رونمایی از طرح ملی جدید درباره ی گرد و غبار

رونمایی از طرح ملی جدید درباره ی گرد و غبار

آبیاری: از طرح ملی «تعیین نقش هریک از کاربری های کشور در گسیل گرد و غبار» با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست رونمایی گردید.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، علی سلاجقه در هفتمین جلسه ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار که بامداد امروز با موضوع ارائه نتایج و رونمایی از طرح ملی «تعیین نقش هریک از کاربری های کشور در گسیل گرد و غبار» برگزار شد، اجرای این طرح را یکی از اقدامات مهم ستاد توصیف و اظهار نمود: همان گونه که چالش گرد و غبار در طولانی مدت و بر اثر شرایط طبیعی و انسانی به وجود آمده است، حل آن هم در کوتاه مدت امکان پذیر نیست و نیاز به زمان دارد.

وی با اعلان اینکه تلفیق رفتارهای انسان و طبیعت بسیار دشوار است، اظهار داشت: متاسفانه سرعت بیابان زایی در کشور به قدری زیاد است که هرچقدر سالانه عملیات بیابان زدایی در کشور به انجام می رسد، به همان نسبت کانون های جدید گرد و غبار شکل می گیرند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از عملکرد تعدادی از دستگاه های عضو ستاد اشاره کرد: سازمان حفاظت محیط زیست به مسوول پاسخگویی به نقایص کار دیگر سازمان ها و دستگاهها تبدیل گشته است اما از این به بعد چنین نخواهد بود و هر دستگاهی باید اعلام نماید در زمینه وظایف خود چه عملکردی داشته است و پاسخگوی آن باشد.

سلاجقه در ادامه با اشاره به توانمندی تیم دانشگاه تهران به عنوان مشاور طرح ملی «تعیین نقش هریک از کاربری های کشور در گسیل گرد و غبار» اظهارکرد: این که سال ۱۳۹۶ مبنای تهیه این طرح قرار گرفته، کفایت نمی کند چونکه طی دوره زمانی پس از آن، چشمه های گرد و غبار جدیدی در کشور به وجود آمده و ضروریست که این طرح برمبنای واقعیات موجود بازبینی و تدقیق شود.

وی اضافه کرد: ما نیاز داریم نقش هریک از کاربری ها در تولید گرد و غبار مشخص شود که خوشبختانه این اتفاق افتاده و برش های ملی و استانی هم تهیه شده است. این کار به ما کمک می نماید وظیفه نظارتی خودرا به نحو شایسته تری انجام دهیم.

معاون رئیس جمهوری اشاره کرد: باید خروجی این طرح ورودی برنامه هفتم توسعه در بحث مقابله با کانون های ریزگرد و کاهش گرد و غبار در کشور باشد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه از ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار خواست نتایج تصمیمات و اقدامات خود و ارزشگذاری اقتصادی آنرا در کاهش پدیده گرد و غبار و تاثیری که در زندگی مردم داشته است، گزارش کنند.

سلاجقه در آخر طرح ملی «تعیین نقش هریک از کاربری های کشور در گسیل گرد و غبار» را یک طرح علمی و دانش بنیان توصیف و بر لزوم حمایت و تقویت کارهای دانش بنیان در کشور اصرار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست در آخر این جلسه با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، دبیر و اعضای ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار و نیز مجریان طرح ملی «تعیین نقش هریک از کاربری های کشور در گسیل گرد و غبار»، از این طرح رونمایی به عمل آمد.
1401/05/26
10:14:03
5.0 / 5
491
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد