها در ۲۴ روز به اندازه وزن این سازه عظیم الجثه پسماند تولید می کنند.
وی با اعلان اینکه در برآوردی دیگر می توان گفت تهرانی ها روزانه به اندازه وزن ۳۸ هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ (بدون بار و مسافر) پسماند تولید می کنند، افزود: واقعیت این است که مجتمع پردازش و دفع آرادکوه برای مدت نیم قرن محل دفن پسماندهای شهر تهران و حتی بعضی از شهرها و روستاهای اطراف بوده است. باتوجه به شرایط فعلی و محدودیت زمین باقی مانده تنها در صورت راه اندازی مرکز دفن جدید می توان به دفن پسماندها طی ۱۰ الی ۱۵ سال آینده امیدوار بود. در غیر این صورت و با ادامه روند فعلی تنها برای چند سال آتی امکان دریافت پسماندها در این مجتمع وجود دارد.
وی با تاکید بر لزوم تدبیر برای ساماندهی مشکل زباله در تهران، به روش های مدیریت پسماند در دهه های گذشته پرداخت و عنوان کرد: طرح مکانیزاسیون خدمات شهری در اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ به صورت پایلوت در چند منطقه از تهران به مرحله اجرا درآمد و در نهایت در اواسط این دهه در کل شهر تهران فراگیر شد. در چارچوب این طرح مخازن ۱۱۰۰ لیتری مشکی رنگ در معابر مختلف شهر نصب شدند و به تدریج بعنوان محلی برای ذخیره سازی موقت کیسه های حاوی پسماند خانوارها در بین شهروندان عرضه شدند.
رجایی با اعلان اینکه نصب ۵۳ هزار مخزن در اماکن مختلف شهر درگذر زمان با مشکلات زیادی همراه شد، افزود: همچون مهم ترین این مشکلات می توان به حذف درب مخازن و گسترش حضور و فعالیت عوامل غیرمجاز جمع آوری پسماند خشک در شهر تهران اشاره نمود. حذف درب مخازن با انتشار بو و تکثیر حشرات موذی و فعالیت جانوران موذی مثل گربه و موش همراه بود و از سویی سهولت دسترسی عوامل غیرمجاز به پسماندهای خشک تفکیک نشده موجود در مخازن را فراهم نمود.
بگفته معاون امور اجتماعی و فرهنگی سازمان مدیریت پسماند، تشدید فعالیت عوامل غیرمجاز و افزایش قیمت پسماندهای خشک، هزینه های تحمیلی به خدمات شهری و زحمات پاکبانان برای نظافت زمین های اطراف مخازن را افزایش داد و همین مورد محرکی برای مطالعه و اجرای طرح کاپ برای حل مشکلات موجود شد.
وی با تاکید بر اینکه هم اکنون طرح کاپ با هدف حذف و کاهش پدیده زباله گردی، کاهش تولید پسماند و تفکیک در مبدا بطور پایلوت در مناطق ۶، ۱۶، ۲۱ و ۲۲ اجرا می شود، اظهار داشت: در طرح جدید، بطور کلی انتقال مخازن تفکیک پسماند تر و خشک به ۲۰۰ هزار پلاک ثبتی در شهر تهران پیش بینی شده است. روند کار نیز بدین شکل است که بر طبق تعداد واحدها و خانوارها، دو مخزن مشکی (برای پسماندهای تر) و آبی رنگ (برای پسماندهای خشک) با ظرفیت های متفاوت به هریک از ساختمان های تحت پوشش ارائه می شود و با هماهنگی پیمانکاران پسماند تر و خشک مناطق، مخازن مشکی رنگ سه بار در هفته و مخازن آبی رنگ دوبار در هفته تخلیه می شوند.
طبق گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، رجایی ابراز امیدواری کرد تا با اجرای طرح کاپ در تمامی مناطق تهران و ایجاد زیرساخت های لازم همچون اپلیکیشن های جمع آوری پسماند خشک، به تدریج شاهد کاهش هزینه های حمل و انتقال پسماند و در نتیجه کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا، کاهش میزان پسماند ورودی به مجتمع آرادکوه، توسعه صنایع بازیافت، کاهش دفن و حفظ محیط زیست و افزایش خلوص پسماندهای تر و در نهایت تولید کمپوستی مرغوب تر در مجتمع آرادکوه باشیم.1399/05/12
23:09:04
5.0 / 5
1781
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد