ساداتی نژاد خبر داد:

اختصاص خط اعتباری در همه استان ها

اختصاص خط اعتباری در همه استان ها

به گزارش آبیاری، ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی ضمن تشویق فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی بخش کشاورزی از اختصاص خط اعتباری در تمام استان ها اطلاع داد و اظهار داشت: ارزش افزوده و سوددهی در این بخش خیلی بیشتر از دیگر حوزه ها است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، سید جواد ساداتی نژاد در جریان بازدید از سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی در پاسخ به این که برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه صنایع تبدیلی و بالا بردن ارزش افزوده محصولات باغی و زراعی چیست؟ عنوان کرد: عمده مشکل هدررفت محصولات کشاورزی که از سالهای دور وجود داشته و الان هم کشاورزان با آن دست و پنجه نرم می کنند، فقدان صنایع تبدیلی برای فرآوری است.
وی دلیل اصلی این چالش را بی رغبتی سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی دانست و افزود: حالا بخش عمده سرمایه گذاری به سمت حوزه صنعت رفته است.
وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به این که بر مبنای شاخصهای اقتصادی هر صنعت باید به اندازه نقش آن در تولید ناخالص داخلی (GDP ) سرمایه گذاری داشته باشد، بیان داشت: سهم ما از GDP در بخش کشاورزی ۱۱.۷ درصد است و هر سال باید به همین اندازه سرمایه گذاری صورت گیرد حال آنکه بالاترین سهم سرمایه گذاری در این بخش تنها چهار درصد است.
ساداتی نژاد با تکیه بر این که سهم سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی به سمت دیگر صنایع بخصوص حوزه صنعت کوچ کرده است، خاطرنشان کرد: همین مساله سبب شده کشاورزان همواره متضرر شوند چونکه به علت فقدان سرمایه گذاری، کشاورزان صرفاً مبادرت به تولید خام می کنند و در این شرایط ارزش افزوده از بین می رود.
به گفته وی فقدان صنایع تبدیلی یکی از چالش های اصلی وزارت جهاد کشاورزی است که در همه عرصه ها شامل تولیدات باغی، زراعی، گیاهان دارویی و فرآوری های دام و طیور وجود دارد.
وزیر جهاد کشاورزی راه برون رفت از این چالش را افزایش سرمایه گذاری در حوزه صنایع تبدیلی برشمرد و عنوان کرد: حالا خیلی از افراد فعال در سایر حوزه ها برای کوچ کردن و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی تمایل دارند اما نیازمند انگیزه و حمایت در حوزه تسهیلات هستند.

درخواست وزیر جهاد کشاورزی از فعالان اقتصادی

ساداتی نژاد در ادامه از فعالان اقتصادی درخواست نمود سرمایه خویش را در حوزه صنایع تبدیلی و زنجیره ارزش کشاورزی سرمایه گذاری کنند و علت این کار را پربازده و و سودده بودن فعالیت در این بخش عنوان نمود.
وی نقش رسانه ها را در تبیین و تشریح مزایای گرایش به سمت سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی بسیار حایز اهمیت دانست و اضافه کرد: در این رابطه وزارت جهاد کشاورزی هم وارد عمل شده و الان در تمامی استان ها خط اعتباری در نظر گرفته شده است.
وی درادامه به ذکر مثالی اشاره نمود و اظهار داشت: قیمت زعفران ۲ سال قبل کیلویی ۱۳ میلیون تومان بود و با عنایت به این که از هر ۱۰ کیلوگرم زعفران یک کیلوگرم کروسین به دست می آید، ارزش افزوده این فرآورده بیشتر از یک میلیاردتومان بوده است که این رقم حالا با بالا رفتن قیمت این محصول بسیار بالاتر رفته ازاین رو زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری در این حوزه می باشد.
وزیر جهاد کشاورزی با ذکر این نکته که این حجم از ارزش افزوده در دیگر حوزه های اقتصادی کمتر است، افزود: شرایط در تولید محصولات کشاورزی باید بگونه ای فراهم گردد که کشاورز با کشت یک محصول دغدغه بازار و مشتری نداشته باشد که البته در این حوزه یکی از محورهای اصلی فعالیت وزارت خانه توجه به "کشاورز قراردادی" است به این صورت که کشاورز با علم به این که چه محصولی در بازار مشتری دارد مبادرت به کشت محصول کند تا در زمان برداشت روی دستش نماند.
ساداتی نژاد روز شنبه همزمان با چهارمین روز از هفته با حضور در محل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی از بخش های مختلف خبری بازدید کرد.منبع:

1401/06/10
11:00:14
5.0 / 5
517
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد